Šabatová

Šabatová v textech na iROZHLASU

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Chovanec jednal se Šabatovou. Podmínky v uprchlických zařízeních se prý postupně lepší

Podmínky v zařízeních pro uprchlíky se prý postupně zlepšují. Po jednání s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou to dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). O výrazném v posunu mluvila i ombudsmanka, která uvítala, že je víc sociálních pracovníků nebo že se lepší podmínky pro děti. Přesto je dál řada věcí, ve kterých mezi oběma stranami panují rozpory. Například v tom, zda mají běženci platit za ubytování nebo jestli mají být v zařízeních bezpečnostní agentury.

| ČRo |Zprávy z domova

Ombudsmanka kritizuje podmínky v uprchlickém zařízení v Bělé-Jezové

Podmínky běženců v zařízení v Bělé-Jezové jsou podle ombudsmanky Anny Šabatové velmi špatné. Šabatová to zjistila při osobní kontrole tábora. Poukázala třeba na to, že jsou tam lidé ponižovaní, že je střeží ozbrojenci v kuklách, nebo že jim chybí teplé oblečení. Ředitel Správy uprchlických zařízení Miloslav Koudelný část kritizované praxe přiznal, v něčem se však podle něj výhrady opírají o zkreslené informace.

Ministr pro lidská práva navrhuje rozšíření pravomocí pro ombudsmana

|Jan Doležal, Václav Rokyta, kap |Zprávy z domova

Návrh ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD počítá s rozšířením pravomocí ombudsmana. Ten by tak mohl nově žádat Ústavní soud o zrušení sporných zákonů a podávat antidiskriminační žaloby. Ochránkyně veřejných práv Anna Šabatová informovala o možnostech rozšíření pravomocí ombudsmana Poslaneckou sněmovnu už před časem.

|Martin Hromádka, Jan Bumba |Zprávy z domova

Stát dal jasný vzkaz, že se nesmíří s nenávistí, říká Šabatová o trestu pro žháře

Ještě nikdy v polistopadové historii České republiky nepadly tak tvrdé rozsudky za rasově motivovaný čin. Právě takový podtext měl podle výroku soudu loňský žhářský útok v severomoravském Vítkově. Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová říká, že jde o jasný vzkaz státu, že se nebude smiřovat s šířením a projevy nenávisti.