Národní liga pro demokracii je mezi čtyřicítkou politických stran, které nesplnily podmínky registrace do voleb, jejichž vypsání vojenská junta slíbila.
3:24
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Organizace Memorial v těchto dnech pořádá komentované prohlídky výstavy skoro každý den. Dokud to ještě jde. Na konci prosince totiž ruské soudy rozhodly o její likvidaci.
Subjekty podle úřadu opakovaně nereagovaly na upozornění předložit výroční finanční zprávu za rok 2020. Rozpuštění hrozí uskupením Demokratická strana Československa, Náš Hlučín a Ostravské fórum.
Španělská média ve středu zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci tento krok avizovaly již před dvěma týdny.
Pražský městský soud zamítl žalobu aktivistky Kateřiny Krejčové. Stěžovala si, že policisté loni v létě rozpustili řádně svolanou demonstraci na podporu multikulturalismu. Při protestech na Václavském náměstí zvedali ze země lidi, kteří nechtěli nechat projít dav odpůrců imigrace. Z pravomocného verdiktu vyplývá, že se nejednalo o rozpuštění.
11:57
|Milan Kopp, Jan Richter, Simona Bartošová, Kateřina Kozmová|Zprávy z domova
Předčasné volby jsou na dohled. Poslanci schválili návrh na rozpuštění sněmovny. I když se počítalo s tím, že na to budou mít TOP 09, ČSSD a komunisté potřebnou ústavní většinu, výsledek hlasování mnohé překvapil, ale také potěšil. Vítají ho i neparlamentní strany, protože v něm vidí šanci na volební úspěch.
Sněmovna po více než tříhodinové debatě odhlasovala své rozpuštění. Pro bylo 140 poslanců, proti 7. Ke schválení návrhu bylo potřeba nejméně 120 hlasů. Podpořily ho hlavně ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné. Rozpuštění ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman. Předčasné volby by se pak podle něj mohly konat v pátek 25. a sobotu 26. října. Neodkladná „zákonná opatření“ může zatím vydávat Senát na návrh vlády, nově zvolená sněmovna by je poté musela schválit.
Předčasné volby budou do 60 dní od doby, kdy sněmovnu oficiálně rozpustí prezident. Ten také vyhlásí termín nových voleb. Miloš Zeman už oznámil, že volby se budou konat 25. a 26. října.
Poslanci poprvé v historii odhlasovali rozpuštění sněmovny. S výsledkem je spokojena jak pravicová TOP 09, tak levicová ČSSD. Obě strany považují rozpuštění sněmovny a následné předčasné volby za cestu ze současné politické krize.
Ve 14 hodin začala klíčová schůze sněmovny, na které by se mělo hlasovat o jejím rozpuštění. Pro chtějí hlasovat TOP 09, ČSSD, Věci veřejné a komunisté. ODS se dopoledne rozhodla, že její poslanci se hlasování o návrhu na rozpuštění sněmovny nezúčastní a všichni opustí jednací sál.
Poslance dnes pravděpodobně čeká jejich poslední hlasování. Rozhodnou o návrhu na rozpuštění sněmovny a tím i o předčasných volbách. Pravděpodobnost, že by návrh neprošel, je jen velmi malá. TOP 09, ČSSD, KSČM a VV mají dohromady víc než potřebnou ústavní většinu 120 hlasů.
Poslance dnes pravděpodobně čeká jejich poslední hlasování. Rozhodnou v něm o návrhu na rozpuštění sněmovny a tím i o předčasných volbách. Pravděpodobnost, že by návrh neprošel je podle stávajících čísel jen velmi malá. TOP09, ČSSD, komunisté a Věci veřejné dají dohromady 133 hlasů. To na schválení návrhu na rozpuštění sněmovny stačí. Poslanci si tak už můžou nejspíš balit.
Poslanecká sněmovna bude o svém rozpuštění rozhodovat příští týden v úterý. Tento termín dnes potvrdili poslanci. ODS se sice pokusila hlasování posunout až na 3. září, s návrhem ale neuspěla. Předčasné volby by tak mohly být 25. a 26. října, jak avizoval prezident Miloš Zeman.
Přijímání klíčových zákonů nebude ani po případném rozpuštění sněmovny v ohrožení. Na společném jednání v Kramářově vile se na tom shodli premiér Jiří Rusnok se šéfem Senátu Milanem Štěchem. Zákony sice nebude možné přijímat klasickou cestou, na návrh vlády ale bude moci Senát přijímat takzvaná zákonná opatření.
Prezident Miloš Zeman řekl, že nemá důvod zbytečně odkládat rozhodnutí o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Nejdřív ho ale musí schválit poslanci. Prezident to řekl na svém setkání s Václavem Klausem na Sněžce.
Mimořádná schůze k rozpuštění Poslanecké sněmovny bude příští pátek 16. srpna ve 14 hodin. Řekla to předsedkyně dolní komory Parlamentu Miroslava Němcová. O svolání schůze požádaly společně čtyři parlamentní strany - sociální demokracie, TOP 09, komunisté a Věci veřejné. K jejich žádosti se připojilo 126 poslanců.
V případě, že politické strany skutečně naplní svá slova a odsouhlasí rozpuštění Poslanecké sněmovny, otevírá se podle politologů větší prostor pro senát a prezidenta. Horní komora by totiž převzala zákonodárnou iniciativu. Schvalovat by ale senátoři mohli jen některé zákony.
Zřejmě už příští týden bude mimořádná schůze k rozpuštění sněmovny. O její svolání požádají ČSSD, KSČM a TOP 09 - tyto tři strany mají pro tento krok dostatek hlasů. Volby by tak mohly být nejspíš v říjnu.
16:42
| Český rozhlas, Veronika Sedláčková, Jan Richter, kko, Vojtěch Kouřímský, dab|Zprávy z domova
Sněmovna se podle očekávání nerozpustí. Poslanci na mimořádné schůzi návrh opoziční ČSSD nepodpořili. Proti byli zejména zástupci bývalé vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Opozici se dostatek hlasů k otevření cesty k předčasným volbám shromáždit nepodařilo.
Sociální demokraté se spolu s komunisty, poslanci Věcí veřejných a malou skupinou nezařazených poslanců pokusí o rozpuštění sněmovny. Pokus to zřejmě bude marný, chybí jim hlasy. Těch potřebují 120, zatím jich dali dohromady necelou stovku. Strany bývalé vládní koalice o rozpuštění sněmovny nestojí a budou hlasovat proti.
Soud nepustí poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce na hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Rozhodl o tom soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský. Podle Rathova obhájce Adama Černého ale Pacovský rozhodnutí dostatečně nevysvětlil.
Poslanec David Rath, který je obžalovaný z korupce a je ve vazbě, se chce osobně účastnit hlasování o rozpuštění sněmovny. O možnost zúčastnit se klíčového hlasování požádal soudce Roberta Pacovského, který bude v procesu s Rathem předsedat trestnímu senátu. Informaci přinesl server Týden.cz.
Sociální demokraté a TOP 09 se opět neshodli na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Poslanci TOP 09 po jednání svého poslaneckého klubu oznámili, že odmítají sněmovnu rozpustit, dokud je v ní většina 101 hlasu. Šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc po jednání řekl, že se je sociální demokracie bude i dál snažit přemluvit.
V napjaté politické atmosféře se po včerejším přerušení schůzce sněmovny schází vláda premiéra Petra Nečase z ODS. Projedná kromě jiného návrh Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti či rozpuštění několika politických stran. Je mezi nimi i kdysi parlamentní Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa. Dále Národní strana, Strana podnikatelů a živnostníků a Mírové hnutí 2007.
Vláda zatím nepodá návrh na pozastavení činnosti KSČM. Nemá k tomu dostatek důkazů. Nepomohly jí ani posudky expertů na extremismus. Kabinet místo toho ale prověří občanská sdružení, která s komunistickou stranou úzce spolupracují. Kvůli boji s levicovým extremismem také osloví Ústav pro studium totalitních režimů.
Vláda by se neměla snažit rozpustit Komunistickou stranu Čech a Moravy. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl advokát Tomáš Sokol, který zastupoval stát proti ultrapravicové Dělnické straně.
Belgičany čekají předčasné volby. Ve vyhlášení nových voleb vyústil rozpad kabinetu premiéra Yvese Leterma před 2 týdny. Z vlády tehdy odešla strana vlámských liberálů na protest proti nedořešení rozdělení dvojjazyčného volebního obvodu kolem Bruselu. Král demisi kabinetu po několikadenním váhání přijal. Po týdnu se Parlament rozhodl sám rozpustit.