Saná

|Matěj Štýs, Martin Balucha |Zprávy ze světa

Spojené státy po náletu v Saná přehodnotí podporu koalice vedené Saúdskou Arábií

Spojené státy chtějí přehodnotit podporu Saúdské Arábie při konfliktu v Jemenu. Oznámila to Národní bezpečnostní rada prezidenta Baracka Obamy. Postoj představitelé změnili po sobotním náletu v Saná, při kterém zemřelo víc než 140 lidí a dalších nejméně 500 utrpělo zranění. Povstalci z útoku viní právě koalici vedenou Rijádem. Saudská Arábie to odmítá.

| ČTK, Jan Prokeš, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Nejméně 140 lidí zemřelo při atentátech na mešity v jemenském Saná

Nejméně 140 lidí dnes zemřelo při sebevražedných atentátech spáchaných v době poledních modliteb na šíitské mešity v jemenské metropoli Saná. Zraněno bylo přibližně 260 lidí. Svatostánky navštěvují především příznivci Húsiů. Šíitský kmen v posledních měsících ovládá hlavní město. Rovněž usiluje o větší podíl na moci v zemi. K činu se stejně jako ke středečnímu útoku v Tunisu přihlásil Islámský stát.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Jemenský exprezident Mansúr Hádí utekl z domácího vězení v Saná

Bývalý jemenský prezident Mansúr Hádí opustil domácí vězení v hlavním městě Saná. V rezidenci hlavy státu ho od ledna zadržovaly šíitské húsistické milice. Hádímu se zřejmě podařilo utéct, podle místních úřadů se totiž překvapivě objevil ve svém bydlišti v Adenu na jihu země. Mansúr Hádí po svém lednovém uvěznění rezignoval na protest proti postupu húsisitických ozbrojenců.