shromáždění

| ČTK |Zprávy z domova

Demonstrace proti islamizaci v den státního svátku. V českých městech protestovalo několik set lidí

Na Svatováclavské demonstraci v Praze se podle odhadů policie sešlo ve středu zhruba 250 lidí. Protestovalo se na ní proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě. Nejvíc lidí se sešlo na mostecké demonstraci, podle odhadů jich bylo 400. Ve zbývajících městech přišlo do 100 protestujících. Řečníci například kritizovali vládní politiku nebo odmítali EU.

|Helena Šulcová, ČRo |Zprávy z domova

Úředníci postupovali správně. Magistrát neměl možnost Konvičkovu akci jednoduše zakázat, říká ústavní právník

Shromáždění se v Česku nepovolují, ale pouze se oznamují. Úřad tak nemá možnost jednoduše podobné akce zakazovat. Řekl ve vysílání Českého rozhlasu k nedělní akci odpůrců islámu ústavní právník Marek Antoš. Nedělní shromáždění Iniciativy Martina Konvičky vyšetřuje policie jako výtržnictví. Zatím ale nikoho neobvinila. Pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO chce potrestat úředníka, který akci na Staroměstském náměstí povolil.

|Veronika Sedláčková, Martin Karlík, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Demonstranty jsme na Hradčanské náměstí nepustili kvůli bezpečnosti, uvedla policie

Dneškem končí návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho návštěvu provázejí na jedné straně protesty místních odpůrců tamní lidskoprávní politiky a na straně druhé organizované skupiny Číňanů s rudými vlajkami. Obě skupiny se střetly i dnes, nedaleko pražského paláce Žofín, kde se konalo ekonomické fórum. Nahlášené a povolené shromáždění se mělo včera navečer uskutečnit i na Hradčanském náměstí. Místo ale policie až do půlnoci uzavřela a nikoho tam nepustila, včetně ústavních činitelů. Podle ní to souviselo s návštěvou čínského prezidenta v Praze.

|Josef Suk |Regiony

Ve Varnsdorfu se uskuteční další protestní shromáždění

Protesty proti vzrůstající kriminalitě na Šluknovsku pokračují. Lidé si tam stěžují na nárůst krádeží a další trestné činy, ze které viní sociálně nepřizpůsobivé, a to hlavně Romy, kteří se do regionu přistěhovali z celého Česka. Na vážnost situace chce upozornit i dnešní protestní shromáždění ve Varnsdorfu.

|Štěpánka Čechová, Jakub Šídlo, Jan Richter, Eva Presová |Regiony

Do Šluknovského výběžku dorazily policejní posily z Prahy

Vedení města Rumburk požádalo o soudní zákaz ohlášeného pátečního shromáždění. Skupiny obyvatel s různými postoji k rasově motivovaným útokům ve městě si chtěly dát sraz ve stejný čas na jednom místě. To by podle starosty města a senátora Jaroslava Sykáčka vedlo neodvratně k dalšímu násilí. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

|Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Politici a pamětníci zdůraznili význam Dne památky holocaustu

Slavnostním shromážděním v Senátu si politické špičky a lidé, kteří přežili holocaust, připomněli Den památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Akce se konala pod záštitou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové a místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky. Projev pronesl mimo jiné premiér Petr Nečas, který varoval, že myšlenky holocaustu stále žijí v neonacistických kruzích a je třeba na jejich hrůznost neustále upozorňovat.

|Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Zbyněk Zykmund |Zprávy z domova

Senát si připomene Den památky obětí holocaustu

27. leden je dnem, kdy byl v roce 1945 osvobozen vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim-Březinka. Už šestým rokem tuto událost připomíná Den památky obětí holocaustu, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Federace židovských obcí ČR při této příležitosti pořádá slavnostní shromáždění ve Valdštejnském paláci, kterého se zúčastní pamětníci holocaustu i čeští politici.

Ruští fotbaloví fanoušci protestovali v ulicích Moskvy

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Několik tisíc lidí si v Moskvě a Petrohradu připomnělo památku zabitého fanouška fotbalového klubu Spartak Jegora Sviridova. 28 letý muž přišel o život v pondělí při rvačce fanoušků Spartaku s několika rodáky ze Severního Kavkazu. Podle ruských médií fanoušci vykřikovali nacionalistická hesla, shromáždění provázely střety s policií.