Vývoz z Číny se zvýšil i navzdory slabší poptávce z Evropské unie a Spojených států a pandemickým omezením, které dočasně uzavřely Šanghaj a další průmyslová centra.
Ťiang Ce-min se vedení Číny ujal v roce 1989 po krvavém potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. V zemi zavedl ekonomické reformy.
V Pekingu policisté zajišťují především promenádu u řeky Liang-ma, kde v neděli demonstrovaly stovky lidí. V Šanghaji policie v místě předchozích protestů postavila zábrany.
K víkendovým demonstracím, které jsou označovány za nejrozsáhlejší projev nespokojenosti s vládnoucí komunistickou stranou za několik desítek let, se čínská vláda nevyjádřila.
„Všichni jsme obyvatelé Sin-ťiangu,“ skandovali podle reportéra AFP někteří demonstranti v Pekingu, zatímco další požadovali „svobodu umění“ a „svobodu projevu“.
Pouliční protesty jsou v Číně výjimečné. Nespokojenost tak lidé dávají mnohem častěji najevo na sociálních sítích, kde se jejich kritická vyjádření snaží cenzoři režimu okamžitě mazat.
Ve čtvrtek ohlásily úřady 31 444 nových případů nákazy koronavirem, což překonalo rekord z 13. dubna, kdy jich bylo 29 317. Čína od začátku pandemie přiznala 5232 obětí koronaviru.
Současným epicentrem nákazy je jihočínské město Kanton, kde za poslední den přibylo přes 2800 nakažených. V nejhůře zasažené čtvrti Chaj-ču platí od pátku až do neděle přísná uzávěra.
Ruský statistický úřad už letos v červnu poukázal na to, že pokles ruské ekonomiky je značný. „Průmysl se propadl celkově o 4,5 procenta, ale výroba automobilů o 90 procent," popisuje Matesová
Šanghaj ve středu vyhlásila druhou rudou výstrahu před horkem ve čtyřech dnech. Teploty překračují 40 stupňů Celsia, což je v tomto 25milionovém městě velmi vzácné.
„Je velmi těžké si jako Číňan udělat správný obrázek. Máte sice přístup k zahraničnímu internetu, ale také máte přístup ke svým domácím zprávám, které vám říkají, že Západ o nás lže,“ říká sinolog.
Starosta města Tan-tung poblíž severokorejské hranice se omluvil občanům za kroky vlády při pandemii covid-19. Takový krok je od představitele čínské komunistické strany je velmi neobvyklý.
Do plného provozu se vrátí také metro, autobusy a železnice spojující Šanghaj se zbytkem Číny. Zvýší se i počet povolených vnitrostátních letů, píše agentura Reuters.
Čínská finanční metropole Šanghaj uzavřela i poslední dvě linky metra ve snaze zamezit šíření koronaviru, s jehož epidemií město bojuje již více než měsíc.
Peking ve čtvrtek uvolnil podmínky karantény pro lidi přijíždějící z ciziny. V Hongkongu nákaza rovněž ustupuje, ale úřady restrikce uvolňují jen opatrně, napsala agentura AP.
Čína v rámci strategie nulového covidu hromadně testuje obyvatele Pekingu. V Šanghaji mohou lidé poprvé za několik týdnů vyjít z domovů. Země jihovýchodní Asie volí opačnou strategii a rozvolňují,
V českém tisku se v úterý dočtete, že některé domovy důchodců nepodléhají žádným kontrolám. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Případná uzávěra Šanghaje kvůli covidu by ohrozila dodávky elektroniky.
Úřady vyzvaly obyvatele nejlidnatější oblasti Pekingu, aby omezili své aktivity. Většina škol, obchodů i podniků zůstává otevřená. Uzávěra se zatím týká pouze několika desítek budov.
Omezování pohybu a bezvýchodnost situace už dostihla některé obyvatele metropole. Městem zní křik. Někteří se ze zoufalství uchylují k nejzazšímu řešení.
S novou vlnou koronaviru se Šanghaj potýká měsíc. V sobotu město se zhruba 26 miliony obyvatel zaznamenalo 2631 případů covidu-19 u lidí, kteří nemají příznaky nemoci, a 47 případů u lidí s příznaky.