„Do velké míry dál žijí svoje dřívější životy, jen už to nemá občansko-politickou úroveň. Dál chodí do hor, dál se baví,“ říká k situaci obyčejných Rusů Vojtěch Boháč.
Protesty vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii.
Respondenty studie byli ruští občané různého věku, kteří opustili zemi po únoru 2022 a odjeli do Pobaltí, Polska, Německa a Finska, také několik odborníků z nevládních organizací.
Ani v Bělehradě se necítil Vladimir Volochonskij bezpečně, na dveře mu kdosi namaloval písmeno Z a úřady ho označily za rizikovou osobu. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz potvrzuje i přítomné rusofilství.
Od začátku invaze na Ukrajinu Rusko kvůli nesouhlasu s agresí opustilo přes půl milionu lidí. Uvalení mezinárodních sankcí jim nicméně značně zúžilo možnosti, kde se usadit.
Maďarsko zjednodušilo vstup do země pro občany Ruska a Běloruska. Stalo se tak nedlouho poté, co premiér Orbán navštívil Moskvu. Členské státy Evropské unie se obávají možné bezpečnostní hrozby.
Mnozí lidé mají tendenci zahrnovat všechny současné občany Ruské federace, kteří emigrovali a žijí mimo jiné i v Česku, do stejné kategorie skrytých či otevřených příznivců Putinova režimu.
„Teď je možné být naivní a říct, že to (Rusko) dělá jen z opatrnosti. Jako skeptik bych ale řekl, že to dělá, protože má nebo by mohlo mít něco v plánu,“ uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius.
Ve vystoupení také zmínil zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného, který v únoru zemřel v trestanecké kolonii. Před kamerami vyslovil jeho jméno, což podle zahraničních novinářů nikdy nedělal.
„Existuje představa, že od roku 2025 by Rusové získávali body za to, jak se zasloužili o stát a jakou šanci mají mu sloužit. To by jim umožňovalo přístup k službám,“ přibližuje politoložka Kolenovská.
Mladá generace Rusů je více protiputinovsky a protiválečně naladěná. Podíl mladých lidí zapojených do politiky je až na malou menšinu tradičně nízký, stejně jako jejich důvěra ve státní instituce.
Akci zorganizovali Rusové v exilu na poslední den prezidentských voleb. Ty jsou podle nich nelegitimní a nedemokratické. Akce proto začala v poledne ze solidarity s protirežimním volebním protestem.
Na Šrí Lanku přijelo od začátku války na Ukrajině přes 288 tisíc Rusů a skoro 20 tisíc Ukrajinců. Pobídka k tomu, aby do sedmého března opustili zemi, míří kromě Rusů i na příchozí z Ukrajiny.
„Nemění se tvrdost Putinovy rétoriky, ale mění se objekt, na který je směřována. Nejdřív to byli teroristé, později Západ a v posledních letech je to Ukrajina,“ říká rusista Marek Příhoda.
Zelená pro Rusy a Bělorusy. Příští rok můžou na olympiádu, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor. Startovat mají pod neutrálním označením. Co to znamená?
Orient Express: utajená linka severokorejských dodávek do Ruska. To je název nejnovější zprávy britského think-tanku RUSI. Jak taková analýza vzniká, popsal pro iROZHLAS.cz James Byrne.
Mnoho Rusů nesouhlasí se západními kulturními hodnotami, Západu nezávidí ani ho neobdivují, ale spíše jím pohrdají. Běžným ruským názorem je, že jejich hodnoty jsou vyšší a duchovnější.
Podle Inozemceva je nejpravděpodobnějším scénářem postputinského fungování Ruska přeskupení současných elit, k němuž dojde, až Putin z jakéhokoli důvodu odejde z politiky.
Při vstupu do Evropské unie mohou Rusové přijít o soukromý majetek, třeba o auto. Vyplývá to z aktualizace sankční politiky EU. Několika rodinám v Německu už se stalo, že musely opustit svůj vůz.
Mimo Moskvu přetrvává životní filozofie, kterou Gudkov podle svých slov stále slyší od respondentů v průběhu uplynulých 30 let: „Máme těžký život, ale nějak to přetrpíme.“
„Je potřeba dopředu nastavit pravidla. Všechno bylo děláno horkou jehlou a pak dochází ke zbytečným problémům. Válka už probíhá 555 dní a pořád nemáme pravidla, “ říká bývalý hokejista Dominik Hašek.
„Teď je třeba mluvit pro Ukrajinu. Ale ne kvůli tomu co se děje v Rusku, protože ruská občanská společnost je téměř rozprášená. Jak politická opozice, tak nezávislá média,“ říká Makarov.
Mohou, nebo nemohou hrát na turnajích pořádaných v Česku ruští tenisté a tenistky? Více k tématu řekne v rozhovoru Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu.
Na mezinárodní scéně vzbudily pozornost výroky Petra Pavla o monitorování Rusů na území Evropské unie a přirovnání k přísnému dohledu nad Japonci žijícími za druhé světové války v Americe.