šampaňské

|Jan Šmíd, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Jako kdybych pil hvězdy, prohlásil o šampaňském jeho objevitel Dom Perignon

Závěr roku je ve většině zemí celého světa spojený se šampaňským. Malý region východně od Paříže se dnešním dnem stává absolutním světovým králem. Alespoň jednou za rok chce řada lidí ochutnat pravé šampaňské, a tak se může říkat jenom vínu, které je právě odtud, z kraje Champagne. Dnes je šampaňské tak populární, že poptávka po něm výrazně převyšuje nabídku. Toto víno se přitom zrodilo naprostou náhodou.

|Jitka Hanžlová |Ekonomika

Francouzští výrobci šampaňského jsou v úzkých. Lidé šetří na luxusu

Evropou obchází strašidlo recese, lidé méně utrácí a starosti mají výrobci luxusního zboží. Příkladem může být francouzské šampaňské. Za prvních devět měsíců letošního roku se dodávky šumivého vína z Francie snížily o pět procent. Podle údajů svazu obchodníků se šampaňským přitom prodej ve Francii klesl o šest procent a vývoz do dalších zemí Evropské unie klesl o více než 10 procent.

V charitativní aukci se draží unikátní šampaňské z roku 1921

|Dana Votýpková |Zprávy z domova

Rok 1921 byl výjimečný, Coco Chanel tehdy představila světu svůj parfém Chanel No.5, Albert Einstein dostal Nobelovu cenu, Karel Čapek dal světu slovo robot a ve sklepích v Champagne byla v roce 1921 stočena první láhev šampaňského vína Dom Pérignon. Jedna z nich, od firmy Moët et Chandon ročník 1921, je už nějakou dobu v Česku, a co víc - je na prodej v charitativní dražbě, která v těchto dnech vstupuje do závěrečné fáze. Znalci tedy mají poslední šanci projevit zájem o láhev šampaňského, kterou asi nikde na světě nekoupí.

|Václav Sochor, Eva Presová |Zprávy z domova

V Praze začíná jedinečný festival šampaňského

Úžasná délka, intenzita, komplexní buket a svěžest kombinovaná se silou – to jsou podle odborníku známky kvalitního šampaňského. Ta nejlepší jsou ode dneška k ochutnání v Obecním domě v Praze, kde začíná festival Grand jour de Champagne, jediná akce svého druhu v Evropě.