sjednocení

sjednocení v textech na iROZHLASU

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Německo je sjednocené 26 let. Východ země ale nadále zaostává, i kvůli xenofobním tendencím

Před 26 lety se sjednotilo západní a východní Německo. Ovšem i po více než čtvrtstoletí je nová spolková republika stále rozdělená. Podle aktuální zprávy o stavu německé jednoty jsou to nyní zejména narůstající xenofobní tendence na východě země, které opět zdůrazňují hranici mezi východním a západním Německem. A jak varuje vládní zmocněnkyně Iris Gleickeová, může to mít do budoucna vážné důsledky.

|Jitka Hanžlová, mkp, Filip Nerad |Ekonomika

Jižní Korea nabízí dostavbu jaderných elektráren, Česko nanotechnologie

Česká republika je zajímavou příležitostí pro investory z Jižní Koreje. Potvrdila to i současná státní návštěva jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Soul nabízí dostavbu jaderných elektráren nebo vojenské vrtulníky. Česko by mohlo uspět při dodávkách vyspělých technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Prezident Miloš Zeman ujistil svou jihokorejskou kolegyni, že Česko bude podporovat mírové znovusjednocení obou korejských států.

|Zuzana Petráňová |Ekonomika

Evropská komise chystá zjednodušení nákupů přes zahraniční e-shopy

Evropská komise chce zjednodušit nakupování přes zahraniční e-shopy. Počítá s tím strategie pro jednotný digitální trh. Spotřebitelé i provozovatelé internetových obchodů narážejí na řadu překážek, jako jsou odlišné smluvní podmínky nebo i příliš drahé přeshraniční poštovné. Komise proto plánuje opatření, která mají online nakupování sjednotit ve všech členských zemích.

|Pavel Polák, Silvie Třeslínová |Zprávy ze světa

Východní Němci si žijí stále lépe, západ však ani po 24 letech nedohnali

Západní a východní Německo neexistují už více než dvacet let. Alespoň oficiálně. Hranici mezi bohatým západem a chudým, dříve socialistickým východem cítí i tolik let po sjednocení spousta Němců. Německá vláda každý rok od sjednocení v roce 1990 projednává, jak velký rozdíl mezi oběma zeměmi je. Když dnes ministr vnitra Hans-Peter Friedrich představil parlamentu závěry výroční zprávy, mohl se vůbec poprvé za uplynulé dvě dekády pochlubit i pozitivními trendy.

|Klára Stejskalová, kko |Zprávy ze světa

Od sjednocení Německa uplynulo 23 let, rozdíly mezi západem a východem ale přetrvávají

Němci dnes oslavují výročí znovusjednocení země. Letos hostí hlavní oslavy Bádensko-Würtembersko. Ve Stuttgartu je celá politická elita Německa. S projevem vystoupil prezident Joachim Gauck, oslav se účastní také kancléřka Angela Merkelová. I po 23 letech však přetrvávají rozdíly mezi západním a východním Německem. Podle nedávného průzkumu se jen třetina obyvatel bývalé NDR cítí jako takzvaní správní Němci, a nikoli jako Němci z východu.

|Václav Pešička, Břetislav Tureček, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Arabské monarchie zvažují sjednocení po vzoru Evropské unie

Konzervativní arabské režimy v Perském zálivu se možná sloučí na způsob Evropské unie. První fázi procesu dnes mají projednávat zástupci ropných monarchií při svém summitu v Rijádu. V místním tisku se spekuluje o ekonomickém sjednocování, ale také o snaze posílit jednotu kvůli napětí s regionálním rivalem, tedy Íránem.

Hans-Dietrich Genscher slaví 85. narozeniny

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Převratné události roku 1989 měly dominový charakter. Jedna událost dala do pohybu druhou. Nebyl to ovšem automatický pád. Do některých kamenů bylo potřeba pořádně strčit, aby padly. O jedno takové postrčení událostí vpřed se postaral tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který dnes slaví 85. narozeniny.

|Barbora Kreuzerová |Ekonomika

EU se pokusí sjednotit systémy DPH. Bude to ale zřejmě trvat roky

Po celém světě existuje 100 států, které vybírají daň z přidané hodnoty, tedy takzvané DPH. Mezi ně patří také 27 členských států Evropské unie. Každý stát přitom používá jiný systém výběru. To by měla změnit harmonizace daňových zákonů, které se ukazují jako jasné tendence Evropské unie.