Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli neschopnosti ruských sil vytlačit ukrajinské síly dál od Doněcka na ukrajinském Donbasu mohl přijít o podporu bývalých lídrů tamních separatistických republik.
Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti jsou lidé nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít.
Podle šéfa české diplomacie by referenda o připojení k Rusku představovala „flagrantní porušení mezinárodního práva,“ za které musí Moskva nést důsledky.
Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů. Lídři proruských republik tvrdí že o referenda žádají samotní občané oblastí.
Slovenský novinář Tomáš Forró navštěvuje východ Ukrajiny již sedm let. Jen letos strávil na Donbase dva měsíce. V Lysyčansku zpovídal lidi, kteří se navzdory všem varováním rozhodli zůstat.
„Není žádných pochyb, že by obžalovaný nebyl na východní Ukrajině a že by se do bojů nezapojil,“ prohlásil předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Miroslav Pavrovský.
Válka na Ukrajině by se mohla rozšířit do Podněstří. Jak charakterizovat tento separatistický region v Moldavsku? Server iROZHLAS.cz popisuje jeho současnou podobu i historické asociace.
Válka na Ukrajině pokračuje s vysokou intenzitou i na jejím východním konci. Svou cestu do Luhanské a Doněcké oblasti popsal zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.
Na frontové linii na Ukrajině strávil jako reportér měsíc. Další tři roky pak o Ukrajincích natáčel dokument. Martin Ocknecht teď působí v Česku, se známými na Ukrajině je ale v kontaktu pořád.
Není možné, aby Západ toleroval počínání Moskvy. Česko je připraveno poskytnout pomoc také ve zdravotnické oblasti, řekl ve vysílání Radiožurnálu tuzemský ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
V návaznosti na uznání samostatnosti separatistických regionů Putin s vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky podepsal dohody o spolupráci.
Členové ruské bezpečnostní rady se vyslovili pro uznání nezávislosti separatistických republik v Donbasu. Prezident Vladimir Putin uvedl, že rozhodne ještě během pondělí. Jak se to dá vykládat?
„Od dnešního dne (pátku, pozn. red.) se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé.“
Po čtvrtečních hlášených útocích se Kyjev a separatisté vzájemně obvinili ze zvyšování napětí v oblasti, což vyvolalo obavy, že by se do konfliktu mohlo zapojit Rusko.
Ve srovnání s lety 2014-15 je ve vesnici pana Sergeje relativní klid. Obec měla původně okolo pěti set hospodářství, obydlených zůstalo 25. Zbyli v ní pouze ti, kteří nemají kam odjet
Petro Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů ještě před svým zvolením dohodl nákup uhlí od separatistů.
U soudu Nováček vypověděl, že do Ruska odjel začít nový život s dívkou Natašou, s níž se seznámil na internetu. Dle jeho slov odmítl nabídku stát se vojákem.
Pražští žalobci by měli začátkem roku rozhodnout, zda kývnou na ukrajinskou žádost o vydání Rusa Alexandra Franchettiho. Toho zadržela policie v září, na základě ukrajinského mezinárodního zatykače.
Ve Vinohradské 12 se ohlížíme za nejdůležitějšími tématy roku 2021. Vojenské manévry Ruska u hranic s Ukrajinou oživily obavy z možné invaze. V jakých podmínkách žijí lidé na východě Ukrajiny?
Ruský prezident v souvislosti s používáním tureckých bojových dronů Ukrajinou kritizoval „destruktivní politiku“ Kyjeva, jejímž cílem je podle něj „podkopat minské dohody“ z roku 2015.
Separatisté blokádu zahájili před víc jak týdnem v reakci na zajetí jednoho z jejich vojáků ukrajinskou armádou. Požadovali, aby OBSE pomohla zajistit vojákovo propuštění.