Skládka na předměstí Dandora severovýchodně od centra keňského hlavního města vznikla v 70. letech minulého století z prostředků Světové Banky. Do dnešních dní se ale rozrostla do obřích rozměrů.
„Veškeré věci z domácností, skříně a další nábytek, se poničily. Lidé je dávali ven před dům a obce samozřejmě musely ulice z bezpečnostních důvodů vyklidit,“ řekl šéf úklidové služby.
V noci ze středy na čtvrtek začala hořet skládka v pražských Ďáblicích. Hasiči oheň uhasili, v nejbližším okolí skládky je cítit zápach z kouře. Chemici měří koncentraci škodlivin v ovzduší.
Podle nezávislého starosty Dřínova Miroslava Štěpánka k vyšetřování obec nemá žádné nové informace, nemá ani žádnou zpětnou vazbu o tom, jak se vyvíjí nadále.
Skládkovací firmy podle Mf Dnes našly způsob, jak neplatit za ukládání odpadu. A počítačové systémy většiny nemocnic nejsou zabezpečené proti hackerům, informují Lidové noviny. Více v přehledu tisku.
Největší skládka světa v newyorské části Staten Island už sedmnáct let nefunguje. A město se rozhodlo předělat rozlehlou plochu na ostrově jihozápadně od Manhattanu na veřejný park.
Obyvatelé Volokolamsku, asi 100 kilometrů západně od Moskvy, se už několik dní bouří proti jedovatým výparům sirovodíku pocházejícím ze skládky odpadu.
U Suchohrdel na Znojemsku začal v pondělí podvečer hořet lán pole a silážní jáma zatížená pneumatikami. Hasiči zde vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a na místo požáru vyjelo 30 jednotek.
UVNITŘ VIDEO. Sobotní sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal nejméně 65 obětí, většinou žen a dětí, informovala v pondělí agentura AFP s odvoláním na místní představitele. Desítky lidí se stále pohřešují.
Abyste mohli pozorovat tisícihlavá hejna racků, nemusíte jezdit nutně k moři. Stačí vyrazit do Ostravy, nejlépe k tamní skládce komunálního odpadu. V jejím okolí totiž každý rok zimují tisíce těchto ptáků. A kromě běžnějších druhů se tam pravidelně objevují i ty vzácnější, jako například racek tříprstý, žlutonohý anebo letos racek mořský, který do Česka zavítá jen výjimečně.
V Česku přibývá nelegálních skládek. Ukazují to statistiky iniciativy ZmapujTo, která nepovolená smetiště monitoruje. Zatímco před dvěma lety jí lidé přes mobilní aplikaci nahlásili 800 černých skládek, vloni už jich bylo o tisíc víc. Velké skládky se sice obcím a majitelům lesů daří likvidovat, stojí to ale hodně úsilí a peněz. A stále roste počet menších skládek.
Beroun bude muset nechat odvézt odpad včetně nebezpečných látek z nelegální skládky v městské části Lištice. Potvrdil to odvolací soud v Praze, který se tak zastal majitele pozemků Květoslava Šebely. Ten se s městem soudí už víc než dvacet let a za tu dobu dostal přes 80 tisíc korun odškodného.
Největší skládka použitých pneumatik v Evropě nedaleko Madridu je v plamenech. Hustý černý dým je vidět na desítky kilometrů, obyvatelům v okolí úřady doporučily nevycházet. Hoří už tři čtvrtiny skládky, na které je asi 100 tisíc tun pneumatik. Na místě zasahuje více než desítka hasičských sborů, do akce jsou zapojeny i vrtulníky s obřími nádržemi na vodu.
Ministerstvo životního prostředí chce zlepšovat zájem Čechů o recyklaci bioodpadu. Šéf úřadu Richard Brabec z hnutí ANO proto podpořil dnešní odpolední festival kompostování. Resort by chtěl díky podobným akcím snížit počet odpadků, které končí zbytečně na skládkách.
Ve 20 letech už toho zažil slovenský boxer Viliam Tankó hodně a rozhodně nešlo jen o příjemné věci. Boxer z chatrče, jak se mu přezdívá, ale ustál všechny těžké zkoušky a na Evropských hrách v Ázerbájdžánu se dočkal velké odměny.
V zemi u Okříšek je toxický arsen. Prokázaly to chemické rozbory. Koncentrace jsou nadlimitní. Arsen prosakuje z bývalé skládky sklářských kalů, která je na kopci nad městysem. Vedení obce má teď největší strach, aby se kontaminace nedostala do podzemních vod. Tečou z kopce dolů a k nejbližším studnám na okraji Okříšek je to necelý kilometr a půl.
Hasiči zasahují u požáru skládky v Týnci nad Labem na Kolínsku. Na místo dorazilo deset cisteren profesionálních hasičů a šest dobrovolných jednotek, na pomoc jim přijely i čtyři vozy z Pardubicka. Plameny už se podařilo dostat pod kontrolu.
Pardubický kraj pokračuje v likvidaci starých ekologických zátěží. Ty jsou pozůstatkem působení celé řady průmyslových podniků v době před rokem 1989. V těchto dnech třeba odborná firma odstraňuje skládku v Dolní Lipce na Kralicku.
Letos se na zámek v Zákupech na Českolipsku přijelo podívat rekordních 18 tisíc návštěvníků. Císařská habsburská rezidence s historickým výtahem a nádhernou kaplí je velkým lákadlem, návštěvníci pak často parkují pod zámkem vedle bývalé skládky. Tu sice město postupně likviduje, ale lidé tam stále vyhazují staré lednice nebo komunální odpad. Výhledu ze zámku na zbytky skládky zabraňují i rolety v oknech.
Více než dvacet let leží v průmyslovém areálu obce Rynholec na Rakovnicku zhruba deset tisíc pneumatik. Místním to vadí a řeší, že kdyby začala skládka celá hořet, těžko by se ji podařilo uhasit. Že je to problém, ukázal poslední a zatím největší požár části skládky.
Dnes končí v Hradci Králové konference Odpady a obce. Velkou diskusi na ní vyvolal nový zákon o odpadech, který aktuálně projednává Poslanecká sněmovna. Zákon počítá s tím, že by obce měly za povinnost tříděný sběr. Zároveň by se měly zvýšit poplatky za skládkování.
Krajina po skládce v Pozďátkách na Třebíčsku je čistá. Státní podnik DIAMO na místě bývalé skládky toxických odpadů dva roky kontroloval podzemní vody. Teď odborníci prohlásili, že jedy jsou definitivně pryč. Tím skládku s konečnou platností zlikvidovali a na místě zůstává pouze zelená louka.
V Bohumíně vymysleli originální způsob, jak využít místo po bývalé skládce. Nevábnou lokalitu poblíž chemičky osázeli zahradníci stovkami stromů, a lidé si tak mohou užít netradiční procházku s výhledem na tovární komíny. Radnice na projekt získala evropské dotace.