V sobotu uplynuly dva roky od sestřelení civilního letadla, při kterém zemřelo 176 lidí. Událost připomínal hashtag #I Will Light A Candle Too (Taky zapálím svíčku) a měl i svou perskou verzi.
Šest rodinných příslušníků ztratilo na palubě letu PS752 manžele, sourozence, děti, neteře a synovce. Podali občanskoprávní žalobu proti Íránu a úředníkům, které považují za viníky katastrofy.
Podle zdroje uzbeckého informačního serveru Gazeta.uz byli na palubě dva příslušníci afghánské armády, které zdravotníci převezli do nemocnice. Pilot letadla se katapultoval a přežil.
„Letadlo bylo vyhodnoceno jako cíl kvůli omylu operátora protivzdušné obrany a byly na něj vypáleny dvě střely,“ stojí v konečné zprávě zveřejněné na webové stránce agentury civilního letectví.
Když hostitelská země vyhostí diplomaty důvodně podezřelé ze špionáže, pokládá se to za nepříjemnou mrzutost, ale v případě Nizozemska a Ruska jde o čerstvý díl skládanky vzájemných nevábných vztahů.
Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Leonid Charčenko. Právě tyto čtyři muže vyšetřovatelé podezírají ze sestřelení Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines.
Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.
Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Například Kanada při nehodě přišla o 57 svých občanů.
Při nehodě zahynulo 176 lidí. Írán přiznal, že letadlo, které mířilo do Kyjeva, sestřelily íránské revoluční gardy, protože ho považovaly za nepřátelskou střelu.
Přiznání vlády, že může za tragédii ukrajinského boeingu se 176 lidmi, se stalo další rozbuškou bouřlivého dění v Íránu. Země zažívala mohutné protirežimní demonstrace už koncem loňského roku.
Íránské revoluční gardy ukrajinský letoun podle generála omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Raketu odpálil voják, který k tomu nedostal přímý rozkaz.
„Neztratili jsme žádný dron v Hormuzském průlivu ani nikde jinde. Obávám, že loď USS Boxer omylem sestřelila vlastní bezpilotní letoun omylem,“ uvedl íránský náměstek ministra zahraničí.
Příbuzní a přátelé se sešli poblíž amsterdamského letiště Shirphol, odkud letadlo odletělo. Obdobná pietní akce se konala také na Ukrajině blízko vesnice Hrabove, kde bylo letadlo sestřeleno.
Podle pákistánské vlády zaútočili indičtí vojáci těžkými zbraněmi na vesnici ležící poblíž kašmírské linie kontroly. Armáda na tento incident odpověděla střelbou na indické území.
Pilot byl ihned poslán na lékařskou prohlídku. „Je to nezbytná kontrola, protože se katapultoval z letadla,“ řekl reportérům zástupce indického letectva.
Šojgu rovněž oznámil, že Damašek dostane z Moskvy komunikační systémy, které umožní syrské protivzdušné obraně identifikovat ruské letouny. Dodávka má vyloučit možnost dalších leteckých incidentů.
Mluvčí obvinil Izrael, že horkou linku použil k tomu, aby Rusko zmátl ohledně svých plánů. Rusové nemohli dostat letoun do bezpečí a izraelský důstojník jim sdělil zavádějící informace.
Po zveřejnění závěrů vyšetřování pádu letadla MH17 vyzývají evropské státy Rusko, aby přijalo odpovědnost za sestřelení letounu. Nizozemsko a Austrálie se chystají podniknout právní kroky.
Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo sdělení mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že raketový systém, který se použil při sestřelení letadla nad Ukrajinou, byl součástí ruských ozbrojených sil.
Vojenští analytici, které v úterý citovala agentura AP, uvedli, že Severní Korea s největší pravděpodobností není schopna sestřelit americké bombardéry, jak nedávno prohlásil ministr zahraničí KLDR.
Při přestřelce mezi policií a zločinci ve Městě boha, známé chudinské čtvrti brazilského Ria de Janeira, se zřítila policejní helikoptéra. Všichni čtyři muži na její palubě zemřeli. Zatím není jasné, jestli letoun před pádem zasáhly střely, nebo havaroval z jiné příčiny. Ve chvíli, kdy spadl, se ale v místě intenzivně střílelo.