Pokud to bude nutné, zaplatíme za plyn i v rublech. Tato věta, která zazněla v minulých dnech z úst slovenského vicepremiéra a ministra hospodářství Richarda Sulíka, vyvolala, jemně řečeno, údiv.
Společnosti Visa a Mastercard o víkendu oznámily, že pozastavují svou činnost v Rusku. Zahraniční karty Visa v Rusku nebudou fungovat, společnost Mastercard zase nebude podporovat karty ruských bank.
V pátek podepsala Moskva a Kyjev novou dohodu o dodávkách plynu do Evropy přes Ukrajinu. Ta začne platit od Nového roku a nebudou se opakovat problémy jako před deseti lety.
Ukrajina by v následující zimě neměla zůstat bez dodávek tepla. Rusko jí začne znovu posílat plyn, jakmile Kyjev zaplatí část dluhu ve výši půldruhé miliardy dolarů. Zbylou miliardu a půl má zaplatit do konce roku. Ukrajina přitom může využít půjčky od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.
Ukrajina by neměla v zimě zůstat bez plynu. Ministři energetiky Ukrajiny a Ruska se v Berlíně dohodli na řešení současné energetické krize. Ukrajina by mohla dostávat plyn z Ruska po dobu příštích šesti měsíců, tedy i v kritickém zimním období. Návrh ovšem musí ještě schválit vlády obou zemí.
Rusko prodloužilo čas Ukrajině, aby uhradila dluh za odebraný plyn. Když nezaplatí do 16. června, hrozí ruský Gazrpom zastavením kohoutků do Evropy. Rusko a Ukrajina se na pětidenním odkladu dohodly v noci na dnešek v Bruselu.
Kdyby Rusko kvůli krizi na Ukrajině zavřelo kohoutky se zemním plynem, Češi můžou příští zimu mrznout. Velkou většinu zemního plynu totiž Česko odebírá právě z Ruska. Na pobřeží Belgie poblíž vesnice Zeebrugge je ale místo, které může být pro Česko klíčem k větší energetické bezpečnosti: terminál na zkapalnělý zemní plyn, tedy LNG. Dodávky odsud jednou můžou výrazně snížit českou závislost na Rusku.
Rusko by dnes mohlo Ukrajině zastavit dodávky plynu a požadovat platbu předem. O půlnoci totiž vypršela lhůta, do kdy měl ukrajinský NAFTOHAZ zaplatit ruskému Gazpromu čtyři a půl miliardy dolarů dluhu. V Bruselu ale už třetím dnem pokračují jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o cenách za dodávky plynu. Zatím bez výsledku.
Rusko varuje, že by mohlo dojít k omezení dodávek ruského zemního plynu do Evropy. Upozornil na to ruský prezident Vladimir Putin v dopisu evropským státníkům.
Rusko začalo plnit plynem první úseky potrubí Nord Stream. Plynovod bude přivádět surovinu z Ruska po dně Baltského moře do Německa. Ruští představitelé při té příležitosti znovu kritizovali Ukrajinu kvůli sporu o ceny ruského plynu.
Pár dní poté, co jsme si připomněli 43. výročí ruské invaze do Československa, se politikové z Česka, Ruska a dalších evropských zemí sešli v prostorách Poslanecké sněmovny Praze na mezinárodní konferenci s názvem Střední Evropa, Evropská unie a nové Rusko.
Rusko a Ukrajinu by mohl čekat další spor o plyn, tvrdí deník Kommersant s odvoláním na výsledky včerejší schůzky prezidentů Dmitrije Medveděva a Viktora Janukovyče v Soči. Podle listu se během setkání nepodařilo vyřešit žádný ze sporů mezi oběma zeměmi.
Energetika bude hlavním tématem dnešní návštěvy ruského premiéra Vladimíra Putina v Kyjevě. Ukrajina je připravena jednat s Ruskem o vytvoření společného energetického podniku. Kyjev také tlačí na Moskvu, aby pro Ukrajinu snížila cenu plynu.
Nové podmínky pro nákup ruského plynu či další fungování ruské flotily na Krymu. Právě o tom budou v ukrajinském Charkově jednat ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým protějškem Viktorem Janukovyčem.
V Moskvě je na první návštěvě nový ukrajinský premiér Nikolaj Azarov. Se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem má jednat především o energetice a dodávkách plynu. Ty byly v minulosti hlavním bodem sporů mezi oběma zeměmi.
Nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a jeho kabinet zažívají první ostrý test. Během tohoto týdne se totiž pokusí přesvědčit Rusko, aby zlevnilo plyn, který dodává na Ukrajinu. Zároveň chtějí přesvědčit zástupce Mezinárodního měnového fondu, aby obnovili finanční pomoc.
Dodávky ropy z Ruska do Česka by neměly být ohroženy. Podle aktuálních informací společnosti MERO (Mezinárodní ropovody) se ruská a ukrajinská strana dohodly na cenách transitu. Smlouvu ale zatím nepodepsaly. Evropská komise proto nadále varuje před ropnou krizí.
Rusko souhlasí se zmírněním podmínek pro dodávky plynu na Ukrajinu. Oznámil to ruský premiér Vladimir Putin po jednání se svojí ukrajinskou kolegyní Julií Tymošenkovou. Dohoda by měla zabránit potenciálním výpadkům v zásobování v nadcházejících měsících.
Ve Stockholmu se schází summit Evropské unie a Ruska, na kterém budou představitelé EU žádat od Ruska zejména záruky, že se nebude opakovat plynová krize jako letos v lednu. Stejné záruky bude EU žádat i na vrcholné schůzce s Ukrajinou 4. prosince.
Čeští plynaři jsou připraveni na krizovou situaci. Energetická soustava dokáže efektivně reagovat na případné zastavení dodávek zemního plynu z Ruska. Dokázalo to cvičení, které simulovalo situaci, jaká byla v lednu tohoto roku.
Pro ty, kdo sledují problémy kolem dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu je sedmý den každého měsíce datem hodným zvýšené pozornosti. Právě k tomu termínu musí totiž ukrajinský koncern Naftogaz podle uzavřené dohody ruskému Gazpromu zaplatit za dodávky plynu.
Česko se připravuje na nedostatek plynu. Předseda ruské vlády Vladimír Putin upozornil Evropskou unii na riziko výpadků v jeho dodávkách. Podle něj má Ukrajina problémy s platbami.
Slovensko nemá zájem postavit vlastní zásobník na zemní plyn, aby mohlo čelit případné další plynové krizi. Řekl to ministr hospodářství Lubomír Jahnátek s tím, že je to pro stát finančně velmi náročné. Ministr místo toho hodlá nechat vybudování strategického zásobníku na investorovi a za vhodného partnera označil podle zpravodajské agentury SITA ruský Gazprom.
Česká republika se připravuje na situaci možného omezení dodávek plynu. Tuzemské plynárenské společnosti sice mají s Ruskem smlouvy na dostatečné množství plynu, vláda se ale obává, že problémy mohou nastat při jeho přepravě přes třetí země.
Rusko - ukrajinský plynový spor pokračuje. Ruský prezident Medveděv totiž nařídil šéfovi ruské plynárenské společnosti Gazprom, aby odmítl požadavek Ukrajiny na zvýšení poplatků za tranzit zemního plynu přes tuto zemi. Podle Bohdana Kopčáka, zpravodaje slovenské tiskové agentury TASR, který dříve působil na Ukrajině, tak akutně hrozí nová plynová krize.
Rusko-ukrajinský spor o podmínky dodávek plynu přes ukrajinské území se znovu naplno rozhořel. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv obvinil Kyjev, že se snaží změnit smlouvu o tranzitu suroviny.