Vedoucí pokladní v žateckém Tesku měli vyhodit kvůli čtyřem přijatým Ukrajinkám a dotacím, které za to údajně řetězec získal. „Nic takového nepobíráme,“ brání se společnost.
Podle Benedikta Vangeliho jsou v Česku desítky osobností navázaných třeba na konkrétní dezinformační zdroj a desítky dezinformačních zdrojů, ať už jsou to skupiny na Facebooku nebo klasické weby.
Ukrajina si potřebuje udržet pozornost světa, aby jí dál pomáhal. Pro Radiožurnál to řekl velitel Kybernetických sil a informačních operací - generál Miroslav Feix.
„Bylo dobré si uvědomit, že mezi těmi 150 tisíci učiteli jsou lidé, kteří dezinformacím z nějakého důvodu věří,“ poznamenal v rozhovoru ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.
„Já vím, já se omlouvám. Měl jsem si to ověřit. Vím, že to viděly tisíce lidí, omlouvám se za to. Takové video bylo poprvé a naposledy,“ kál se Cyril Ladič v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Po sociálních sítích koluje video, v němž autor tvrdí, že uprchlíci vykradli prodejnu potravin v severočeském Jirkově. Žádný takový incident však nezaznamenala ani policie, ani obchodní řetězec.
Server iROZHLAS.cz přináší ověření fotografií a videí, které se šíří na sociálních sítích. Často se sdílí snímky, které pochází z doby před válkou na Ukrajině, ale jsou s ní nyní spojovány.
Na internetu schvaloval ruskou agresi na Ukrajině. A nejen to. Vyzýval lidi, aby ruské armádě pomáhali a také k tomu, aby její tanky dojely až do Česka. Za to mu hrozí až tříleté vězení.
„Jsou to nástroje nepřátelské vlády. Opatření bylo v tuto chvíli namístě,“ tvrdí poradce premiéra pro oblast médií Michal Klíma. Naopak redaktor Deníku N Petr Koubský o správnosti kroku pochybuje.
„Neříkám, že blokování je nejlepší cesta do budoucna. Další aktivita má už vycházet od vlády, která by měla mít v ruce nástroje, jak s dezinformacemi pracovat,“ říká Filip v rozhovoru pro Radiožurnál.
Vláda vyzvala k tomu, aby se k šíření cílených lží a dezinformací pouze nepřihlíželo. Některá sdružení zareagovala na výzvu okamžitě. Jiná jsou zdrženlivější a do budoucna chtějí jasnější pravidla.
Potvrzuje to i průzkum agentury STEM, který zjišťoval důvěru v konspirace před podzimními sněmovními volbami. Podle něj těmto konspiracím věřilo 46 % lidí.
Server iROZHLAS.cz se rozhodl ověřit další dezinformace, tentokrát ty z pera Evy Hrindové. Sama americká vládní databáze upozorňuje, že se jedná o nepotvrzené případy.
Vyznat se v informačním nepořádku, nevěřit všemu, co přijde na e-mail a umět si informace ověřit. To se učí senioři v rámci kurzu s názvem ‚Fakt, jo?‘.
Dezinformaci o fondu se šíří už od roku 2012. Letos ji jako první bod volebního programu použilo uskupení Senioři21. „Vím, že existoval,“ říká jeho šéf Jaroslav Polák, i když to resort financí popřel.
Dva facebookové příspěvky o afghánských uprchlících nasbíraly skoro osm tisíc sdílení, komentářů a lajků. Šíří přitom informace, které skutečnost překrucují. Jak to tedy je?
Přibližně polovina z nich pak věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři. Kolem 40 procent si myslí, že epidemie je pro vládu zástěrkou ke kontrole občanů.
„Dělám to kvůli tomu, abych já vlastně za ty lidi řekl, co oni chtějí vyjádřit, ale z nějakého důvodu nemůžou. Nebo se prostě bojí,“ vysvětlil autor příspěvku pro Radiožurnál.
O každoroční aktualizaci polohy minutové ručičky rozhodují v posledních letech kromě odborníků na fyziku také ekologové a více než desítka nositelů Nobelových cen.
Různí uživatelé na twitteru nebo facebooku uvádějí, že během čtvtečního rána dostalo druhou dávku vakcíny proti koronaviru deset lékařů a osm z nich museli následně zdravotníci hospitalizovat.
Vláda podle expertů zaspala se spuštěním kampaně k očkování proti covidu-19. Přenechává tak prostor dezinformátorům, kteří se na téma koronaviru a očkování v poslední době zaměřují.
„Dezinformátoři na sobě pracují a zapojují do své práce i technologie. Většina lidí se s nimi ale nikdy skutečně nesetká,“ popisuje datový analytik František Vrabel ze společnosti Semantic Visions.
Odborníci na šíření dezinformací dlouho před vyvrcholením voleb varovali, že případné zpravodajské „vakuum“ po ukončení hlasování by mohlo být úrodnou půdou pro nejrůznější konspirační teorie.