Městu Náchod pomáhal advokát Petr Šťovíček zakoupit pozemky, na kterých chce radnice vybudovat zařízení na likvidaci odpadu. V prodávající společnosti měl ale Šťovíček působit jako akcionář.
Prodejna nabízí hlavně trvanlivější potraviny, například maso tam lidé koupí jen uzené. Rozdíl v ceně nákupu je oproti průměru v supermarketu výrazný, někdy lidé zaplatí i o polovinu méně.
Podle DPA panuje v OSN akutní nedostatek peněz. Jen 142 z 193 zemí totiž za rok 2023 zaplatilo své členské příspěvky, vyplývá z údajů instituce. Mezi chybějícími platbami je mimo jiné ta od USA.
Česká advokátní komora začala řešit podněty, které míří na roli Petra Šťovíčka při nákupu pozemků na Náchodsku. Přeprodejem městu vydělala firma 21 milionů korun.
„Vláda své sliby nemyslí vážně, šetří na špatném místě,“ říká o rozhodnutí nepřidat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zaměstnance Zelenka z protikorupční organizace Oživení.
„Máme velkou debatu o konsolidačním balíčku, který už teď vyvolává tolik kontroverzí, že vláda asi nenajde vůli, aby příští rok přišla s dalším balíčkem. Ale jinak to nepůjde,“ řekl Pavel.
Prudké kopce způsobují zbytečné náklady. Vědci proto vyvinuli software, který dokáže určit tu nejlevnější trasu. „Jsme schopni odhadnout, kolik času zabere cesta a kolik paliva auto spotřebuje.“
Už nyní je přitom jasné, že výsledné číslo případných úspor nebude ani zdaleka dostačovat k tomu, aby se dluhový kolotoč Česka zas zpomalil na přijatelnou úroveň.
„Současný celoroční růst o 15 procent je v dávno standardizovaných podmínkách tržní ekonomiky něco nevídaného a z hlediska důvěry v systém otřásajícího,“ píše v komentáři Petr Fischer.
Až 40 procent Čechů plánuje letos v létě vynechat z finančních důvodů dovolenou v zahraničí, píše o tom Mf Dnes. Stejnou, nebo dražší dovolenou než loni si bude moct dovolit jen asi třetina Čechů.
Asi pětina dotázaných odpověděla, že na zimní dovolené letos šetřit naopak nebude. Jsou to hlavně lidé z Prahy, ale třeba také z Moravskoslezského, Libereckého nebo Královéhradeckého kraje.
„Trpíme nadspotřebou, jídlo je velmi často způsob, jak se ujistit ve svém statusu. Je to patrné právě na Vánocích. Zvyšuje to dopamin, ale jen do určité míry,“ tvrdí gastro publicistka Hana Michopulu.
Výdaje domácností na bydlení a energie se za poslední měsíc v průměru zvýšily na víc než 10 tisíc korun. Přibývá tak lidí, kterým po zaplacení nutných výdajů zbývá méně než 3000 korun měsíčně.
Letošní Vánoce možná budou o trochu horší než ty loňské, ale krizové rozhodně nebudou, Češi nakupují navzdory deklarované krizi, a to minimálně od chvíle, kdy vláda oznámila zastropování cen energií.
Za vánoční dárky bude v menší míře letos utrácet 57 procent dotázaných, 15 procent počká na povánoční výprodeje a desetina dárky kupovat nebude kvůli zdražování a nepříznivé ekonomické situaci.
Úspora energií v domácnostech se podle průzkumu odráží na číslech o spotřebě jen částečně. Na spotřebu má totiž vliv i počasí, letošní začátek podzimu byl spíš chladnější.
Nezbytností bude změna návyků, tedy naučit se šetřit, a to platí i pro naše vaření. Svět se posouvá do stavu, kam nedosáhly ani naše nejtemnější obavy.
Rostoucí inflace ukrajuje z rozpočtů domácností stále víc peněz. Češi tak začínají ve velkém šetřit. Někdy stačí malé změny, které nám ušetří až tisíce korun na konečném vyúčtování domácností. Jaké?
Míra přijatých opatření bude záležet zejména na tom, jaká bude francouzská zima. Dalším zásadním bodem je naplnění plynových zásobníků, důležitý je i stav francouzského jaderného parku.
Deník pozoruje velký zájem o levnější paliva, Reportér stěhování některých druhů zvířat do měst. A Hospodářské noviny píšou o údajích o třídění odpadu. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
28:33
Praha||Iva Hadj Moussa, Richard Vrdlovec|Ekonomika
Celkem 15 procent domácností v průzkumu uvedlo, že se zatím omezovat nemusí a dopady rostoucích cen necítí. 24 procent lidí se ale omezuje velmi výrazně, šetří například na potravinách.
Podle energetického analytika spotřebu nejvíc sníží výměna elektrospotřebičů za moderní a úsporné. S tím ale nesouhlasí ředitelka ekologického institutu.
Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezoně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.