škrty

|Ondřej Houska |Ekonomika

Eurozóna může po některých členech požadovat větší škrty v rozpočtu na příští rok

Evropská komise oznámila, že by Itálie, Finsko, Španělsko nebo Lucembursko měly začít víc šetřit. Tyto země podle komise nesníží schodek rozpočtu nebo velikost státního dluhu tak, jak slíbily. O doporučeních budou dnes v Bruselu jednat ministři financí zemí s eurem. Nová pravidla pro přijímání rozpočtů mají zabránit opakování dluhové krize.

|Silvie Třeslínová, pir |Ekonomika

Portugalská vláda oznámila další drastické škrty a zvýšení daní

Portugalcům dochází trpělivost. Vláda oznámila další škrty, drastické zvýšení daně z příjmu a v úmyslu má také propustit zhruba 12 tisíc státních zaměstnanců. Všechna tato opatření jsou ale podle ministra financí Vitora Gaspara nezbytná ke stabilizaci ekonomiky a splacení půjčky od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky ve výši 78 miliard eur. Portugalci si to však nemyslí a začínají se proti vládním opatřením vzpírat.

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

Vláda podle Nečase nechce jen škrtat. Chce se zaměřit na prorůstová opatření

Vláda Petra Nečase se chce po obnovení mandátu soustředit hlavně na prorůstová opatření. Na dnešní ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích premiér uvedl, že vláda plánuje pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami nebo například sdílení pracovních míst. Nečas odmítl protesty odborářů, že si země vede špatně.