Sierra Leone

| ČTK |Zprávy ze světa

Sierra Leone potvrdila výskyt nového případu onemocnění ebolou

Sierra Leone potvrdila výskyt nového případu onemocnění ebolou. Jde o druhý případ za necelý týden, poznamenala agentura AP. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulý týden prohlásila, že virová epidemie této choroby v celé západní Africe oficiálně skončila. Samotná Sierra Leone oznámila konec epidemie loni 7. listopadu.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

U soudu v Haagu začal proces s Taylorem. Obžaloba pro něj žádá 80 let

Před zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu dnes začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Dnes čtyřiašedesátiletý exprezident byl loni odsouzen k 50 letům vězení za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny během občanské války v Sieře Leone. Zatímco žalobce požaduje zpřísnění trestu, Taylorova obhajoba chce rozsudek zcela zrušit.

|Jan Prokeš, Jakub Viliš |Zprávy ze světa

Před deseti lety utichla občanská válka v Sierra Leone

Nezletilí zdrogovaní zabijáci s kalašnikovy, krvavé diamanty a lidé s usekanými údy. To jsou asi nejznámější symboly vleklého konfliktu o zdroje, který v březnu 1991 rozpoutali rebelové pod vedením Fodaye Sankoha. 18. ledna 2012 si v Sierra Leone připomněli deset let od konce občanské války.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Děti v Sierra Leone jsou z vyučování nadšení

České děti berou často chození do školy jako nepříjemnou povinnost a během vyučování bývá horizontem jejich štěstí přestávka. Na jiných místech planety projevují školáci při výuce pro nás netypické nadšení. Možná to souvisí i s tím, že vzdělání je v těch nejchudších zemích dobře viditelným klíčem k cestě z problémů a strádání. Umožnit každému dítěti na planetě chodit do školy je jedním ze zásadních cílů i pro dětský fond OSN UNICEF. Hodnota vzdělání je dobře viditelná i v africkém státě Sierra Leone.

|Jan Prokeš, Jan Suchan, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Dětský fond UNICEF oslavil 65. narozeniny. V Africe má stále dost práce

Pomáhat dětem z bídy, vzdělávat je i léčit, chránit je před násilím a zneužíváním. To je hlavní poslání Dětského fondu OSN UNICEF, který v neděli oslavil 65. narozeniny. Stále ještě hodně práce má UNICEF před sebou v západoafrické republice Sierra Leone, která zůstává i deset let po občanské válce extrémně chudou zemí.

Lékaři ve Sierra Leone dostali přidáno. Nikdo by jim ale nezáviděl

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Mnozí čeští, aktuálně pak hlavně slovenští lékaři se cítí nedostatečně ohodnocení. V západoafrické zemi Sierra Leone dostali jejich kolegové nedávno na platech výrazně přidáno. Přesto by jim asi středoevropský zdravotní personál nezáviděl podmínky, ve kterých se snaží o záchranu životů. Většinou jde o životy dětí, ohrožované malárií, průjmy, záněty dýchacích cest, anémií, podvýživou nebo parazity. Ve státních nemocnicích působí v celé zemi se šesti miliony obyvatel pouhých asi třicet lékařů, mezi nimi dva kardiologové, jediný psychiatr. V práci čelí fyzickému vyčerpání i akutnímu nedostatku základních léků a přístrojů.

|Ivan Kytka, Mariana Zapotilová |Zprávy ze světa

Campbellová svědčila u soudu v Haagu: Dostala jsem pár kamínků

Britská topmodelka Naomi Campbellová svědčila před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. U soudu líčila, jak přišla k diamantům, které ji v roce 1997 v Jižní Africe předali dva muži. K soudu by se dnes měla dostavit i herečka Mia Farrowová a Caroline Whiteová, bývalá agentka modelky.