Sejm

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

'Vyveďte je třeba silou.' Kaczyński chtěl vyštvat opozici pod záminkou pyrotechnické kontroly

Proti polským opozičním poslancům, kteří 16. prosince loňského roku obsadili jednací sál parlamentu, měli podle portálu Wirtualna Polska v noci z 11. na 12. ledna zasahovat příslušníci Úřadu pro ochranu vlády (BOR). Vyloučené nebylo ani užití fyzické síly a vyvlečení poslanců. Zásah se neuskutečnil kvůli odporu šéfa Parlamentní stráže, později odvolaného Arkadiusze Koschalkeho.

| ČTK |Zprávy ze světa

Polský Sejm stáhl zákaz novinářů v parlamentu, kolem parlamentu jsou bariéry

Polský Sejm v úterý odvolal dočasný zákaz vstupu reportérů a slíbil, že jakékoli změny ohledně omezení práce médií v jednacím sále bude předem konzultovat s novináři. Policie časně ráno vztyčila kovové bariéry kolem budovy parlamentu a vykázala od ní skupinu demonstrantů, která tam již pátý den protestovala. Informovala o tom agentura Reuters.

|Vít Pohanka, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Protesty v Polsku nekončí. Respektujte lidi a ústavní zásady, apeluje na vládu Tusk

Polská opozice v neděli znovu protestuje proti omezení přístupu novinářů do dolní komory parlamentu (Sejmu) a způsobu hlasování o rozpočtu na příští rok. Někteří opoziční poslanci totiž k jednání nebyli připuštěni. Vyvolané demonstrace v pátek vyvrcholily tím, že v noci tisíce protestujících obklíčily parlament a odmítaly poslance pustit ven. Bývalý polský premiér si myslí, že se jedná o ohrožení právního státu.

| ČTK |Zprávy ze světa

‚Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!‘ Tisíce lidí v Polsku protestují proti vládě

Tisíce lidí stále protestují i přes zimu a pokročilou hodinu před budovou polského parlamentu ve Varšavě, ale i v dalších městech proti konzervativní vládě a jejím krokům, které podle opozice ohrožují demokracii. Demonstranti v noci na sobotu nakrátko zablokovali východy parlamentu, v němž se v tu dobu nacházely kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců. Premiérka označila počínání opozice za skandální a škodlivé pro Polsko, ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.