servisman

Skluznice snowboardu nesmí vyschnout, radí servisman. Prkno vyžaduje péči odborníků

|Jakub Kanta, Radek Šamša |Zimní sporty

Na českých horách napadl sníh a lyžařská střediska už pomalu spouští provoz. Pokud se i vy chystáte na sjezdovku vyrazit a ještě jste nestihli dát snowboard do servisu, zbystřete. Vytáhnout prkno ze sklepa a skočit na něj na sjezdovce totiž nestačí. Skluznice, pakliže má vydržet, potřebuje servis – od zbroušení přes voskování až po ostření hran.

|Jan Suchan, Radek Šamša |Zimní sporty

Světoběžník Žídek: žil v Kanadě, má švédskou manželku a teď šéfuje servismanům českých biatlonistů

V buňce servismanů českých biatlonistů už zase vládne hlavně čeština. I když pár anglických slovíček se do ní ještě vloudí. Místo Němce Daniela Müllera je totiž hlavním odborníkem na mazání lyží Gabriely Koukalové a spol. od nové sezony Čechokanaďan Tomáš Žídek. Domů se vrátil po 34 letech.

|Jan Kaliba, Marek Augustin |Zimní sporty

Bankovi se o lyže starají dva servismani. Inženýr a slovinský penzista

Výborná fyzická kondice, psychická odolnost i dobře zvládnutá technika, to všechno by závodníkovi bylo k ničemu, kdyby neměl špičkově připravené lyže. Ondřeje Banka čekají dnes a zítra na mistrovství světa v Americe dvě pro něj nejdůležitější disciplíny - sjezd a alpská kombinace. Aby měl lyže perfektně nachystané, kvůli tomu si od této sezóny platí hned dva servismany, kteří si na sebe museli zvyknout. Jejich pracovištěm je během šampionátu hotelová garáž ve Vailu.

Péči o své lyže svěřil Lukáš Bauer dvaadvacetiletému Vítu Zahulovi

|Jan Kaliba, David Nyč |Zimní sporty

Ještě neví, jestli je to jeho poslední sezona, ale poslední olympijská určitě. Přesto, nebo právě proto udělal nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer radikální řez a vyměnil muže, který mívá na jeho výsledcích velký podíl. Po letech blízké spolupráce se zkušeným Vítem Fouskem svěřil Bauer roli servismana a tím i odpovědnost za přípravu lyží teprve dvaadvacetiletému Vítu Zahulovi.

|Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný |Zimní sporty

Skikrosař Kraus svému servismanovi do výběru lyží vůbec nemluví

Skikrosař Tomáš Kraus s trochou nadsázky nikdy neví, na jakých lyžích pojede třeba závod Světového poháru nebo mistrovství světa. O jeho hlavní vybavení se stará výhradně jen servisman Jaroslav Lučan. Kraus mu do výběru lyží vůbec nemluví, takže jediné, o co se nejlepší český závodník stará, je vlastní psychika. Tento vztah je na skikrosařské poměry vcelku ojedinělý, ale někdy se absolutní důvěra nemusí vůbec vyplatit.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Své špičkové lyže má Záhrobská ‚ustájené‘ v servismanově stodole

Mistrovství světa v alpském lyžování sice hostí rakouský Schladming, ale jediná česká mistryně světa v historii šampionátů si přesto užívá domácího prostředí. Šárce Záhrobské totiž v této sezoně pomáhá rakouský servisman Gerald Stocker, který bydlí na dohled závodním tratím. A ten umí atmosféru domova přenést i na českou závodnici, které připravuje lyže. Cesta k němu vede, věřte nevěřte, přes stodolu.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Zimní sporty

Tour de Ski v novém: o dva závody méně, ale náročnější cestování

Nejdůležitější závody sezóny přijdou pro běžkyně a běžce na lyžích až na přelomu února a března, kdy Val di Fiemme v Itálii hostí mistrovství světa. Ale už dnes si lyžaři naposledy zatrénují před sérií závodů, kterou můžeme označit za nejnáročnější akci zimy. Tradičně, ale zároveň také naposledy, začne zítra v německém Oberhofu seriál Tour de Ski.