Sinajský poloostrov

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Izraelci během svátku Pesach nesmějí do Egypta, na Sinaji jim hrozí útoky, tvrdí tajné služby

Izrael uzavřel svým občanům hranice s Egyptem. Zpravodajské služby mají informace o chystaných útocích proti Izraelcům na Sinaji během židovských svátků Pesach. Egypt mezitím zavádí po nedělních útocích na koptské kostely tříměsíční výjimečný stav. Atentáty na Květnou neděli připravily o život přes 40 lidí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Odvedl fantastickou práci, chválil Trump Sísího. O lidských právech mluvili jen diskrétně

Novým začátkem blízkých vztahů mezi USA a Egyptem bylo podle Washingtonu pondělní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a egyptského vůdce Abdal Fattáha Sísího. Ten měl s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou napjaté vztahy i kvůli tvrdému potlačování domácí opozice. Trump, který má k autoritativním lídrům otevřenější přístup než Obama, prohlásil, že Sísí vykonal v Egyptě "fantastickou práci".

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egypt poprvé naznačil teroristické pozadí loňského pádu ruského letadla na Sinaji

Egypt poprvé naznačil, že loňský pád ruského letadla na Sinaji způsobili teroristé. Prezident Abd al-Fattáh Sísí to uvedl v projevu o dlouhodobé strategii země. Egyptští vyšetřovatelé ale zatím oficiálně trvají na tom, že o teroristickém útoku nemají důkazy. Už loni však potvrdily stopy výbušniny v troskách ruské úřady. Moskva tak o náloži na palubě letadla nepochybuje.

|Martin Dorazín, ČTK, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Americká družice prý zachytila v době zkázy airbusu tepelnou stopu nad Sinajem

Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla. Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.

Ruský letoun se zřejmě rozpadl už ve vzduchu, vyplývá z vyšetřování

|Martin Dorazín, Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V Egyptě pokračuje vyprošťování obětí z ruského airbusu, který se zřítil na Sinaji. Do práce už se dali i odborníci vyslaní z Ruska a začala také analýza černých skříněk, které se podařilo v troskách objevit. Podle ruských úřadů se letadlo rozpadlo už ve vzduchu, a to ve velké výšce. Při neštěstí přišlo o život všech 224 lidí na palubě, většinou ruských turistů vracejících se z dovolené.

| ČTK |Zprávy ze světa

Lufthansa a Air France-KLM prozatím nebudou létat přes Sinajský poloostrov

Dvojice největších evropských aerolinek Lufthansa a Air France-KLM z bezpečnostních důvodů nebudou létat přes Sinajský poloostrov v Egyptě, dokud se nevysvětlí dnešní pád ruského letadla s 224 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura Reuters. Radikální hnutí Islámský stát se přihlásilo k tomu, že stroj sestřelilo. Moskva to podobně jako někteří experti zpochybnili, protože letadlo bylo mimo dosah přenosných protiletadlových systémů.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Sestřelili jsme ruský airbus, tvrdí IS. Podle úřadů je to nepravděpodobné

Islámský stát tvrdí, že nese odpovědnost za havárii ruského dopravního letadla v Egyptě. Prohlášení se na sociálních sítích objevilo po dřívějších spekulacích, zda stroj nesestřelili sinajští ozbrojenci. Podle egyptských i ruských úřadů je ale nejpravděpodobnější příčinou katastrofy technická závada. Při nehodě zemřelo všech 224 lidí na palubě.

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

Při sérii teroristických útoků na Sinajském poloostrově zemřelo nejméně 30 lidí

Při útocích islámských radikálů zemřelo na severu Sinajského poloostrova nejméně 30 příslušníků egyptské armády a policie. K útoku se přihlásili členové egyptské odnože Islámského státu. Útočníci udeřili na policejní a armádní zařízení ve třech městech na severu Sinaje. Dalších nejméně 100 lidí je zraněných. České ministerstvo zahraničí varuje před cestami na sever Sinajského poloostrova.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Téměř třicet egyptských vojáků a policistů zemřelo při útoku na Sinajském poloostrově

Neznámí ozbrojenci zabili nejméně 28 egyptských vojáků a policistů na Sinajském poloostrově. Další zranění vojáci bojují v nemocnici o život. K jednomu z dosud nejhorších útoků se zatím nikdo nepřihlásil. Na severu Sinaje poblíž hranic s Gazou ale operuje džihádistická skupina Ansár Bajt al-Makdis považovaná za odnož Islámského státu. Egyptská armáda se jí tam už více než rok snaží zlikvidovat.