segregace

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V Jižní Karolíně se rozhoduje o zákazu konfederační vlajky

V americké Jižní Karolíně se schyluje k historické bitvě. Ne ovšem v poli, ale na půdě tamního Kongresu. 150 let po skončení občanské války budou zákonodárci rozhodovat o osudu konfederační vlajky. Někdejší symbol otrokářských jižanských států dodnes vlaje nad sídlem místní vlády, což kritikové považují za útok proti všem obětem otrokářství i rasismu.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

V Charlestonu jsou dodnes rasově segregované i kostely. Místní to chtějí změnit

Ve Spojených státech sílí debata o osudu konfederační vlajky. K výzvám za její odstranění v Jižní Karolíně se přidaly i další jižanské státy - Texas, Mississippi, Virginia a Tennessee. Diskusi rozpoutal rasově motivovaný útok na černošský kostel v Charlestonu, při kterém před týdnem zemřelo devět černošských věřících. Tragický případ připomněl, nakolik živé je v regionu dědictví rasové segregace. S rozdělením se dodnes potýkají i charlestonské církve, byť se to mnozí snaží změnit.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Obyvatelé amerického Charlestonu bojují proti rasismu a segregaci hudbou

Smutek, ale i pocit solidarity a naděje - tyto emoce prožívají po rasistickém útoku mnozí obyvatelé amerického Charlestonu. Střelba v historickém černošském kostele oživila bolavé rány z minulosti. Jižní Karolína patřila mezi otrokářské státy, které se i dnes potýkají s dědictvím rasismu a segregace. Temné kapitoly se mnozí místní obyvatelé snaží aktivně a hlavně společně překonávat prostřednictvím hudby a zpěvu.

|Vojtěch Berger, pir |Zprávy ze světa

Mnohé slovenské školy mají oddělené třídy pro romské žáky. Soud to označil za diskriminaci

Romské děti musí sedět ve školních třídách pohromadě s těmi neromskými. Jinak je to diskriminace. Průlomový verdikt nedávno vyhlásil soud na východním Slovensku. Reagoval tak na situaci ve škole v Šarišských Michalanech. Tam už dvacet let mají vedle smíšených taky čistě romské třídy. Podle učitelů to pomáhá romským dětem, které potřebují pomalejší tempo a speciální přístup. Podle občanských aktivistů je to segregace na etnickém základě. Podobný problém ale řeší desítky slovenských škol.

|Michaela Vydrová, Dalibor Zíta |Zprávy z domova

Segregace romských žáků trvá, tvrdí nevládní organizace

Podle koalice třinácti nevládních organizací v Česku stále trvá neoprávněná segregace romských žáků do škol pro děti s mentálním postižením. Přitom o protiprávnosti takové segregace rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku před čtyřmi lety, 13. listopadu 2007. Podle odborníků reaguje Česká republika na rozsudky Štrasburského soudu pomalu, přitom jsou pro každou zemi závazné.