roztroušená skleróza

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

|Simona Bartošová, Iveta Vávrová |Člověk

Roztroušená skleróza neznamená vozík, říká pan Zajíček. S nemocí cestuje

Roztroušenou sklerózu má v Česku asi 18 tisíc lidí a jejich počet roste. Nemoc nervů se objevuje nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života, tedy v době, kdy mladí lidé studují, zakládají rodiny nebo se o ně už starají. Často se tak musí vyrovnat s předsudky svých přátel, známých nebo v práci. Roztroušená skleróza přitom nemusí člověka hned upoutat na invalidní vozík, jak dokazuje třeba Aleš Zajíček z Prahy.

|Ľubomír Smatana, Romana Kostohryzová |Zprávy z domova

Konopí je lék, říká otec. Pěstuje ho pro svou dceru

Nedobrovolně dealerem. Takový je osud seniora z jihu Čech, který pro svou nemocnou dceru pěstuje konopí. I když se s připravovaným zákonem blýská na lepší časy, ještě letos musí nelegálně vypěstovat přes dvacet rostlin konopí. 45letá Martina trpí roztroušenou sklerózou, a aby mohla alespoň částečně fungovat, musí konopí užívat několikrát denně.

|Michaela Vetešková |Zprávy z domova

Češi s roztroušenou sklerózou zdolali Kilimandžáro

Česko si může připsat další prvenství. Pět Čechů s roztroušenou sklerózou v rámci expedice Kilimanjaro 2010 zdolalo vrchol nejvyšší hory Afriky. Jedná se o první expedici skupiny pacientů s roztroušenou sklerózou na světě, která úspěšně zdolala tuto horu. Celkem sedmnáct účastníků expedice přiletělo včera večer na pražské letiště.