Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování NÚKIB.
Na pražském Letišti Václava Havla budou od příštího roku moderní bezpečnostní zařízení. Investici, včetně skeneru, který pozná obličeje cestujících, schválila vláda.
Evropská komise sjednotila podmínky pro používání tělesných skenerů. Neznamená to, že se budou tyto detekční prostředky zavádět v celé Unii. Pokud se ale některé letiště pro ně rozhodne, budou muset tyto přístroje splňovat stanovené podmínky.
Až 70 procent selhání ukázaly výsledky testovacího režimu tělesných skenerů na letišti v Hamburku. Po desetiměsíčním zkušebním provozu, kdy cestující absolvovali prohlídku dobrovolně, jsou tak tyto stroje demontovány.
Státní Nemocnice Na Homolce pořídila před dvěma roky tři skenery, počítače a kopírku za téměř jeden a půl milionu korun. Celá transakce má ale dva háčky. Zařízení nakoupila od firmy Copymat, jejíž jednatel je také ředitelem dceřiné firmy nemocnice. Radiožurnál navíc zjistil, že nakoupené skenery vůbec v nemocnici nejsou.
Celotělové elektronické skenery na letištích jsou možná nelegální. Upozorňuje na to britská komise pro rovnost a lidská práva. Zařízení snímá obraz člověka se zvednutýma rukama a proniknou i šatstvem.
Instalovat na letištích tělesné skenery podle unijních pravidel? Odpověď na to budou hledat ministři dopravy sedmadvacítky na neformální schůzce ve španělské La Coruně.
Pokud vláda přesvědčí Státní úřad pro jadernou bezpečnost, že zavedení rentgenových skenerů na letištích je nutné, úřad je povolí. Ve Dvaceti minutách Radiožurnalu to řekla ředitelka úřadu Dana Drábová.
Na plošné zavádění tělesných skenerů na česká mezinárodní letiště by možná musel přispět i stát. Skenery by podle českých zákonů měla nakoupit jednotlivá letiště na vlastní náklady.
Evropská komise možná znovu navrhne jednotná pravidla pro používání tělesných skenerů na letištích. Českému rozhlasu to potvrdil odstupující eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani. V Bruselu dnes jednají experti na bezpečnost letecké dopravy z několika členských zemí. Zabývají se také otázkou podmínek použití tělesných skenerů pro odbavování cestujících.
V Bruselu se dnes sejde unijní Výbor pro leteckou společnost. Odborníci na leteckou přepravu budou jednat o instalaci tělesných skenerů na evropských letištích.
O zavedení tělesných skenerů na letištích budou jednat experti Evropské unie. Odborníci na bezpečnost na letištích se mají sejít v nejbližších dnech a posoudit účelnost a legálnost instalace těchto zařízení na evropských letištích. Evropská komise zatím proti zavádění takových kontrol nic nemá.
Britská letištní společnost BAA oznámila, že se svolením vlády brzy nainstaluje na londýnské letiště Heathrow tělesné skenery. Opatření je reakcí na nezdařený teroristický útok na letadlo mířící z Amsterodamu do Detroitu.
Páteční neúspěšný pokus o teroristický útok Nigerijce Umara Faruka Abdula Mutallaba mění bezpečnostní opatření na letištích. O zpřísnění uvažují Spojené státy, britská vláda už rozhodla, že chce co nejrychleji na letištích instalovat takzvané tělesné skenery.
Francouzští piloti jsou znepokojeni nedostatečnými kontrolami na letištích a volají po zavedení skenerů po vzoru Velké Británie, které jsou schopny odhalit jakoukoliv zbraň. Paříž navíc žádá užší spolupráci mezi zeměmi Evropské unie v informování o pasažérech navazujících letů.
Slovenští celníci znovu zapnuli na ukrajinské hranici skener, kterým hledají pašované zboží v nákladních vagonech. Přístroj museli před několika týdny vypnout kvůli dlouhodobému tlaku Ukrajinců.