Iniciativa skupiny poslanců ke zřízení komise vznikla zejména v souvislosti s několika jednáními sněmovního bezpečnostního výboru o nakládání s utajovanými zprávami na Hradě.
Dosud nebylo jasné, jakých přestupků se prezidentská kancelář dopustila. Radiožurnál nyní získal rozhodnutí Národního archivu, které je přesně popisuje.
Investigativní tým Radiožurnálu letos upozornil na podivné skartace přímo v prezidentské kanceláři. Reportéři zjistili, že zaměstnanci Hradu skartovali narychlo stovky utajovaných dokumentů.
Pražský hrad skartoval narychlo utajované zprávy loni na podzim. Mimo jiné i utajovanou zprávu k výbuchům muničních skladů ve Vrběticích, za kterými podle policie stála ruská vojenská rozvědka GRU.
Správní řízení úřad vedl kvůli tomu, že zápis ze setkání s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin zaměstnanec nezapsal do manipulační knihy.
Podnět Národnímu archivu podal Národní bezpečnostní úřad, který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Hrad opakovaně odmítl, že by porušil zákon.
Prezidentská kancelář navrhuje v novele rozšířit výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky například o administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací.
Kauza podivných skartací na Pražském hradě má pokračování. Úřad podle zjištění Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz čelí podezření, že narychlo zničil dalších 32 utajovaných dokumentů.
Národní bezpečnostní úřad také potvrdil, že dokument byl skartován omylem, i když Hrad tvrdil, že „všechny skartované spisy byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny a určeny ke zničení“.
Prověrka neprokázala, že by při zacházení se zprávou o Vrběticích Hrad porušil zákon o ochraně utajovaných informací. Zničení dokumentu omylem postihuje zákon o archivnictví.
Ministerstvo vnitra zatím odmítlo k výsledkům kontroly sdělit bližší informace. Pražský hrad v říjnu 2020 informoval, že Rychetský dostane Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Loni od rozhodnutí ustoupil.
Zpráva měla podle skartačního řádu zůstat rok neporušená. Pochybnost o hradních postupech vyvolává i schůzka prezidenta s policejním prezidentem, které se účastnil i hradní kancléř bez prověrky.
Slovo italského původu „skartace“ sice v odborné terminologii nemusí znamenat jen „zničení“, ale ve veřejnosti a před očima kontrolorů rezonuje právě v tomto zlověstném významu.
Prezidentská kancelář v pondělí potvrdila, že zprávu skartovala. Tvrdí ale, že nijak nepochybila. Naopak tvrdí, že Bezpečnostní informační služba zprávu doručila „v hrubém nepořádku“.
Podle zjištění Radiožurnálu a týdeníku Respekt policie kvůli skartaci nemohla zkontrolovat, jestli s dokumentem o Vrběticích nemanipuloval někdo bez bezpečnostní prověrky.
Tajná služba tvrzení Hradu o údajně neuspokojivém stavu dokumentu odmítla. „Byl Kanceláři prezidenta republiky řádně předán a byl proti podpisu převzat bez výhrad,“ reagoval mluvčí Ladislav Šticha.
Advokát požádal na jaře loňského roku o dokument ke státnímu vyznamenání Pavla Rychetského. „V zatím posledním rozhodnutí Hrad uvedl, že dokument neexistuje a že ho skartoval,“ říká Němeček.
Nejbližší okolí prezidenta Zemana nemá bezpečnostní prověrku, aby se mohlo seznamovat s tajnými materiály – to platí nejen pro poradce Martina Nejedlého, ale i pro kancléře Vratislava Mynáře.