rozsudek

|Iva Piskalová |Zprávy z domova

'Viníci si zaslouží doživotí.' Metanol jí vzal dva blízké, z rozsudku je zoufalá

ROZHOVOR. Krajský soud ve Zlíně vynesl ve čtvrtek další rozsudek v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy. Případ z roku 2012 mu vrátil olomoucký vrchní soud. Většina odsouzených dostala tresty v rozmezí od 5,5 do 8,5 roku vězení. Některé jsou o několik měsíců nižší, než ty původní. Obvinění vinu popírají. Pozůstalí po obětech považují tresty nízké. „Doufám, že to nebylo poslední rozhodnutí soudců. Zaslouží si doživotí,“ svěřila Českému rozhlasu Renata Fučelová, dcera jedné z prvních obětí.

| ČTK, Jan Bachorík |Zprávy z domova

Za zmanipulování 'vítání občánků' dostal bývalý ústecký primátor podmíněný trest

Okresní soud v Ústí nad Labem uložil podmíněný trest bývalému primátorovi Ústí nad Labem Vítu Mandíkovi a radnímu Josefu Macíkovi z ČSSD. Za zmanipulování zakázky na společenskou akci vítání občánků je potrestal osmnáctiměsíční podmínkou se zkušební dobou na tři roky. Rozsudek je nepravomocný. Politici vinu odmítají a proti rozsudku se odvolali.

Hackera Guccifera, který se naboural do Bushova počítače, odsoudili k 52 měsícům vězení

| ČTK |Zprávy ze světa

Rumunský hacker Marcel Lazar Lehel, známý jako Guccifer, který proslul nabouráváním se do emailových účtů vysokých amerických politiků, byl v USA odsouzen k 52 měsícům vězení. Podle obžaloby se 44letý hacker v letech 2012 až 2014 dostal do soukromých počítačových schránek asi stovky lidí, včetně amerického exministra zahraničí Colina Powella či členů rodiny bývalého prezidenta George Bushe.

|Vlasta Gajdošíková, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Dahlgren dostal za vraždu příbuzných doživotí. Obhájce se na místě odvolal

Krajský soud v Brně vynesl rozsudek v případu vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně-Ivanovicích. Podle soudu před třemi lety zabíjel příbuzný obětí, 24letý Američan Kevin Dahlgren. Soudce Michal Zámečník dnes uznal Dahlgrena vinným. Američan je odsouzen k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí. Jeho obhájce na místě podal odvolání, rozsudek tak není pravomocný. Případ bude nyní řešit olomoucký vrchní soud.

| ČRo, Barbora Benešová |Zprávy z domova

Senior vyhrál soud se 'šmejdy', firma mu musí vrátit peníze i s úroky

Právo je na straně spotřebitele, rozhodl v prvním jednání Obvodní soud pro Prahu 7 proti společnosti Bio Natural Medical. Firma ve svém sídle v pražských Holešovicích pořádá předváděcí akce a nabízí seniorům údajně ozdravující produkty. Když ale klienti chtějí odstoupit od kupní smlouvy, společnost buď nereaguje, nebo jim odstoupení zamítne. Teď by ale měla zaplatit prvnímu z řady zákazníků 40 tisíc korun a úroky z prodlení. Verdikt je zatím nepravomocný.