sestřelení

|Martin Dorazín, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Rusko vetovalo vznik tribunálu OSN k letadlu sestřelenému nad Ukrajinou

Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh na vytvoření tribunálu, který by objasnil příčiny havárie malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Jeho zřízení navrhla Malajsie spolu s dalšími převážně západními zeměmi. Ruský zástupce Vitalij Čurkin byl jediný, kdo hlasoval proti. Jedenáct členů Rady bezpečnosti návrh podpořilo. Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.

|Martin Dorazín, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Za tragédii MH17 může být odpovědný ruský rozvědčík, tvrdí nizozemský web

Za katastrofu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou, při které v loňském červenci zahynulo 295 lidí, může být odpovědný bývalý vysoký důstojník ruské vojenské rozvědky. Oznámil to nizozemský zpravodajský server NRC s odvoláním na zjištění ukrajinských a nizozemských vyšetřovatelů. Prostudovali odposlechy telefonických rozhovorů, které v té době probíhaly v prostoru události.

|Martin Dorazín, ČTK, ČRo, Libor Dvořák, mka, kap |Zprávy ze světa

Ruská televize ukázala údajné snímky sestřelení MH17, jde ale o fotomontáž

Ruská státní televize odvysílala záběry, které údajně dokazují, že malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě v červenci sestřelila stíhačka MiG-29. Snímky ale jako důkaz vůbec nepůsobí. Ruští blogeři odhalili, že jde o jasný podvrh. A i ruská televize přiznala, že „pravost snímku je nutné ještě ověřit“.

|Martin Dorazín, ČTK, msk |Zprávy ze světa

Ruská stíhačka údajně sestřelila ukrajinský bitevník, mluví se i o sestřelení dopravního letadla

Kyjev obvinil Rusko ze sestřelení svého bitevního letounu Suchoj Su-25. Letadla tohoto typu ukrajinské letectvo používá v boji s proruskými separatisty na východě země. Již dříve Kyjev obviňoval Rusko, že ukrajinská letadla čelí ostřelování z ruského území, tentokráte však bitevník údajně sestřelila ruská stíhačka. Mezitím Ukrajinci mluví o dalším sestřeleném letadle na východě země.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Turci sestřelili v pohraničí syrské vojenské letadlo, Damašek to označil za nehoráznou agresi

Turecká armáda sestřelila v pohraničí syrské bojové letadlo. Podle Ankary porušilo tureckou suverenitu. Syrská vláda naproti tomu tvrdí, že se bombardér pohyboval jen nad Sýrií. V horské oblasti na severu země prý zasahoval proti povstalcům. Podle exilové organizace, která sleduje situaci lidských práv v syrské válce, nejspíš letadlo dopadlo na syrské území. Pilot se zřejmě stačil katapultovat.

|Vladimír Kroc, Pavel Novák, Helena Berková, bre |Zprávy ze světa

Severoatlantická rada projedná sestřelení turecké stíhačky Sýrií

Turecko požádalo o mimořádné zasedání Severoatlantické rady. Velvyslanci členských zemí NATO se sejdou v 10 hodin v bruselském sídle Aliance a projednají páteční sestřelení turecké stíhačky syrskou armádou. Turecká vláda se možná bude snažit ostatní členské země NATO přesvědčit, že sestřelení letadla jedné země by měli brát jako útok na celou Alianci.