Konec lyžařské sezony komplikuje teplé počasí napříč republikou. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy. Lyžaři se tak soustřeďují do skiareálů, které ještě fungují.
Vlekaři v poslední době zaznamenávají čím dál víc neukázněných skialpinistů. Například ve středisku v krkonošské Rokytnici nad Jizerou už mají na sjezdovku kvůli bezpečnosti omezený vstup.
V Carezze si měří uhlíkovou stopu – největší podíl emisí mají sněžné rolby a vytápění. Hned za tím je spotřeba masa. „Nejdůležitější je udělat z toho všeho denní rutinu,“ radí šéf střediska.
„Je to zhruba 14 dní, co začalo pořádně mrznout, přidalo se i přírodní sněžení. Takže podmínky se rapidně vylepšily a teď už fungují celé naše hory,“ láká Libor Knot.
Asi pětina dotázaných odpověděla, že na zimní dovolené letos šetřit naopak nebude. Jsou to hlavně lidé z Prahy, ale třeba také z Moravskoslezského, Libereckého nebo Královéhradeckého kraje.
„Ceny ve ‚Špindlu‘ by neměly být nižší než v Rakousku, jen protože má třicet kilometrů sjezdovek a areály v Rakousku tři sta,“ říká provozovatel několika evropských horských středisek.
O víkendu otevřou střediska Buková hora, České Petrovice v Orlických horách nebo areál Hlinsko v Železných horách. Minulý víkend zahájil provoz skiareál Klínovec v Krušných horách.
Průměrná cena skipasů bude podle asociace stále nižší než v zahraničí. „Když jsme si to srovnávali se stejně velkými areály třeba v Rakousku, tak tam je průměrná cena na 1160 korunách,“ uvedl Knot.
V tisku se v úterý dočtete, že lyžařská střediska musela kvůli epidemii koronaviru předčasně ukončit sezonu. Skiareály odhadují ztrátu na tři až čtyři miliardy, píše deník E15.
Akce iniciativy Chcípl PES začala v 11.00. Krátce po začátku dorazili policisté. Jednoho z organizátorů Jakuba Olberta krátce zadrželi, po dohodě jej propustili.
„V hotelu bylo ubytováno kolem 70 osob a všichni údajně na služební cestě, takže jsme si vyžádali doklady a věc vedeme jako přestupek v rozporu s nařízením vlády,“ doplnila policejní mluvčí.
K podání návrhu k Ústavnímu soudu se připojilo 19 senátorů, což je více, než zákon požaduje. S advokátní kanceláří, která návrh podala, se spojila i Asociace lanové dráhy.
Lyžařské areály v Česku zatím vleky a lanovky nespustí. Vláda totiž v pondělí zamítla návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na jejich znovuotevření od pátku.
Skiareál dostavěli dělníci v roce 2006, tehdy stál bez daně 105 milionů korun. „Tenkrát bylo hlavním záměrem oživit cestovní ruch ve Zlatých Horách i v zimní sezóně,“ uvedl starosta Milan Rác.
V případě nákladového režimu by podle Havlíčka mohla střediska získat kompenzaci 65 procent nákladů. Počítá se s tím, že mohou čerpat z programu Antivirus, měla by být také zahrnuta do COVID nájemné.
Skiareály jsou v těchto dnech mimo provoz. Jejich majitelé tak přichází o tržby, které jim běžně vydělají na celý zbytek roku. Sjezdovky jsou přitom plné lidí, kteří na technickém sněhu bobují.
„Pokud Itálie lyžařská střediska uzavře a ta v Rakousku, Slovinsku nebo Francii zůstanou otevřená, pak se všechno sesype,“ uvedl guvernér benátského regionu.
Německo, Francie nebo Itálie chtějí nechat lyžařská střediska zavřená až do 10. ledna. Některé české skiareály se zatím na otevření připravují – na Karlovarsku se už například začalo zasněžovat.
„Lanovka se kvůli technické závadě zastavila. Nevěděli jsme, jak dlouho to bude trvat, proto jsme vyhlásili evakuaci, abychom nevystavili lidi dlouhému čekání,“ uvedl majitel areálu Miroslav Páral.
Všechny opravy a revizní kontroly odborníků provozovatel areálu zajistil v pátek. Lesníci kolem lanovky v Červené Vodě ještě zkontrolovali a prořezali stromy, které by mohly pod tíhou sněhu spadnout.
Na Ještědu v Liberci lze zajistit dostatek vody k zasněžování skiareálu i v případě jeho plánovaného rozšíření. Musejí se ale vybudovat další dvě akumulační nádrže.
Lyžaři stále častěji lyžují na umělém sněhu. K jeho výrobě je potřeba povrchová voda, kterou chce stát nyní zpoplatnit. Kolik vody se ale na umělý sníh spotřebuje, nikdo neví.