Tým expertů na dálkový průzkum, geoinformatiku a družicové technologie vojenská rozvědka buduje od roku 2018. Analyzují snímky převážně od soukromých firem a poskytují je spojencům v NATO.
V českém tisku se v pátek dočtete, že Deník N získal další dokument, který má potvrzovat nesrovnalosti ohledně bytu exministra zdravotnictví Petra Arenbergera.
Funkčních družic je podle Spaceflight Now něco přes 1100, protože část jich už byla po selhání záměrně odstraněna a kolem dvou desítek dalších zřejmě čeká stejný osud.
Raketa podle plánu opustila startovací rampu ve 13.26 SEČ. Šlo o první odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj.
Akademie věd České republiky schválila nový program Vesmír pro lidstvo. V jeho rámci se vědci budou mimo jiné podílet na realizaci několika kosmických sond Evropské kosmické agentury.
Indická raketa ve středu na oběžnou dráhu vynesla naráz 104 satelitů. Překonala tak dosavadní tři roky starý rekord, který drželo Rusko se 37 naráz vypuštěnými družicemi. Indický vesmírný nosič vzlétl ráno ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu.
Z kalifornské Vandenbergovy letecké základny odstartovala na oběžnou dráhu vesmírná loď Falcon 9 společnosti Space X. Jedná se o první start od zářijového výbuchu.
Z floridského mysu Canaveral odstartovala krátce před 20. hodinou středoevropského letního času největší raketa světa. Delta IV Heavy vynesla na oběžnou dráhu americkou vojenskou družici NROL-37.
Skoro čtyřnásobně narostl v Chýni u Prahy za posledních deset let počet obyvatel. Obec je jednou z těch, kam se stěhují mladé rodiny z Prahy za klidnějším bydlením. Nekoordinovaný stavební boom v posledních letech změnil malá sídla v rozsáhlé satelity, kde chybějí chodníky, sítě i místa ve školkách a školách. Lidé se tam přesto stěhují dál.
Z mysu Canaveral ve Spojených státech má v neděli odstartovat raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Stroj od pátku stojí, namířený k nebi, ve floridském kosmodromu. Je to první plánovaný let Falconu od červnové nehody, kdy raketa krátce po startu vybuchla.
Další dva satelity budou nejspíš do konce roku sloužit evropskému navigačnímu systému Galileo. Jedenáctou a dvanáctou družici na oběžnou dráhu vynese v polovině prosince ruská raketa Sojuz.
Francouzští experti se obávají čínské špionáže. Poblíž Paříže se totiž objevily tři obří satelity na budově patřící právě velvyslanectví Čínské lidové republiky ve Francii.
Do vesmíru se dnes večer vydá třetí družice Evropského navigačního systému Galileo, kterou na oběžnou dráhu vynese ruská raketa Sojuz. Jméno dostala podle českého vítěze výtvarné soutěže Galileo Contest Davida Markarjance z Hradce Králové. Spolu s ní letí do vesmíru i čtvrtý satelit. Ten nese jméno dánské dívky Sif.
Už za dva roky bude orientace podle satelitní navigace mnohem přesnější než dnes. Zajistit to má nový evropský satelitní systém Galileo, jehož administrativní středisko je ode dneška v Praze. Jde tak o první instituci EU sídlící v Česku.
Satelitní technologie by měla pomoci snížit počet mrtvých na železničních přejezdech. Jen v Evropě takto zemře nejméně šest set lidí. Využití nové technologie plánuje Evropská kosmická agentura a kvůli tomu dnes také její zástupce jednal na půdě ministerstva dopravy s českými odborníky.
První dvě družice navigačního satelitu Galileo dnes do vesmíru neodletí. Start ruské nosné rakety Sojuz se odkládá o 24 hodin. Přímo v kosmodromu ve Francouzské Guayaně je i náš zpravodaj Pavel Novák.
Evropané budou po dnešku o krok blíže vlastní satelitní navigaci. Z evropské kosmické základny Kourou ve Francouzské Guayaně v Jižní Americe vyletí ve 12 hodin 34 minut na oběžnou dráhu první dvě družice navigačního systému Galileo. Český rozhlas bude vypuštění družic sledovat přímo na evropském kosmodromu.
Radnice Varnsdorfu začala rázně postupovat proti příjemcům sociálních dávek, kteří mají auta, satelity nebo počítače. Po vzoru Litvínova začal městský úřad majetkové poměry těchto lidí kontrolovat a jejich dávky omezovat nebo místo peněz jim poskytovat stravenky.
Kanadské městečko Okotoks asi 18 kilometrů jižně od Calgary v provincii Alberta je podle zatím neoficiálních zpráv místem dopadu nefunkční americké družice. Informaci oznámil na twitteru Národní úřad pro letectví a vesmír (NATO). Satelit, který se přibližoval k zemi od roku 2005, by podle odborníků neměl způsobit velké škody.
Írán sklidil kritiku EU za rušení evropského satelitního vysílání a cenzuru internetu. Ministři zahraničí evropské sedmadvacítky na schůzce v Bruselu pohrozili Teheránu, že se zasadí o ukončení takových praktik.
Vědci upozorňují na to, že sluneční aktivita po relativně mírném období stoupá a že by to mohlo ovlivnit funkci navigačních satelitů. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír, NASA, shodou okolností v těchto chvílích vypouští do vesmíru sondu s názvem SDO, která má zkoumat Slunce a jeho aktivitu. Sondu by měla vynést do vesmíru raketa Atlas 5.
Odpůrci kácení stromů kvůli kůrovcové kalamitě na Šumavě dostali novou ,munici'. Vědci, kteří sledují záznamy družice Landsat TM5, došli k názoru, že v části národního parku, kde se nesmí těžit, se obnovuje původní porost. Naopak vytěžené paseky se mění v poušť.
Všechny dopravní tepny v naší republice - od dálnic až po malé okresky - budou pod dozorem satelitu. Podle neoficiálních informací se na tom měl dohodnout ministr dopravy Aleš Řebíček s hejtmany jednotlivých krajů. V nejbližší době vypíše výběrové řízení na satelitní mýtný systém.
Pokud posloucháte vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu v autě, možná máte poslední dobou občas pocit, že naši redaktoři a moderátoři koktají a písničky přeskakují. Příčinou je ale technický (a dočasný) problém související se změnou satelitu distribuujícího signál stanice na vysílače.
Ochrana hranic, územní plánování, pořizování přesných map, nebo předvídání rozsahu živelních pohrom. To jsou jen některé z možností využití americké družice Ikonos. Satelit může z výšky 700 kilometrů fotografovat povrch celé planety. Signál z něj dosud mohlo přijímat 13 stanic rozmístěných po celém světě. V Evropě byla jediná v Bavorsku. K ní teď přibyla další. Stanice u polské obce Komorów (Komoruv) vzdálené necelých 100 km od Varšavy je první ve východní části Evropy.
Itálie varovala úřady 39 zemí před nebezpečím, které by pro ně mohl znamenat pád italského satelitu, pokud by se zřítil na jejich území. Satelit BeppoSAX byl vyřazen z provozu loni, jeho pád se předpokládá během následujících 48 hodin, vědci ale zatím nejsou schopni předpovědět, kam přesně dopadne. Družice vážící 1400 kilogramů by měla spadnout někde v rovníkovém pásmu zahrnujícím především území Brazílie, Kolumbie, Indonésie, Malajsie a Konga.