Sinajský poloostrov

Izraelci během svátku Pesach nesmějí do Egypta, na Sinaji jim hrozí útoky, tvrdí tajné služby

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Izrael uzavřel svým občanům hranice s Egyptem. Zpravodajské služby mají informace o chystaných útocích proti Izraelcům na Sinaji během židovských svátků Pesach. Egypt mezitím zavádí po nedělních útocích na koptské kostely tříměsíční výjimečný stav. Atentáty na Květnou neděli připravily o život přes 40 lidí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Odvedl fantastickou práci, chválil Trump Sísího. O lidských právech mluvili jen diskrétně

Novým začátkem blízkých vztahů mezi USA a Egyptem bylo podle Washingtonu pondělní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a egyptského vůdce Abdal Fattáha Sísího. Ten měl s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou napjaté vztahy i kvůli tvrdému potlačování domácí opozice. Trump, který má k autoritativním lídrům otevřenější přístup než Obama, prohlásil, že Sísí vykonal v Egyptě "fantastickou práci".

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Egypt poprvé naznačil teroristické pozadí loňského pádu ruského letadla na Sinaji

Egypt poprvé naznačil, že loňský pád ruského letadla na Sinaji způsobili teroristé. Prezident Abd al-Fattáh Sísí to uvedl v projevu o dlouhodobé strategii země. Egyptští vyšetřovatelé ale zatím oficiálně trvají na tom, že o teroristickém útoku nemají důkazy. Už loni však potvrdily stopy výbušniny v troskách ruské úřady. Moskva tak o náloži na palubě letadla nepochybuje.

|Martin Dorazín, ČTK, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Americká družice prý zachytila v době zkázy airbusu tepelnou stopu nad Sinajem

Americký satelit zaznamenal nad Sinajským poloostrovem v době zřícení ruského dopravního letadla tepelnou stopu. Informovala o tom stanice CBS News s tím, že to může ukazovat nejen na výbuch nálože, ale také na explozi motoru či palivových nádrží. Agentura TASS zase s odvoláním na své zdroje v Káhiře napsala, že vyšetřovatelé nalezli na místě nehody předměty nepocházející z letadla. Sobotní zkázu stroje, který mířil s ruskými turisty z Egypta do Petrohradu, nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě, příčiny stále nejsou známé.

|Martin Dorazín, Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ruský letoun se zřejmě rozpadl už ve vzduchu, vyplývá z vyšetřování

V Egyptě pokračuje vyprošťování obětí z ruského airbusu, který se zřítil na Sinaji. Do práce už se dali i odborníci vyslaní z Ruska a začala také analýza černých skříněk, které se podařilo v troskách objevit. Podle ruských úřadů se letadlo rozpadlo už ve vzduchu, a to ve velké výšce. Při neštěstí přišlo o život všech 224 lidí na palubě, většinou ruských turistů vracejících se z dovolené.

| ČTK |Zprávy ze světa

Lufthansa a Air France-KLM prozatím nebudou létat přes Sinajský poloostrov

Dvojice největších evropských aerolinek Lufthansa a Air France-KLM z bezpečnostních důvodů nebudou létat přes Sinajský poloostrov v Egyptě, dokud se nevysvětlí dnešní pád ruského letadla s 224 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura Reuters. Radikální hnutí Islámský stát se přihlásilo k tomu, že stroj sestřelilo. Moskva to podobně jako někteří experti zpochybnili, protože letadlo bylo mimo dosah přenosných protiletadlových systémů.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Sestřelili jsme ruský airbus, tvrdí IS. Podle úřadů je to nepravděpodobné

Islámský stát tvrdí, že nese odpovědnost za havárii ruského dopravního letadla v Egyptě. Prohlášení se na sociálních sítích objevilo po dřívějších spekulacích, zda stroj nesestřelili sinajští ozbrojenci. Podle egyptských i ruských úřadů je ale nejpravděpodobnější příčinou katastrofy technická závada. Při nehodě zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Při sérii teroristických útoků na Sinajském poloostrově zemřelo nejméně 30 lidí

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

Při útocích islámských radikálů zemřelo na severu Sinajského poloostrova nejméně 30 příslušníků egyptské armády a policie. K útoku se přihlásili členové egyptské odnože Islámského státu. Útočníci udeřili na policejní a armádní zařízení ve třech městech na severu Sinaje. Dalších nejméně 100 lidí je zraněných. České ministerstvo zahraničí varuje před cestami na sever Sinajského poloostrova.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Téměř třicet egyptských vojáků a policistů zemřelo při útoku na Sinajském poloostrově

Neznámí ozbrojenci zabili nejméně 28 egyptských vojáků a policistů na Sinajském poloostrově. Další zranění vojáci bojují v nemocnici o život. K jednomu z dosud nejhorších útoků se zatím nikdo nepřihlásil. Na severu Sinaje poblíž hranic s Gazou ale operuje džihádistická skupina Ansár Bajt al-Makdis považovaná za odnož Islámského státu. Egyptská armáda se jí tam už více než rok snaží zlikvidovat.

|Jaromír Marek, kko, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Egyptské ministerstvo vnitra vyhlásilo výjimečný stav na Sinaji

Egyptské ministerstvo vnitra vyhlásilo na Sinajském poloostrově výjimečný stav, podle něj v oblasti hrozí útoky islamistů proti policii. V Port Saídu, ale i v metropoli Káhiře vypukly nepokoje po skončení procesu s fotbalovými výtržníky. Za násilí na stadionu v Port Saídu, při kterém loni v únoru zemřelo 74 lidí, poslal soud 5 lidí za mříže na doživotí a potvrdil 21 dřívějších rozsudků smrti.

|Lubica Bergmanová, Helena Berková, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Pro vládu egyptského prezidenta Mursího znamená napětí na Sinaji určitým způsobem krizi

Pro novou egyptskou vládu prezidenta Mursího znamená napětí v severní části Sinajského poloostrova určitým způsobem krizi. Egyptská armáda zasáhla na Sinajském poloostrově poprvé od 70. let. Vojenské vrtulníky vypálily střely na pozice údajných islámských radikálů ve vesnici Túmá. Egyptské úřady uvedly, že armáda tam zabila 20 teroristů a zničila jim tři obrněná vozidla. Ozbrojenci několik hodin předtím zaútočili na město Aríš u egyptsko-izraelských hranic.