Setuza

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Ústecký Střekov stále trápí zápach z areálu bývalé Setuzy. Firmy se ho snaží odstranit

Zápach z areálu bývalé Setuzy na Střekově v Ústí nad Labem stále obtěžuje tamní obyvatele. Od 90. let se změnila výroba i technologie, přesto si lidé stěžují na bolesti hlavy. Firmy, které tam jsou, se snaží příčiny zápachu co nejvíce zmírnit. Pomáhá jim v tom i pachová studie, kterou si nechaly udělat. Změny jsou ale podle obyvatel pomalé.

|Jana Zemanová, Miroslav Zimmer, kko, Jaroslav Gavenda |Regiony

Majitel bývalého areálu Setuzy musí zastavit jeho demolici, jsou v něm nebezpečné látky

Až 300 tun nebezpečných odpadů našla inspekce v areálu bývalé chemičky Setuza v Lovosicích. Protože hrozí jejich únik z nezajištěných kontejnerů a sudů, okamžitě dala stavebnímu úřadu pokyn k zastavení demolice olejárny. Předá také informace krajskému úřadu v Ustí nad Labem, aby svolal krizový štáb.

Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií a podvod tři roky vězení, dva už strávil ve vazbě

|Martin Drtina, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Podnikatel Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií potravinářských firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden starší daňový delikt trest tří let ve věznici s dozorem. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě, odseděl by si tak jen zbytek trestu. Kvůli dalším údajným daňovým podvodům však Pitra čeká za dva týdny obnovené hlavní líčení v další kauze.

|Martin Drtina, ak |Zprávy z domova

Pitr bude soudu v obnoveném líčení vysvětlovat kauzu Setuza

Ozbrojená eskorta dnes přivede k soudu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Pražský městský soud v obnoveném řízení bude znovu projednávat kauzu, která se týká vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Pitr je v současnosti ve vazbě.

|Miroslav Motejlek, Jan Piroch, Jan Bumba |Zprávy z domova

Soud začal řešit ,kauzu Setuza'

Když se řekne Setuza, většině lidí se vybaví nějaká podezřelá kauza, ve které je těžké se vyznat. Ústecká továrna na oleje nebo suroviny pro biopaliva, která se přejmenovala na STZ, figuruje v celé řadě afér. Nejznámější je asi ta z roku 2002, kdy Setuzu ovládl podnikatel Tomáš Pitr. Stalo se tak na základě sporné dohody o nákupu státního balíku akcií. Dnes u Obvodního soudu v Praze 2 začíná proces právě v případu transakce, jejímž prostřednictvím Tomáš Pitr Setuzu získal.

|Martin Hromádka, Ondřej Kubala |Ekonomika

Ústecká Setuza změnila majitele

Ústecká Setuza má nového majitele. Manažerská společnost M.L. Moran prodala 100 procent akcií společnosti Český olej, která Setuzu kontroluje, firmě Campaspol. Setuza je od loňského listopadu kvůli čtyřmiliardové pohledávce státu v exekuci, kterou noví majoritní vlastníci podniku chtějí ukončit. Celý obchod, jehož cena nebyla zveřejněna, musí ještě posvětit antimonopolní úřad.

|Jana Zemanová, Martin Hromádka, Ondřej Černý, Marie Matúšů |Zprávy z domova

Vláda uspěla s návrhem na exekuci v Setuze, do podniku míří exekutor

Stát podal u okresního soudu v Ústí nad Labem návrh na exekuci majetku ústecké společnosti Setuza, vůči které drží zhruba čtyřmiliardovou pohledávku. O jejím řešení formou zabavování majetku dnes rozhodla vláda Mirka Topolánka. Má podezření, že nedávný prodej společnosti byl jen kamufláží a původním vlastníkům, skupině kolem podnikatele Tomáše Pitra, umožnil zbavit se dluhu podniku vůči státu. Podle informací serveru Aktuálně.cz vláda s návrhem na exekuci uspěla a v nejbližších hodinách do Setuzy nastoupí exekutor.