Proč selhala vyjednávání o růstu platů státních zaměstnanců mezi odbory a vládou a co bude dál? „Vláda na nás hází špínu, chceme ale jednat dál,“ řekl Radiožurnálu mluvčí odborů Pavel Bednář.
„Příští jednání bude příští týden v úterý. A uvidíme, s čím vláda přijde,“ říká pro Radiožurnál Jana Hnyková, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
„Stávkovat bude například více než padesát procent škol a bude to celodenní stávka,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu předseda konfederace Josef Středula.
„Hospodářská politika dokáže zasáhnout, ale bohužel vidíme, že vláda nechává propad reálných mezd projít přes ekonomiku,“ podotkla Švihlíková. Významným indikátorem jsou podle ní tržby v maloobchodě.
Všechny prognózy se shodují v tom, že letos na tom ekonomika bude hůře, než byla očekávání, s nimiž jsme do tohoto roku vstupovali, nicméně příští rok už zase bude dobře.
Kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl, že v procentech přidá jen zdravotníkům a pedagogickým pracovníkům. Původní návrh počítal s výdaji 12,5 miliardy korun, stát si to ale podle vlády nemůže dovolit.
Koaliční špičky v úterý jednaly na Úřadu vlády o vývoji platů a dalších tématech, jako je pomoc lidem postiženým skokovým růstem cen energií. Výsledky hodlají oznámit až ve středu po jednání vlády.
Základní měsíční plat poslance a senátora by tak zůstal na úrovni 90 800 korun, kde byl i loni. Základní plat prezidenta by i nadále činil 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun.
Ředitelé, kteří jsou členové asociace, se k akci nepřipojí, učitelům na svých školách nebudou ve stávce bránit. Asociace nesouhlasí s cíli vyhlášené stávky, navržený růst platů ale považuje za nízký.
V regionálním Deníku se dozvíte, že ministerstvo vnitra navrhuje, aby se platy obecních zastupitelů zvýšily o 7,5 procenta. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Plaga navrhl, aby si všichni učitelé od ledna přilepšili o 2250 korun. Dalších průměrně 1400 korun má putovat do odměn. S nabízeným navýšením ale odbory nejsou spokojeny.
Celkem letos české zdravotnictví hospodaří přibližně se 300 miliardami korun. Příští rok bude k dispozici ještě asi o 20 miliard víc, z nich 13 miliard půjde navíc nemocnicím.
Českomoravská konfederace odborových svazů doporučila odborářským vyjednavačům požadovat ve firmách růst platů o sedm až devět procent a současně usilovat o zkrácení pracovní doby bez snížení výdělků.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že v rozpočtech jednotlivých územních samosprávných celků na zvýšení peníze jsou, není proto třeba krajům a obcím účelově přidávat.
Slibované navýšení o desetinu se netýká ostatních nepedagogických pracovníků ve veřejné správě, pro které vláda navrhuje šestiprocentní růst sumy na platy.
V sobotním tisku se dočtete, že poslance a další politiky čeká růst platů, polepší si o 7 %. Upozorňuje na to deník Právo. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.