Škoda Transportation

|Jan Moláček |Ekonomika

Čínské investice? Zatím nula nula nic, nákup Slavie a pivovarů je jen PR, říká ekonomka

ROZHOVOR. Před rokem odletěl z pražského letiště čínský prezident Si Ťin-pching. Skončila tak jeho třídenní státní návštěva České republiky, kterou provázely bouřlivé protesty i debaty. Hlavní argument ze strany hostitele, českého prezidenta Miloše Zemana, se týkal investic. Druhá největší světová ekonomika u nás podle Hradu měla investovat desítky miliard korun. Skeptici upozorňovali na to, že řada očekávání se nemusí naplnit a že mnohé z investic jsou ve skutečnosti jen koupěmi podílů v už existujících firmách.

|Simona Bartošová, Magdaléna Medková |Regiony

Za dodávku tramvají Praha ročně zaplatí polovinu, bude ale splácet déle

Roční splátky Prahy na dodávku 250 tramvají 15T ForCity se od roku 2015 sníží ze dvou miliard na polovinu. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Hudeček z TOP 09. Praze se podařilo se Škodou Transportation dosáhnout změny ve smlouvě. Splátky ve výši 19,2 miliardy korun tak nemusí splatit do roku 2018, ale může je rozložit až do roku 2022.

| mka, Jan Beneš |Ekonomika

Českým výrobcům tramvají se daří v Evropě i USA. Nově se zajímají o Čínu nebo Senegal

Českým výrobcům tramvají se letos zřejmě bude dařit, oproti loňskému roku totiž očekávají výrazně větší objem výroby. Část jejich produkce zamíří do zahraničí. Práci a výrobky od českých firem si objednávají i státy, kde kolejová vozidla jezdí pouze v omezeném množství. Nárůst zakázek se projeví také v nabírání pracovníků.