šerpové

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Nepálská vláda slíbila šerpům lepší zabezpečení, odvrátila tak hrozbu jejich stávky

Nepálská vláda slíbila horským šerpům lepší podmínky, a zřejmě tak zachránila zbytek horolezecké sezóny na Mount Everestu. Nejméně třináct nepálských nosičů zemřelo v pátek pod lavinou nad základním táborem při výstupu na nejvyšší vrchol planety. Část šerpů v reakci na tragédii pohrozila bojkotem všech letošních plánovaných horolezeckých expedicí, které se bez nich neobejdou.

|Veronika Sedláčková, kap |Zprávy ze světa

Kvůli tragédii na Mount Everestu chtějí šerpové předčasně ukončit sezónu

Většině výprav na nejvyšší horu světa Mount Everest hrozí, že se na vytoužený vrchol nedostanou. Šerpové totiž vážně zvažují předčasné ukončení lezecké sezóny kvůli tragédii z minulého týdne, kdy lavina připravila o život 13 průvodců a tři se dosud pohřešují. Expedice jsou v ohrožení, ačkoliv nepálská vláda slibuje, že splní většinu požadavků šerpů, mimo jiné vyšší pojištění nebo ustavení fondu pomoci pro zraněné či oběti neštěstí.

|Martin Křížek, Katka Brezovská, Tereza Jelínková |Zprávy ze světa

Z lezení na Mount Everest se stal byznys, říká horolezec Jaroš

Na nejvyšší hoře světa se poprali šerpové s horolezci. Incident se stal ve výšce 7500 metrů. Nepálští šerpové údajně upevňovali lana a požádali horolezce, aby chvilku počkali. Ti ale pokračovali ve výstupu a utrhli kusy ledu, které se na šerpy zřítily. Později skupina šerpů zaútočila na stany horolezců. Obě strany se navzájem obviňují, kdo spor začal.