Schladming

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Zimní sporty

Hotel české výpravy na MS v alpském lyžování připomíná lazaret

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ale mrzuté je, když se obojí spojí do jednoho a neštěstí se vydá za lidmi do hor, tak jako se to přihodilo českým lyžařům na mistrovství světa v rakouském Schladmingu. Hotel české reprezentace v Ramsau, kde z výpravy bydlí všichni kromě Šárky Záhrobské, se proměnil v dokonalý lazaret.

|Jakub Kanta, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Ligety na MS září. Vyhrál i obří slalom. Bank kvůli zranění ukončil sezonu

Obří slalom ovládl na mistrovství světa ve Schladmingu Američan Ted Ligety před druhým Rakušanem Marcelem Hirscherem a třetím Manfredem Mölggem z Itálie. Poprvé do světového šampionátu nezasáhli Češi. Martin Vráblík onemocněl a odjel domů, Ondřej Bank se snažil vyléčit koleno, které si zranil v tréninku, ale nakonec nejenže v obřím slalomu nestartoval, ale dokonce ukončil letošní sezonu.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Své špičkové lyže má Záhrobská ‚ustájené‘ v servismanově stodole

Mistrovství světa v alpském lyžování sice hostí rakouský Schladming, ale jediná česká mistryně světa v historii šampionátů si přesto užívá domácího prostředí. Šárce Záhrobské totiž v této sezoně pomáhá rakouský servisman Gerald Stocker, který bydlí na dohled závodním tratím. A ten umí atmosféru domova přenést i na českou závodnici, které připravuje lyže. Cesta k němu vede, věřte nevěřte, přes stodolu.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Jakub Marek |Zimní sporty

Žádný tlak na mě není, říká Záhrobská. Její trenér myslí na medaili z MS

Šárka Záhrobská je zvyklá vracet se z velkých lyžařských akcí s medailí. Tuhle tradici porušila za posledních osm let jenom dvakrát - na olympijských hrách 2006 Turíně a předloni na mistrovství světa. Před touto sezonou prodělala těžkou nemoc a operaci hlavy, vyměnila trenéra i značku lyží, a tak tuto zimu bere jako své sportovní znovuzrození.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Rakušané na domácím MS v jejich národním sportu fandí českým lyžařům

Rakouský Schladming je mezi Čechy oblíbeným střediskem, takže bez podpory tam teď během mistrovství světa čeští lyžaři nejsou. Ale jedny z nejzarytějších fanoušků mají Šárka Záhrobská, Ondřej Bank a další paradoxně mezi místními. Městečka a vesnice v okolí Schladmingu si totiž před šampionátem rozdělovaly, ke kterému z týmů se budou oficiálně hlásit. Vesnička Tauplitz si vybrala právě Čechy a při úterní týmové soutěži i po ní to její obyvatelé dali řádně najevo.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Paralelní závod je dobrá zkušenost, shodují se Trejbal a Berndt

První zlatou medaili vybojovali na mistrovství světa alpských lyžařů v domácím prostředí Rakušané. V soutěži družstev prošli soutěží hladce až do finále, kde porazili Švédsko. Češi bez svých největších hvězd skončili ve čtvrtfinále, kde prohráli s Kanadou. Přesto sestava Pauláthová, Dubovská, Berndt a Trejbal dokázala v první kola porazit silnou Itálii, a dosáhla tak svého maxima.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Narkóza prý ubírá IQ, tak to se mnou bude zajímavé, směje se Bank

Začíná cítit šrouby, díky kterým mu před necelým půl rokem spravili rozlámanou čelist. Rehabilituje po operaci vykloubeného ramena, od které uplynuly teprve dva měsíce. Na chvíli ho dokonce napadlo, že se sportem, který už mu tolikrát poškodil zdraví, skončí. Ale neudělal to a dnes po poledni se lyžař Ondřej Bank na mistrovství světa v rakouském Schladmingu postaví na start superkombinace. A před svým oblíbeným závodem cítí ‚falešnou formu‘.