Katalánci zahájili protesty v pondělí, kdy španělský nejvyšší soud oznámil vysoké tresty pro katalánské separatistické politiky. Kromě protestních pochodů byla také vyhlášena stávka.
Erik Eštu podle spisu od 11. dubna do 5. května nosil uniformu Republikánské gardy separatistického státu, držel stráž v zákopech, udržoval zbraně a hlídal tržnici, kde byli vojáci ubytováni.
Průzkumy veřejného mínění i výsledky posledních voleb ukazují, že přibližně 7,5 milionu obyvatel Katalánska je rozděleno zhruba půl na půl na stoupence a odpůrce odtržení od Španělska.
Jde o konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země. Separatisté tvrdí, že palác dobyli bez boje.
Letadlo na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru sestřelila 17. července 2014 nad Donbasem raketa Buk ruské výroby odpálená ze země. Zahynulo všech 298 lidí na palubě.
Podle Putinova dekretu jsou ruské úřady povinny žádost o občanství vyřídit ve lhůtě do tří měsíců. Žádost mohou podat občané obývající okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny.
Ukrajinští novináři hlásí boje zejména kolem azovského přístavu Mariupol. Povstalci údajně pálí z protitankových zbraní, obrněných transportérů, granátometů a velkorážných kulometů.
Podle Julije z Doněcku jsou všichni uchazeči o post ukrajinského prezidenta stejně špatní. Aby lidé žijící na území separatistů odvolili, musí se zaregistrovat na území kontrolovaném Kyjevem.
Státy EU loni čelily 205 teroristickým útokům. Počet těchto případů vzrostl o 45 procent. Při útocích zemřelo 68 lidí, dalších 844 utrpělo zranění. Většinu obětí mají na svědomí džihádisté.
Španělská média ve středu zveřejnila dopis ze 16. dubna adresovaný institucím, v němž ETA oznamuje zrušení všech svých struktur. Zdroje blízké organizaci tento krok avizovaly již před dvěma týdny.
Barcelona||Ľubica Zlochová|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Barcelona zažila mohutné protesty. Do ulic před polednem vyrazilo na 300 000 příznivců uvězněných katalánských politiků, přijelo na 800 autobusů z celého regionu, informuje Radiožurnál.
Bývalý šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont si přeje, aby se mohl vrátit do Belgie. Nyní je v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí tamní justice, zda ho vydá do Španělska.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont opustil vazební věznici v Neumünsteru poté, co okamžité propuštění po složení kauce nařídilo státní zastupitelství.
Twitterový příspěvek formulovaný v první osobě se objevil na oficiálním účtu katalánského expremiéra, podle agentury DPA ale politik nemá ve vazbě k internetu přístup.
Do Prahy zavítal ukrajinský historik a teolog Igor Kozlovskij. Loni v květnu ho soud v samozvané Doněcké lidové republice poslal jako špiona na více než dva roky do vězení.
Jemenští separatisté po třídenních bojích vybojovali město Aden, kde dočasně sídlí jemenská vláda. Její členové včetně premiéra jsou v paláci, který je obklíčen.
Na demarkační linii u města Horlivka začala dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část východoukrajinského Donbasu.
Španělský král Felipe VI. v neděli vyzval nově zvolené poslance katalánského regionálního parlamentu, který opět ovládli separatisté, aby se vyhnuli nové konfrontaci s Madridem.
Obyvatelé Katalánska se rozhodli usilovat o nezávislost své země. V předčasných regionálních volbách získaly většinu mandátů v katalánském parlamentu separatistické strany.
Ukrajinská armáda a proruští separatisté z Donbasu na východě Ukrajiny se znovu obvinili z porušování nového příměří, které má platit od pátku. Žádná strana nicméně neohlásila oběti na životech.
O půl noci v Donbasu vstoupilo v platnost tzv. školní příměří. Dohodla ho kontaktní skupina pro Ukrajinu a obě strany se zavázali klid zbraní respektovat, pokud ho neporuší protivník