Rusko zahájilo sbližování s Tálibánem po teroristickém útoku Islámského státu na koncertní sál v Moskvě vloni v březnu. Tálibán totiž považuje Islámský stát za úhlavního rivala.
Exministr obrany a tajemník ruské bezpečnostní rady Šojgu v pondělí navštívil KLDR a jednal s Kimem „o široké škále otázek bilaterální a mezinárodní agendy“, píše agentura TASS.
Park Patriot se rozkládá u Moskvy na rozloze bezmála šesti tisíc hektarů. Jsou v něm například výstavy týkající se válek, nejen druhé světové, ale třeba i v Sýrii a na Ukrajině.
Mezinárodní trestní soud už dříve vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.
V Rusku se hovoří o kompetenčních sporech mezi složky tajných služeb, zejména FSB a armádou. Nyní by podle zdrojů Moscow Times měla být výsledkem čistka v řadách právě vojenských elit.
Bylo to velké kamarádství, ale zdá se, že je u konce. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který pózoval na fotografiích z lovu společně s Putinem, končí ve funkci.
Bělousov má pověst efektivního technokrata a podle dobře informovaných zdrojů má pozitivní vztahy s Vladimirem Putinem. V čele resortu obrany nahradí Sergeje Šojgua.
Pětašedesátiletý ekonom a politik Andrej Bělousov už zastával několik vrcholných funkcí. Byl ministrem hospodářství i Putinovým poradcem pro ekonomické záležitosti, uvádí TASS.
Šojgu podle resortu obrany jednal s vojenskými veliteli, přičemž mu zprávu o situaci na bojišti podal náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov, který je za operaci na Ukrajině odpovědný.
Ivanov zůstane ve vazbě přinejmenším do 23. června, stejně jako další podezřelý a náměstkův známý Sergej Borodin. Oba jsou obviněni z přijetí úplatku ve zvláště vysoké výši, uvedla agentura Interfax.
Rozlehlá a mrazivá, řídce obydlená, s krásnou přírodou a svébytnou kulturou. Taková je Sibiř. Je to ale také kraj, kam se dřív posílali vyhnanci – teď tu bývají internováni političtí vězni.
Ukrajina přišla podle ruského ministra obrany během své protiofenzivy o více než 125 000 vojáků a 16 000 zbraní. Moskva a Kyjev své ztráty v poslední době neuvádějí.
Ruský ministr obrany během návštěvy štábu navrhl ukázat prezidentovi „mašinku“, tedy terénní vozidlo Desertcross 1000-3 čínské značky Aodes, určené k přepravě materiálu v obtížném terénu.
„Linie Západu spočívající v neustálém stupňování konfliktu s Ruskem s sebou nese hrozbu přímého vojenského střetu jaderných velmocí, který by vedl ke katastrofálním následkům,“ prohlásil Šojgu.
Cvičení přes videokonferenci přihlížel prezident Putin, který si také vyslechl hlášení ministra obrany Sergeje Šojgua. Ten uvedl, že „pod Putinovým vedením“ Rusko nacvičilo masivní odvetný úder.
Ministerstvo obrany Spojených států amerických o dodávce nábojů informovalo při oznámení nového balíku vojenské pomoci Ukrajině, jehož hodnota podle Pentagonu dosahuje až 175 milionů dolarů.
Ruský ministr zahraničí Šojgu uvedl, že jeho země začíná utužovat vztahy s Běloruskem kvůli aktivitám NATO. Již nyní funguje Bělorusko ve velké závislosti na Rusku.
Jevgenij Prigožin v Petrohradu pózoval s velvyslancem Středoafrické republiky v rámci summitu Rusko-Afrika. Přitom ještě nedávno obviňoval Valerije Gerasimova a Sergeje Šojgu z nekompetentnosti.
Není jasné, jestli ke shromážděným davům civilistů a vojákům promluvil i severokorejský vůdce, státní média však podle agentury AP shrnula projev severokorejského ministra obrany Kang Son-nama.
„Kim vyjádřil své názory na otázky společného zájmu v boji za ochranu svrchovanosti, rozvoje a zájmů obou zemí před povýšenými a svévolnými praktikami imperialistů,“ napsala o schůzce s Šojguem KCNA.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil incident za bezvýznamnou potyčku. „To je téměř eufemismus, když si představíme jen počet lidských životů nebo zničenou infrastrukturu jenom v Rostově.“
Šéf wagnerovců oba vedoucí představitele ruské armády zamýšlel zajmout už při jejich plánované návštěvě. Podle listu The Wall Street Journal to říkají americké zpravodajské zdroje.
Na sociálních sítích koluje pasáž z rozhovoru Vladimira Putina s propagandistou Kiseljovem. Šéf Kremlu tam pronese, že je schopen odpouštět vše až na jednu věc – zradu.
„Musíme situaci úzce sledovat a poohlížet se po tom, kdo může být novým Prigožinem. Může to být začátek širšího trendu, kdy elity budou brát moc a sílu do vlastních rukou,“ říká Pavel Havlíček.