Severoatlantická aliance

| ČTK |Zprávy ze světa

Generál Pavel mluvil se šéfem ruského generálního štábu. Poprvé od anexe Krymu

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov v pátek jednal s předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance Petrem Pavlem. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Telefonický rozhovor byl prvním kontaktem ruského velení se zástupcem NATO po zmrazení vojenských styků v dubnu roku 2014, které bylo důsledkem ruské okupace ukrajinského Krymu.

| ČTK |Zprávy ze světa

'Pozor na sexuální pasti.' Šéf estonské rozvědky varuje vojáky NATO před ruskými triky

Vojáky Severoatlantické aliance rozmístěné v Pobaltí kvůli odstrašení Ruska před případnou invazí varoval šéf estonské rozvědky, aby si dávali pozor, protože Rusko proti nim může nasadit „celý arzenál prostředků". Ten sahá od vyprovokovaných rvaček v hospodách přes „tradiční sexuální pasti" až po hackerské útoky a počítačovou špionáž, a to vše proto, aby se zkompromitovalo posílení východního křídla NATO.

NATO pošle další lodě a vojáky do Černého moře. Putin Alianci obvinil z provokací

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

NATO vyšle do Černého moře další lodě, letadla a vojáky. Na zasedání v Bruselu to schválili ministři obrany Aliance. Jejich počty generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nezveřejnil, jejich úkolem bude v Černomoří cvičit a monitorovat situaci. Opatření je dalším projevem strategie odstrašování Ruska, kterou NATO podle Stoltenberga hodlá dál vést. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina aliance takovými kroky Moskvu provokuje a snaží se vyvolat konfrontaci.

| ČTK, Vít Pohanka, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

NATO se dohodlo na rozmístění čtyř vícenárodních praporů na východě Evropy

Severoatlantická aliance vyšle čtyři prapory do Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Po prvním dni varšavského summitu to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Tématem jednání byly také vztahy NATO a Ruska. Podle Stoltenberga by Rusko nemělo a nesmí být izolováno. Aliance dle jeho slov stojí o konstruktivní dialog s Moskvou.

|Martin Dorazín, Vít Pohanka, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Ve Varšavě začal summit NATO. Aliance chce jednotkami ve východní Evropě pohrozit Rusku

V Polsku začal dvoudenní summit Severoatlantické aliance, která chce zlepšit vztahy s Ruskem. Varšavský summit by měl zároveň podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Aliance se tak snaží vyslat signál, že Evropa a Severní Amerika chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Upřesnil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

NATO opět podpořilo Turecko v jeho sporu s Ruskem

Turecko má plnou podporu ostatních zemí Severoatlantické aliance ve svém sporu s Ruskem. Po schůzce s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň vyzval Turecko i Rusko ke zmírnění napětí. Ankara a Moskva jsou ve sporu od minulého týdne, kdy turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku.

|Pavel Novák, mta |Zprávy z domova

V Praze zasedá Parlamentní shromáždění NATO. Mluví se hlavně o výdajích na obranu

Ochranu státu a spojenců je třeba zajistit i přes doléhající hospodářskou krizi. Tento názor převažuje v diskusích Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance, které se letos koná v Praze. Je to právě 10 let po pražském summitu NATO, který se poprvé sešel v bývalé členské zemi Varšavské smlouvy. Jedním z témat jednání poslanců z členských zemí NATO je financování společné alianční obrany.

|Pavel Novák, mta |Zprávy ze světa

Finanční krize nutí NATO hledat nový přístup k zajištění bezpečnosti

Nový přístup k zajištění kolektivní obrany zemí Severoatlantické aliance v podmínkách hospodářské krize - to bude jedno z hlavních témat květnového summitu NATO v Chicagu. Jak společnou bezpečnost zajistit co nejúčinněji a zároveň přitom neplýtvat penězi, o tom v Bruselu jednají ministři obrany a zahraničí členských zemí Aliance. Hlavní myšlenkou je spojovat prostředky a schopnosti jednotlivých zemí, aby se ušetřily výdaje na obranu.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Část syrské opozice volá po zásahu Severoatlantické aliance

Část syrské opozice volá po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií i po vojenských útocích Severoatlantické aliance proti režimu prezidenta Asada. Aktivisté poukazují na to, že podobně Západ podpořil protivládní hnutí a ozbrojené vzbouřence v Libyi. Žádosti o zahraniční pomoc byly jedním z hlavních hesel pátečních demonstrací po celé Sýrii. Část opozice ale naopak tvrdí, že cizí intervence by podnítila nacionalismus, a nahrála by tak Bašáru Asadovi.

|Pavel Novák, Zdenka Turková, Jan Piroch, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Ministři obrany zemí NATO rozhodnou, o kolik musí Aliance zhubnout

Severoatlantická aliance potřebuje odtučňovací kúru. Jak ji aplikovat, o tom by měli rozhodnout ministři obrany 28 členských zemí na své schůzce v centrále NATO v Bruselu. Sbor 13 tisíc pracovníků ve velitelských strukturách Aliance se má výrazně zredukovat. Ze 14 na 3 má také klesnout počet aliančních agentur, které hospodaří se stovkami milionů eur ročně.