Zemědělské sucho se podle dat z minulého týdne rozšířilo na 98 procent území republiky. I přes déšť v minulých dnech zůstala na mnoha místech situace velmi špatná, především pak na Moravě.
Ladislav Stahl vybudoval pracoviště s technikou za stovky milionů korun. Jeho lidé vidí na každé místo na planetě, rozeznávají ukryté vojenské objekty a díky satelitům můžou i zachraňovat životy.
Během loňského roku vzrostlo množství vytěženého dřeva o třetinu, na vině je kůrovcová kalamita. Podívejte se na aktuální satelitní snímky, kde jsou lesy suché nebo už úplně zmizely.
Satelity americké vesmírné agentury NASA nehledí jenom ke hvězdám, ale i mnohem blíž. Její snímky Země zachycují měnící se planetu – od dlouhodobě tajících ledovců až po náhlé povodně. Podívejte se na nejnovější záběry z projektu Images of Change (Obrázky změny).
Irácký Mosul je po dvou letech nadvlády radikálů ze samozvaného Islámského státu značně poničený. Ukazují to satelitní snímky, o kterých informovala americká analytická společnost Straftor. Irácké vládní jednotky a jejich spojenci bojují s teroristy o kontrolu nad Mosulem už měsíc. V syrských provinciích Idlíb a Homs zase ohlásilo ofenzivu proti povstalcům Rusko.
Po výbuchu skladovacích hal s municí u Vrbětic si nechal Hasičský záchranný sbor ČR celou oblast nafotit satelitem. Mapy vznikly v rámci evropského programu Copernicus.
Spojené státy zesilují tlak na přijetí tvrdých sankcí proti Rusku. Washington zveřejnil fotografie, které podle amerického ministerstva zahraničí prokazují ostřelování Ukrajiny z ruského území. Bílý dům viní Moskvu z rozdmýchávání konfliktu na východě Ukrajiny a vyzbrojování proruských separatistů těžkými zbraněmi. Rusko obvinění odmítá.
Malajsie při pátrání po zmizelém letadle žádá další státy o satelitní data. Chce údaje z doby, kdy s Boeingem 777 ztratily úřady spojení. Do záchranných prací se zapojily další země, včetně tak vzdálených jako je Austrálie nebo Kazachstán.
Britským vědcům se podařilo získat mimořádně kvalitní snímky tropického cyklonu Yasi, který zasáhl Austrálii. Zdrojem obrazového materiálu jsou satelitní zařízení z Evropy a Japonska.
Odpůrci kácení stromů kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě dostali novou ,munici'. Vědci, kteří sledují záznamy družice Landsat TM5, došli k názoru, že v části národního parku, kde se nesmí těžit, se obnovuje původní porost. Naopak vytěžené paseky se mění v poušť.