Vatikán vrátí Řecku část sochařské výzdoby z Parthenonu. Římská katolická církev nazývá tento akt darem. Atény doufají i v navrácení soch ze sbírky Britského muzea.
„Sami Ukrajinci nás prosili, abychom sanitky neoznačovali červeným křížem, protože to je pro ruské agresory o to lákavější cíl,“ říká koordinátor sbírky Paměti národa Martin Ocknecht.
Peníze hnutí vybíralo na cesty na ukrajinské hranice, odkud přiváželo uprchlíky. Podle středočeského krajského úřadu ale hnutí nedoložilo, že veškeré dary použilo opravdu pouze k tomuto účelu.
Důležitou součástí Dárku po Putina je volba jmen pro zbraně, na které se vybírá. V minulosti už Češi touto cestou pro Ukrajinu koupili tank Tomáš nebo systém protivzdušné obrany Viktor.
Patnáct speciálně upravených aut by se na Ukrajinu mělo přesunout do konce února. Podle organizátorů nyní výrobce čeká na automobily, kulomety už má připraveny.
„Dvě skupiny jsou teď na tom nejhůř, tedy osamělí senioři a matky samoživitelky,“ říká v Ranním interview pro Radiožurnálu ředitelka potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.
Některá díla se prodala za troj až čtyřnásobek vyvolávací ceny. V případě několika umělců včetně Vincenta van Gogha, Edwarda Steichena a Gustava Klimta šlo o rekordní částky.
Přispět můžou lidé příští sobotu v dalším kole celorepublikové potravinové sbírky, konat se bude 12. listopadu. Jídlo můžou darovat i v obchodních řetězcích a online obchodech.
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti.
Vedle rakety dvojnásobné wimbledonské vítězky se dražily například střelecké vesty olympijských šampionů ve střelbě Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého či startovací čísla biatlonistů.
Za vybrané peníze shánějí odborníci z českého ministerstva obrany techniku. „Nakupujeme přednostně od českých výrobců, ale kupujeme i ze zbrojních skladů po celém světě,“ uvedl náměstek Kopečný.
Benefiční koncert proběhne 14. března. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Popelky zahraje symfonický orchestr třeba Dvořákovu Novosvětskou. Celý výtěžek bude věnován Člověku v tísni na pomoc Ukrajině.
Lidé v Česku darovali za poslední dva dny ve sbírkách na pomoc Ukrajině na portálu Darujme.cz přes deset milionů korun. Vláda poskytne na humanitární pomoc kolem 300 milionů korun.
Peníze na obnovu kostela v Moravské Nové Vsi pocházejí z předvánoční dražby padesátky dřevěných křížů. Truhlář je vyrobil z trámů kostelní střechy poničené tornádem.
Do podzimní potravinové sbírky se zapojilo 1318 obchodů, v jarním kole jich bylo kolem 800. Lidé mohou darovat trvanlivé potraviny a drogistické zboží.
Spojené státy stojí před úkolem usídlit desetitisíce afghánských uprchlíků. Pomoc jim nabídlo už víc než dvacet guvernérů amerických států a teritorií. Američané pořádají pro uprchlíky sbírky.
„Ve Wuppertalu je vysoká nezaměstnanost a zadluženost. Máme tu hodně lidí, kteří jsou v podstatě bez peněz,“ řekla Radiožurnálu Mirjam Michalskiová z evangelické Diakonie ve Wuppertalu.
„Za deset minut se nám na trampolínu ozvala paní. Nečekala jsem, že by se vůbec někdo ozval, když chceme hračky. Objednala nám to přes internet na naši adresu,“ popisuje Michaela Dudášová.
„Uznávám, že výkladově to je problém. Veřejné sbírky, dary se prostě od dotace odečítat nebudou, je to nesmysl. Dělali jsme to nařízení přes noc, pravděpodobně to tam zůstalo ještě od povodní,“ řekla.
„Stavebniny jsou stále potřeba,“ říká ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické Kristina Ambrožová.
Tornádo jim poničilo dům nebo jiný majetek, přesto je možné, že přijdou třeba o peníze z veřejných sbírek. A to v případě, že jsou v exekuci. Na problém upozorňuje spolek Česká asociace povinných.