Rychnovsko

Rychnovsko v textech na iROZHLASU

Vaškovo pole na Rychnovsku je bohatým nalezištěm předmětů hlavně z germánské doby

|Kristýna Štanderová |Historie

Archeologové Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou vedou průzkum na Vaškově poli na Rychnovsku. Bližší určení místa tají, aby jim samozvaní detektoráři nekradli nálezy. Odborníci na tomto archeologicky velmi významném místě regionu totiž nacházejí artefakty z mnoha období - keltského, germánského, středověkého a samozřejmě novodobější. Nálezy postupně obohacují sbírky muzea.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Stromy padaly na silnice, tratě i elektrické vedení. Energetici už většinu škod odstranili

Stromy padaly kvůli silnému větru a podmáčené půdě. Lesy České republiky evidují přibližně 150 tisíc metrů krychlových poškozených porostů, o žádnou velkou kalamitu ale nejde. Stromy padaly na silnice, železniční tratě a také na elektrické vedení. Potíže s dodávkami proudu byly zejména na východě Čech, zejména na Trutnovsku a Rychnovsku.

|Kristýna Štanderová |Regiony

Děti v Bílém Újezdě se místo školy budou několik měsíců učit ve dvou klubovnách

36 dětí z malotřídní Základní školy v Bílém Újezdě se bude minimálně do konce roku učit ve dvou klubovnách. Mohou za to komplikace při výběrových řízeních na stavební firmu, která měla budovu školy zrekonstruovat. První dva ročníky mají učebnu v suterénu školy, který obyvatelé o prázdninách brigádně přebudovali na klubovnu. Tři třídy starších dětí našly útočiště v klubovně chovatelů.

|Kristýna Štanderová |Regiony

Dlouhodobě nezaměstnaní na Rychnovsku pracují pro obce v rámci projektu Vzájemná pomoc

Deseti dlouhodobě nezaměstnaným pomohlo k práci Sdružení Splav ze Skuhrova nad Bělou. Pět žen a pět mužů z Rychnovska dělá různé především venkovní práce – řežou větve, pracují v zahradách, likvidují náletové dřeviny či sekají trávu. Pracovní místo získali díky projektu Vzájemná pomoc, který je podporovaný z Evropského sociálního fondu a který má za cíl usnadnit přístup k práci nezaměstnaným nad 50 let a dlouhodobě nezaměstnaným.