Sicílie

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

U nás je jen barbarství. V sicilském táboře čeká na azyl přes tři tisíce žadatelů

Největší centrum pro žadatele o azyl v Itálii vypadá jako malé satelitní městečko. Dočasnými obyvateli barevných dvojdomků po amerických vojácích jsou hlavně migranti z Eritreje a zemí subsaharské Afriky. Uprchlický tábor leží na dohled od pětitisícového městečka Mineo na Sicílii. Ubytuje ale jen malou část migrantů, v zemích Evropské unie jich totiž letos požádalo o azyl více než 700 tisíc.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Vlna migrantů dělá Sicilanům vrásky. Pomoc jim neodmítají, ale bojí se o práci

Blíží se "uprchlické léto", varují některé noviny v Itálii. Se zlepšením počasí se dá čekat, že bude pokračovat příliv ilegálních imigrantů do zemí jižní Evropy. S největším náporem přistěhovalců se potýká Itálie. V tamních přístavech končí největší počet lidí zachráněných z uprchlických lodí, které z Libye a Tuniska vypravují pašeráci lidí.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

K italským břehům přijíždějí stovky uprchlíků denně, v sicilské Catanii se bojí problémů

Do Itálie míří každý den přes moře stovky uprchlíků z Afriky. Pro mnoho z nich je to cesta poslední. Chatrné lodě vypravované pašeráky lidí se potápějí a uprchlíci umírají na moři. Ti, kterým se podaří přežít, končí často v sicilském přístavu Catania. Odtud míří do uprchlických táborů. Obyvatelé Sicílie vnímají příliv uprchlíků jako velký problém.

|Vědunka Lunardi, Helena Šulcová, Ondřej Bouda, Simona Bartošová, Lucie Chvojková, krw |Zprávy ze světa

Itálie drží smutek za tři stovky mrtvých po potopení lodi u ostrova Lampedusa

Itálie vyhlásila státní smutek. U ostrůvku Lampedusa blízko Sicílie se v noci na čtvrtek potopila loď s asi 450 migranty. Podařilo se zachránit 155 lidí. Úřady zatím potvrdily 130 obětí včetně čtyř malých dětí. Okolo 200 lidí je stále nezvěstných a pravděpodobně mrtvých. Potápěči se dnes snažili vyprostit další oběti z vraku, který skončil ve 40metrové hloubce, kvůli rozbouřenému moři byly ale práce pozastaveny.

| Český rozhlas, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy ze světa

Blízko Sicílie ztroskotala loď s africkými migranty, počet obětí se blíží dvěma stovkám

U Sicílie se potopila loď s migranty ze subsaharské Afriky. Odhaduje se, že na palubě bylo kolem 450 pasažérů, 150 lidí se zachránilo. Počet obětí, mezi něž paří i velký počet žen a dětí, se podle posledních odhadů blíží dvěma stovkám, vedle těl vytažených na břeh se ještě další nacházejí v moři či ve vraku ztroskotané lodi.