Rudé náměstí

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Vojenskou přehlídkou v Moskvě vrcholily oslavy výročí konce druhé světové války

Moskevské Rudé náměstí zažilo nevídanou vojenskou přehlídku. Vrcholí jí oslavy 70 let od konce druhé světové války v Evropě. Velká část zahraničních hostů, včetně Miloše Zemana, na ni ale nepřišla. Přehlídku sledoval po boku Vladimira Putina například čínský prezident Si Ťin-pching nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Centrem ruské metropole prošlo 16 tisíc vojáků, projela jím kolona vojenských aut a nad městem přeletěly formace stíhacích letounů.

|Martin Dorazín, mka |Zprávy ze světa

'Vstaň a zmiz!' volali umělci k Leninovu mauzoleu. Po minutě je policie zatkla

„Vstaň a zmiz!“ – těmito slovy chtěli dva ruští umělci vzkřísit Vladimira Iljiče Lenina, když svěcenou vodou polili jeho mauzoleum na Rudém náměstí v Moskvě. Záhy na to je zadržela policie. Jak napsal internetový deník grani.ru, jedná se o Olega Basova a Jevgenije Avilova, kteří se hlásí k umělecké skupině Modrý jezdec. Svůj výstup nazvali „Exorcista. Znesvěcení mauzolea“.

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Rudé náměstí ožilo prvomájovou oslavou po 23 letech. Slaví se i na Krymu

Letošní 1. máj jako tradičně masově slaví Rusové, ale nejen jako svátek pracujících. Letošní průvody mají i politický náboj - hlavně v souvislosti s vývojem na jihovýchodní Ukrajině. Na Rudém náměstí v Moskvě se konala prvomájová demonstrace po více než dvou desetiletích. Sešlo se tam až sto tisíc lidí. Do ulic vyšlo i ruskojazyčné obyvatelstvo na Krymu.

|Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, pir |Zprávy z domova

Zásah proti aktivistům na Rudém náměstí vysvětloval v Černínském paláci ruský velvyslanec

Až v Černínském paláci mělo dohru nedělní zadržení zhruba desítky lidí na moskevském Rudém náměstí. Ti si přišli připomenout 45. výročí demonstrace osmi sovětských disidentů proti srpnové invazi do Československa. České ministerstvo zahraničí k vysvětlení policejního zásahu povolalo ruského velvyslance Sergeje Kiseljova. O čem konkrétně se mluvilo, ale česká diplomacie ani ruská ambasáda v Praze prozradit nechtějí.