senior

senior v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Školačce nabízel odvoz. Nešlo o kriminálníka, ale nezištného seniora, vysvětlila policie

Policisté se od února zabývali případem neznámého muže, který nabízel svezení autem devítileté školačce z Prahy 9. Postupně zjistili, že v daném místě nebyla tato nabídka ojedinělá, a proto prostřednictvím školy i městské části varovali děti i jejich rodiče. Nakonec však vyšlo najevo, že ke spolujízdě vyzýval nezištný senior, který prý takto pomáhá lidem už téměř 60 let. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk.

|Josef Kopecký |Zprávy z domova

Výlety pro seniory bez předražených hrnců. Chrudim má netypickou cestovní kancelář

Zájezd za symbolickou cenu a včetně oběda. Při téhle větě mnohým naskočí spojení s takzvanými šmejdy. Tedy obchodníky mířící hlavně na seniory, které se často pod nátlakem snaží přemluvit ke koupi předraženého zboží. Nyní ale mají konkurenci. V Chrudimi si spolek dobrovolníků otevřel vlastní cestovní kancelář. Nabízí výlety pro seniory včetně oběda bez hrnců a dek.

|Andrea Čánová |Zprávy z domova

'Myslíte si, že jsme už všichni senilní, ale nejsme.' Seniorka z Karviné odhalila podvodníky s energiemi

V Česku stále přibývá důchodců, kteří naletí nejrůznějším podvodníkům. Upozorňují na to především policisté. Nekalým praktikám se ale přeci jen dokážou někteří rázně vzepřít – příkladem je i seniorka z Karviné Marie Komendová. Nepoctiví prodejci se jí snažili namluvit, že musí změnit dodavatele elektřiny, a pokusili se vetřít k ní domů. Vyhrožovali jí pokutami a byli na ženu vulgární. 74letá učitelka v důchodu se ale nedala a vše nahlásila úřadům.

|Barbora Kladivová |Ekonomika

Svůj byt používají jako bankomat. ČNB ale seniory před zpětnou hypotékou varuje

Více než desítka seniorů v Česku uzavřela za posledních devět měsíců takzvanou zpětnou hypotéku. Tu od loňského roku zatím nabízí na domácím trhu jediná firma. Senioři můžou společnosti prodat svou nemovitost a nechávat si z ní vyplácet rentu. Česká národní banka ale varuje starší lidi, aby si před podpisem smlouvu pořádně pročetli.

|Jana Čermáková, Anna Kottová |Zprávy z domova

Penzisté příští rok nejspíš dostanou příspěvek 1000 korun. O návrhu rozhodne sněmovna

Penzisté zřejmě dostanou v první polovině příštího roku jednorázový příspěvek k důchodu. Polepšili by si tak o tisíc korun. Návrh by dnes měli schválit poslanci. Vláda původně počítala, že přidá seniorům jednorázově 600, později 900 korun. Nakonec kývla na poslanecký návrh ČSSD, který příspěvek ještě zvýšil. Proti není žádná ze sněmovních stran.

|Anna Kottová, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Nadace Charty 77 ocenila 'senzační seniory'. Do Zlaté síně SenSen vstoupila Dana Zátopková

Nadace Charty 77 už třetím rokem oceňuje starší lidi, kteří chtějí být i ve vyšším věku aktivní. Cenu Senior roku si dnes v pražském Divadle v Dlouhé převzala Anneliese Přikrylová z Rožnova pod Radhoštěm. Do nově otevřené Zlaté síně SenSen uvedla porota slavnou atletku a olympijskou vítězku Danu Zátopkovou.

|Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

Důchodci si stěžují na firmu Senior Safe. ČOI ji podezírá z nekalých praktik

Česká obchodní inspekce podezírá brněnskou firmu Senior Safe z používání nekalých obchodních praktik. Vyplývá to z dosavadního průběhu kontroly. Senior Safe nabízí převážně starším lidem za 3700 korun klientskou kartu, se kterou můžou využívat asistenční služby a čerpat slevy. Minulý měsíc si ale na společnost stěžovalo asi dvacet důchodců. Vedení firmy jakékoli nezákonné jednání popírá.

|Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří 160 miliony komunitní bydlení seniorů

V Česku by se mohly rozšířit možnosti bydlení pro seniory. Ministerstvo pro místní rozvoj dá v první fázi 160 milionů korun na takzvané komunitní bydlení, které by mělo posílit jejich aktivní život a soběstačnost. Zapojit by se do něj mohli lidé starší 60 let. O dotaci na stavbu či přestavbu sdíleného bytového domu může požádat kdokoli - obce, firmy i jednotlivci.