šerm

|Jan Kaliba, NŠ . |Ostatní sporty

Hlavní ceny Klubu fair play dostali hokejista Augusta, šermíř Beran a extrémní závodnice Plchová

Za nedlouho to bude 55 let od gesta československých fotbalistů vůči zraněnému Pelému při zápase mistrovství světa. Ale tradice česko-brazilského gentlemanství je stále živá, což připomíná gesto šermíře Jiřího Berana. Při olympijském startu v Riu de Janeiru nepotlačil smysl pro poctivost, opravil výrok rozhodčích a v zásadním okamžiku se vzdal důležitého bodu. Teď za to dostal Cenu fair play od Českého olympijského výboru stejně jako hokejista Josef Augusta a extrémní závodnice Miroslava Plchová.

OBRAZEM: Souboje na ostří kordů. Krkolomné pozice i balet na planši

| Český rozhlas |LOH 2016 Rio de Janeiro

Šermíři nastupují do zápasu s maskou chránící jejich obličej před kordem soupeře. Když ji ale po zápase sundají, odhalí často zároveň i silné emoce. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru se v posledních dnech o medaile utkali ti nejlepší z nich. Na planši, tedy na jejich bojišti, se ve snaze vyhnout se zásahu prohýbali v zádech, skákali do vzduchu i padali na zem. Výběr ze snímku zachycujících vypjatá utkání si můžete prohlédnout v galerii.

|Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk |Ostatní sporty

Čekal bych větší bezpečnostní opatření, říká český šermířský rozhodčí na Světovém poháru v Paříži

Fotbalové EURO se blíží a francouzští pořadatelé po loňských teroristických útocích vědí, že je bude tahle akce stát víc peněz a sil, než původně čekali. Mezinárodních sportovních podniků, se ale ve Francii letos bude konat víc. Jedním z prvních je Světový pohár v šermu. Mezi Pařížany i samotnými sportovci velmi populární turnaj. Jeho organizátoři ale přehnanou opatrností netrpí.

|Jan Kaliba, Stanislav Zbyněk |Ostatní sporty

Šermíř Alexander Choupenitch s sebou na tréninkový kemp do Švédska vzal i pětici českých talentů

Sám má většinu kariéry ještě před sebou, přesto šermíř Alexander Choupenitch dbá na to, aby měl zdatné nástupce. Už několik roků po sobě přijímá pozvání pořadatelů vánočního soustředění v Göteborgu. Letos zařídil účast na tréninkovém kempu ve Švédsku i pětici dalších Čechů, teenagerů se zápalem pro šerm.

Hudbou krotím emoce, říká šermíř Choupenitch. V Baku skončil v osmifinále

|Michal Jurman, Simona Bartošová |Ostatní sporty

Elegance, vznešenost a vybroušené pohyby, i tak mnozí definují sport, ve kterém se bojuje o cenné kovy s fleretem, kordem nebo šavlí v ruce. Sportoviště plné ladných pohybů se ale dost často promění v bojové kolbiště se spoustou emocí a vidět to bylo i při Evropských hrách v Ázerbájdžánu. Třeba při zápasech dvoumetrového šermíře z Brna s běloruskými rodiči, Alexandra Choupenitche.

|Tomáš Mařas |Regiony

Hrad Bezděz na Českolipsku na týden ožije šermířskými souboji

Poslední červencový týden bude gotický hrad Bezděz na Českolipsku patřit šermířům. Od soboty až do příští neděle bude návštěvníky bavit na nádvoří hradu skupina historického šermu. Čytřikrát za den mohou návštěvníci vidět i souboje z konce třicetileté války, ale také si po představení prohlédnout a vyzkoušet dobové zbraně i zbroj.