Rusové

|Ľubomír Smatana |Regiony

Výročí bolševické revoluce někteří Rusové oslavovat nebudou. Třeba ti v Praze

Už je tomu skoro sto let, kdy bolševici zahájili v Rusku Velkou říjnovou revoluci. Dodnes si tuto, ve svých důsledcích, tragickou událost, mnozí Rusové radostně připomínají. Ovšem v Petrohradu žijí nebo žili lidé, kteří nostalgií netrpí. To je i případ rodiny Kuročkinových, kteří se před pěti lety přestěhovali do Prahy. Utekli prý před prezidentem Putinem, který pro ně leccos z minulosti symbolizuje.

|Tomáš Mařas |Regiony

Na Štědrý den nesmí v ruské rodině chybět na stole ryba. A to nejen kapr, ale třeba i slaneček

Představa, že Rusové, kteří žijí v České republice, slaví vánoční svátky tak, jako v Rusku, není možná úplně přesná. Valentina Lvovna Halbichová žije v České Lípě bezmála třicet let. Za tu dobu se z jejích Vánoc stala směs českých i ruských. České vánoční tradice se jí líbí víc. I proto, že sehnat v lednu, kdy v Rusku nosí dárky Děda Mráz, vánoční jedličku, není snadné. Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské.

|Petr Sehnoutka, mka |Zprávy z domova

Oprava hrobů sovětských vojáků v Praze je prý nekvalitní a plná chyb

Oprava národní kulturní památky – pohřebiště sovětských vojáků na pražských Olšanech – je prý nekvalitní. Myslí si to alespoň část ruské komunity v Česku a chce po investorovi, kterým je ruská ambasáda, aby vše napravila. Podle kritiků je po opravě více než čtyř set náhrobků chyba na každém desátém, špatnou kvalitu mají i zlacené nápisy nebo nová zámková dlažba, která nahradila původní kamennou.

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Vánoce a nový rok přijedou do Čech nejvíce oslavit turisté z Ruska

Konec roku bude podle poradenské společnosti Mag Consulting v Praze patřit ruským turistům. Těch podle průzkumu přijede oslavit nový rok nejvíc, až 60 tisíc. Ruské klientele se začínají čím dál tím víc přizpůsobovat i pražské hotely. Některé dokonce chystají dvě oslavy Vánoc - pro ruskou klientelu připravují program na šestého ledna - na pravoslavné Vánoce.