„Nikdo, kdo byl zvolen na Krymském poloostrově a prohlašuje o sobě, že zastupuje obyvatelstvo Krymu a Sevastopolu, nebude uznáván jako reprezentant těchto území, která jsou ukrajinská,“ řekla mluvčí.
Ukrajina odmítá vypovězení smlouvy s Ruskem o pronájmu sevastopolského přístavu na Krymu. Podle Kyjeva tento jednostranný krok Moskvy porušuje podmínky vzájemné dohody.
Ruská armáda také vrátí Ukrajině zabavenou vojenskou techniku. Ruské ministerstvo zahraničí také oznámilo ukrajinskému velvyslanectví v Moskvě, že ruší dohody o pronájmu sevastopolského přístavu i smlouvy upravující přítomnost Černomořské flotily na Krymu.
Příslušníci krymské "sebeobrany" údajně v doprovodu ruských vojáků obsadili velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu. Další ozbrojenci prý vnikli do základny v západokrymském městě Novoozerne, do objektu pronikli těžkou technikou. Ruská armáda zatím vyhlásila cvičení na západě země, území ale nesousedí přímo s Ukrajinou. Zapojeny jsou i stíhačky a bombardéry.
Proruská domobrana na Krymu se s podporou ruských vojáků snaží získat absolutní kontrolu nad poloostrovem. Na Krym odmítá vpustit mezinárodní pozorovatele OBSE a útočí i na novináře. Napětí na Krymu roste týden před konáním referenda, které má potvrdit rozhodnutí o připojení k Rusku. To podporují hlavně obyvatelé největšího města na poloostrově, Sevastopolu, kde sídlí i černomořská flotila. Situaci na místě sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
Ukrajinskou pohraniční jednotku na Krymu ovládli proruští ozbrojenci. Dav fyzicky napadl i tamního velitele a rodiny pohraničníků vyhnal z jejich bytů. Množí se i útoky na zahraniční novináře.
Na vojenské letiště v krymském Sevastopolu dohlížejí neznámí ozbrojenci a podobné je to i v hlavním městě Krymu Simferopolu. Ukrajinský ministr vnitra Avakov z obsazení letišť podezříval ruskou armádu, ta to však popřela a i Avakov pak své tvrzení stáhl.
Ruský prezident Putin vzkázal obyvatelům krymské metropole Sevastopolu, že Moskva stojí při nich. Rusky mluvící menšina na Krymu se totiž obává pogromů a zvažuje nezávislost nebo připojení k Rusku. Naopak krymští Tataři, kteří se aktivně podíleli na protestech proti Janukovyčově režimu, Moskvu v lásce nemají.