školní rok

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Vláda schválila povinnou maturitu z matematiky pro gymnazisty. Bude i na odborných školách, navrhuje Valachová

V roce 2020 by se mělo povinně maturovat z matematiky na gymnáziích a lyceích, shválila vláda. O dalších školách budou ministři rozhodovat v únoru příštího roku. Šéfka resortu školství Kateřina Valachová (ČSSD) přitom navrhuje, aby byla maturitní zkouška na odborných školách povinná o rok nebo dva později. Nemyslí si, že by se do února její představa podstatně změnila.

Nový školní rok začíná i 115 tisícům prvňáčků. Některé postižené děti přestoupily na běžnou školu

| dab |Zprávy z domova

Školní rok začíná s několika novinkami. Pracovníci ve školství dostali přidáno a na některé základní školy nastoupily v rámci takzvané inkluze postižené děti, které dříve navštěvovaly speciální a praktické školy. Dnešní první školní den si užije na 115 tisíc prvňáčků. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) popřála žákům i učitelům, aby jim nadšení ze školy vydrželo co nejdéle.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Začátek školního roku v Gaze byl odložen, řada škol je zničená, v dalších žijí uprchlíci

Po letní válce nastoupili izraelští žáci do škol, zatímco pro palestinské děti v Gaze se školy letos otevřou až 14. září. Sedm týdnů trvající konflikt zanechal tuto enklávu v troskách a zničené jsou také školní budovy. V desítkách z nich navíc i nadále přebývají uprchlíci, kteří se nemají kam vrátit. Jejich domy srovnala izraelská střelba se zemí a výstavba nových bytů pro tyto rodiny je v nedohlednu