„V našem zájmu je, aby transatlantická spolupráce pokračovala a nevysilovali jsme se obchodními válkami. Protože jediný, kdo by tomu tleskal, by byli diktátoři celého světa,“ říká Pojar.
Po 17. listopadu 1989, kdy byli v Praze studenti na vzpomínkovém pochodu zmasakrováni příslušníky Sboru národní bezpečnosti, bylo klíčové, jak tyto informace dostat k lidem.
„Myslím si, že je skvělé, že v dnešní době má ochrana přírody nějakou váhu. Oproti devadesátým letům se tady hodně věcí zlepšilo,“ říká Martin Trávníček pro projekt Narozeni do svobody.
„Rozhodně to není tak, že bychom byli společnost, kde by probíhala nějaká studená občanská válka,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... politolog Lubomír Kopeček.
„Často dochází ke zneužití tohoto dne pro nějaký politický protest,“ popsal organizátor Martin Střižinec a dodal, že se tímto způsobem snaží o vytvoření prostoru pro oslavu demokracie a svobody.
„Buďme hrdí na to, co jsme dokázali, dokázali jsme to jako my občané naší republiky. Nikdo to za nás neudělal, nikdo to nepřipravil,“ říká Michael Kocáb v Záletech Aleny Zárybnické.
Na Václavském náměstí vyvrcholily oslavy Koncertem pro budoucnost, na kterém vystoupili mimo jiné Ivan Hlas Trio, Radůza nebo kapely Bert & Friends, The Valentines či slovenští Korben Dallas.
Ceremoniálu se i v letošním roce zúčastnil prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Loni se stal první hlavou státu od počátku udělování cen, která se slavnostního večera zúčastnila.
Před 35 lety se už všude kolem něco dělo, jen v Karviné nic. „Byl to takový kraj, kde se lámaly rekordy. A my jsme si říkali, že musíme probudit i ty naše havíře,“ vzpomíná Apostolis Konstantinidis.
Jít na náměstí v menším městě je větší odvaha než v Praze. To chce kuráž, říká Zdeněk Svěrák. V rozhovoru pro Radiožurnál popsal, jak při revoluci v Litoměřicích burcoval dělníky.
„Dnes je Slovensko také dějištěm protivládního protestu. Opozice si řekla, že spojí 35. výročí revoluce se vzkazem vládě, že způsob, jakým řídí stát, není v pořádku,“ řekl Peter Bárdy.
Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi. Jsou jich desítky. Situaci na místě sleduje policie.
Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost „ochraňovat“. Používají tytéž metody jako komunisté. Taky mluví o zlu a hrozbě, řekl předseda ANO Andrej Babiš.
V rozhovoru pro Radiožurnál prezident Petr Pavel vyjádřil obavy, že česká společnost ztrácí schopnost vzájemně si naslouchat, což je klíčové pro další rozvoj a porozumění.
Na Národní třídě nebyli mrtví a příslušníci komunistických ozbrojených složek tam do lidí nestříleli. Zákrok však byl brutální a mnozí si z něj odnesli dlouhodobé trauma.
Události 17. listopadu zůstávají těžkou politickou otázkou, myslí si soudce Cepl. „Když se sešel projekt Blaničtí rytíři, aby se daly dohromady vzpomínky z Národní třídy, tak byl hned napaden,“ říká.
V den pádu zdi poslal Okresní soud v Táboře do vězení 22letého Jiřího Jelínka. Podle rozsudku měl spáchat trestný čin pobuřování a přečin proti veřejnému pořádku, neboť šířil protirežimní letáky.
S rostoucím odstupem od listopadu 1989 se do hodnocení současného a minulého režimu a jejich srovnání stále více promítají i jiné vlivy. Například osobní zkušenosti Čechů i hodnocení současnosti.
Co s tím? Chtělo to reformy, ale bez politických změn to možné nebylo. K tomu historik Jan Křen trefně poznamenává: „Pokud šlo o řešení problémů, husákovské vedení bylo v pasti“.
Od 90. let se dočkalo evropských úspěchů jen několik ruských a ukrajinských klubů. České týmy vyšly z transformace jako jedny z nejsilnějších ze zemí bývalého Východního bloku.
56 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a 35 let od sametové revoluce je podle něj česká politika plná politiků, kteří kloužou po povrchu a na voliče kašlou.