Rusové

|Ľubomír Smatana |Regiony

Výročí bolševické revoluce někteří Rusové oslavovat nebudou. Třeba ti v Praze

Už je tomu skoro sto let, kdy bolševici zahájili v Rusku Velkou říjnovou revoluci. Dodnes si tuto, ve svých důsledcích, tragickou událost, mnozí Rusové radostně připomínají. Ovšem v Petrohradu žijí nebo žili lidé, kteří nostalgií netrpí. To je i případ rodiny Kuročkinových, kteří se před pěti lety přestěhovali do Prahy. Utekli prý před prezidentem Putinem, který pro ně leccos z minulosti symbolizuje.

Na Štědrý den nesmí v ruské rodině chybět na stole ryba. A to nejen kapr, ale třeba i slaneček

|Tomáš Mařas |Regiony

Představa, že Rusové, kteří žijí v České republice, slaví vánoční svátky tak, jako v Rusku, není možná úplně přesná. Valentina Lvovna Halbichová žije v České Lípě bezmála třicet let. Za tu dobu se z jejích Vánoc stala směs českých i ruských. České vánoční tradice se jí líbí víc. I proto, že sehnat v lednu, kdy v Rusku nosí dárky Děda Mráz, vánoční jedličku, není snadné. Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské.

|Petr Sehnoutka, mka |Zprávy z domova

Oprava hrobů sovětských vojáků v Praze je prý nekvalitní a plná chyb

Oprava národní kulturní památky – pohřebiště sovětských vojáků na pražských Olšanech – je prý nekvalitní. Myslí si to alespoň část ruské komunity v Česku a chce po investorovi, kterým je ruská ambasáda, aby vše napravila. Podle kritiků je po opravě více než čtyř set náhrobků chyba na každém desátém, špatnou kvalitu mají i zlacené nápisy nebo nová zámková dlažba, která nahradila původní kamennou.

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Vánoce a nový rok přijedou do Čech nejvíce oslavit turisté z Ruska

Konec roku bude podle poradenské společnosti Mag Consulting v Praze patřit ruským turistům. Těch podle průzkumu přijede oslavit nový rok nejvíc, až 60 tisíc. Ruské klientele se začínají čím dál tím víc přizpůsobovat i pražské hotely. Některé dokonce chystají dvě oslavy Vánoc - pro ruskou klientelu připravují program na šestého ledna - na pravoslavné Vánoce.

|Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar |Regiony

Obyvatele Karlovarského kraje trápí přítomnost Rusů i chátrající Kyselka

Lidé v Karlovarském kraji vnímají přítomnost početné ruské menšiny v oblasti většinou negativně. Od nové krajské vlády voliči také očekávají, že se více zapojí do záchrany zchátralých Lázní Kyselka. Podle 69 procent lidí nevyužívá kraj všechny své pravomoci, aby památku zachránil. Vyplývá to z průzkumu ppm factum pro Český rozhlas.