šéfdirigent

Šéfdirigent Berlínské filharmonie Simon Rattle o hudbě a Rudolfovi Firkušném

|Markéta Kaňková, Dominika Píhová |Hudba

Jeden z nejlepších orchestrů světa zahájí ve Smetanově síni Obecního domu svým koncertem druhý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Praha je tak jedním z měst, ve kterých orchestr v rámci evropského turné připomene 25 let od pádu železné opony. Pod vedením šéfdirigenta Berlínské filharmonie Simona Rattla vystoupí orchestr dnes večer v Praze společně s českým pianistou Ivem Kahánkem.

|Markéta Kaňková |Hudba

Postu šéfdirigenta Symfonického orchestru FOK se od příští sezony ujme Fin Pietari Inkinen

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude mít od příští koncertní sezony nového šéfdirigenta. Bude jím mladý finský dirigent Pietari Inkinen, který sedm let působil jako hudební ředitel New Zealand Symphony Orchestra, s nímž v roce 2010 podnikl úspěšné turné po Evropě s houslistkou Hilary Hahn. Jako hostující dirigent vystupoval s japonskou filharmonií, spolupracuje i s řadou dalších renomovaných orchestrů.

|Kateřina Daňková |Hudba

Janáčkova filharmonie představí na zahajovacím koncertu šéfdirigenta Förstera

Novou kapitolu svého fungování otevře dnes večer Janáčkova filharmonie Ostrava. Po dvouletém hledání totiž posluchačům oficiálně představí nového šéfdirigenta. Stal se jím Němec Heiko Mathias Förster, který dlouho působil jako hudební ředitel Nové filharmonie Vestfálsko. V Ostravě se v nové funkci poprvé uvede dnes a zítra na slavnostním inauguračním koncertu.