schválení

|Ľubomír Smatana, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Může dostat dítě jméno Katara? Jen pokud se objeví na předem schváleném seznamu

Desítky rodičů chtějí každý rok dát potomkovi jméno, které není v kalendáři. Potřebují proto schválení úřadu. Ten jim ale ne vždy vyhoví, matriky se totiž řídí publikací Jak se bude vaše dítě jmenovat?, která určuje, jaké jméno může novorozenec v Česku dostat. Dosud je v něm 17 000 jmen. Jeho autorka - soudní znalkyně Miloslava Knappová - ho stále doplňuje a letos v únoru vyšlo šesté vydání. Na její verdikt čekali také rodiče malé Katary.

|Lenka Jansová, ak |Zprávy z domova

KDU-ČSL schválila koaliční smlouvu. Lidovci budou požadovat rezort zemědělství

Celostátní konference KDU-ČSL dnes podpořila programovou část koaliční smlouvy se sociální demokracií a hnutím ANO. Hlasování nebylo podle předsedy strany Pavla Bělobrádka jednotné, návrh byl ale přijat většinově. Ještě to ale neznamená, že lidovci do koalice vstoupí. Strana se například usnesla, že v případné budoucí vládě bude požadovat ministerstvo zemědělství.

|Milada Richterová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Němcová hodnotí práci ve sněmovně jako slušnou a solidní

V roce 2011 schválila poslanecká sněmovna 159 zákonů z celkem 269 předloh. 168 zákonných norem přitom navrhla vláda, 16 Senát, 66 poslanci a 19 zastupitelstva. Z tohoto pohledu hodnotí celoroční práci sněmovny předsedkyně dolní komory parlamentu za ODS Miroslava Němcová jako slušnou a solidní. Rozhovor s ní natočila parlamentní zpravodajka Českého rozhlasu Milada Richterová.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Česká výjimka z Lisabonské smlouvy se bude v Unii schvalovat spolu s přistoupením Chorvatska

Výjimka, kterou český prezident Václav Klaus podmínil podpis Lisabonské smlouvy, se může schvalovat v členských zemích Unie. Odsouhlasili to ministři zahraničí na schůzce v Lucemburku. Neúčinnost Listiny základních práv Evropské unie pro Českou republiku se bude potvrzovat souběžně s ratifikací smlouvy o přistoupení Chorvatska k sedmadvacítce.