šlachta

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Soud zrušil pokutu za 'ušatého traktoristu'. O výrocích aktivisty bude jednat policie

Pokutu za urážení policie ve výši osmi tisíc korun zrušil okresní soud v Mostě. Zaplatit ji měl aktivista Tomáš Zelený za urážky někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policii oslovoval „Zdar útvare!“ a bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu zase nazval „ušatým traktoristou“. Podle serveru Aktuálně.cz je část výroků, která policii vadila, promlčená, proto podle soudce nepřichází uložení pokuty v úvahu. Případem se bude znovu zabývat policie.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Bude Šlachta náměstkem Celní správy? Napřed musí projít výběrovým řízením

Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta je od dnešního dne pověřen funkcí náměstka pro pátrání na Celní správě. Jaké podmínky musí splnit, aby tuto pozici mohl regulérně získat, a jaké další plány má s celníky ministerstvo financí? Aby se opravdu mohl stát náměstkem pro pátrání a nebyl jen pověřen, musí projít výběrovým řízením. Otázkou je, zda se do něj vůbec přihlásil a může jím poctivě projít, když je u celníků teprve pár týdnů.

Po Šlachtovi jde do civilu i elitní detektiv Komárek, další odchod chystají

| msk |Zprávy z domova

Plánovaná reorganizace u policie si vynutila další odchody od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho řady podle informací MF Dnes opouští po Robertu Šlachtovi také elitní detektiv Jiří Komárek a služební poměr dále chystají ukončit plukovník Karel Mikuláš, někdejší vedoucí expozitury v Plzni, nebo odborník na krádeže aut Jaroslav Pelc.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Šlachta na pracovním úřadu. Odmítl jsem zajímavé nabídky z privátu, říká

Ještě nedávno vedl elitní policejní protimafiánský útvar. Od čtvrtka je Robert Šlachta přihlášen na pracovním úřadě. A zatímco ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se nechal slyšet, že pro elitního policistu práci nemá, od soukromníků nabídky chodí. Šlachta ale pro Zpravodajský web Českého rozhlasu zopakoval, že chce zůstat ve službách státu.

| ČRo |Zprávy z domova

Varovali mě, ať se některými kauzami nezabývám, tvrdí bývalý šéf ÚOOZ Šlachta

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který na protest proti chystané reorganizaci policie na svůj post na konci června rezignoval, tvrdí, že byl poslední rok pod velkým tlakem nadřízených. Hospodářským novinám Šlachta řekl, že se vedení policie snažilo zjistit, na jakých − hlavně politicky citlivých − kauzách detektivové pracují a koho si naopak nevšímají. Zároveň ho prý varovali, aby se některými kauzami raději nezabýval.

| ČRo |Zprávy z domova

Odešel dobrovolně, brání se šéfinspektor. Odstavený náměstek tvrdí, že byl politicky nepřijatelný

Ředitel GIBS Michal Murín v písemném vyjádření odmítl spojování personálních změn ve vedení inspekce s politikou. Zdůraznil, že inspekce je přísně apolitickou organizací. Jeden z bývalých náměstků GIBS Roman Ševčík totiž Zpravodajskému webu Českého rozhlasu řekl, že mu údajně Murín naznačil jeho politickou nepřijatelnost. Inspekce ani Murín přitom věc původně nechtěli komentovat. Ševčík je prý ochotný detaily prozradit sněmovnímu Výboru pro bezpečnost nebo komisi pro kontrolu GIBS.

| ČRo, Markéta Chaloupská, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Šlachta nedostal šanci promluvit před poslanci, bezpečnostní výbor neschválil program

Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta nemohl vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru. Politici se totiž ani po dvouhodinovém jednání neshodli na programu. Zatím tedy není jasné, zda měl Šlachta důkazy o tom, že cílem chystané reorganizace části policie byla snaha o jeho odstranění z funkce.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Šlachta jako Kubice a jeho zpráva? Nám bránili vyšetřovat, jemu teď ne, míní exnáměstek Hruška

ROZHOVOR. Informovat poslance o napojení policejních šéfů na lidi z kriminálního prostředí by odcházejícímu řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi nedoporučoval. Jaroslav Hruška, někdejší náměstek ministra vnitra Jana Kubiceho, předtím jeho podřízený v ÚOOZ, viděl zblízka dění po takzvané Kubiceho zprávě. Tehdejší ředitel ÚOOZ Kubice dokument informující o symbióze organizovaného zločinu a státní správy přinesl poslancům v roce 2006. Podle Hrušky to ale ničemu nepomohlo.

|Marcel Šulek, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Sobotkova vláda s koncem Šlachty překreslila bezpečnostní mapu země

Něco přes dva roky trvalo vládě Bohuslava Sobotky, než obměnila vedení zásadních bezpečnostních složek. Padl bývalý policejní prezident Petr Lessy, jeho náměstek pro kriminální policii Václav Kučera a z vedení protikorupčního útvaru se poroučel Milan Komárek. Výměny v nejvyšších patrech policie ale nejsou jen doménou Sobotkovy vlády, podobně si počínali i jeho předchůdci v posledních deseti letech. Podívejte se na interaktivní vizualizaci.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

ÚOOZ je likvidován kvůli kauze policejních úniků, je přesvědčen Šlachta

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) je likvidován kvůli vyšetřování kauzy úniků z policejních spisů, je přesvědčen končící šéf útvaru Robert Šlachta. Důkazy pro to ale nemá, píše týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. Šlachta od policie odchází, protože se mu nelíbí plánovaná reorganizace policie, jejíž součástí je převedení ÚOOZ a protikorupčního útvaru pod jedno vedení. Autor změn v policii, náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, takový motiv pro reformu odmítl.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Šlachta by měl dostat nabídku pro stát. Lidé s informacemi by neměli odcházet, řekl premiér

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá za rozumné a užitečné, aby vedení policie nabídlo odcházejícímu dlouholetému šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi možnost zůstat ve státních službách. Řekl do dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Šlachta rezignoval k 30. červnu, protože nesouhlasí s plánovanou reorganizací policie.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Šlachta: Za 14 dnů skončím, za Babiše ani ANO kandidovat nebudu

Dosluhující šéf ÚOOZ Robert Šlachta nestáhne svoji rezignaci a za 14 dní odejde z čela protimafiánského útvaru. Zpravodajskému wenu Českého rozhlasu řekl, že prozatím netuší, jaké bude jeho další angažmá. S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) ani policejním prezidentem Tomášem Tuhým se podle svých slov od vyhlášení rezignace Šlachta nebavil ani nesetkal.

Superúřad pohltí jen protimafiánský a protikorupční útvar. Proč chybí protidrogová centrála?

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Je to jeden z otazníků, který podrývá důvěru v již tak kritizovanou reorganizaci policie. Zatímco pod chystaný kriminální superúřad mají od srpna spadnout protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánský útvar (ÚOOZ), Národní protidrogová centrála (NPC) zůstává stranou. Podle kritiků je to nelogické a jen to nahrává verzi o účelovosti kroku. Vedení policie tvrdí, že protidrogová jednotka se pod národní kriminální centrálu připojí později.

| ČTK, Ondřej Golis |Zprávy z domova

283 policistů za Šlachtou. Tuhý a spol. nám nebyli schopni ani načrtnout obrysy změn

Stojíme za našimi veliteli v čele s Robertem Šlachtou, napsalo do prohlášení 283 policistů a civilních zaměstnanců ÚOOZ. Varují v něm před unáhlenou reorganizací policie a stěžují si, že vedení policie jim ani v obrysech klíčovou změnu nepopsalo. Zpravodajský web Českého rozhlasu dokument, který dostal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), získal a zveřejňuje ho v plném znění. Šéf vnitra nicméně ve středu odpoledne ohlásil, že změny v policii podepsal s účinností od 1. srpna.

| ČRo, Radek Kedroň |Zprávy z domova

Šlachta musí skončit, míní Holub. Vítězem je stejně Babiš, soudí Honzejk. Předčasné volby? Výsledek nejistý, připomíná Konrád

Tři komentátoři, tři názory. Známí novináři ve vysílání Českého rozhlasu Plusu rozebírali aktuální policejně-politickou hru kolem šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Komentátor týdeníku Echo Petr Holub zhodnotil výsledky Šlachtova útvaru a soudí, že je nejvyšší čas, aby opustil policejní sbor. Sloupkař Hospodářských novin Petr Honzejk má za to, že současná tahanice má již jistého vítěze – Andreje Babiše. Komentátor Ondřej Konrád připomněl, že kalkul s pádem vlády nemusí mít předem jistý výsledek.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Změny v policii zástěrkou pro odstřelení Šlachty? Žalobci od rána vyslýchají Tuhého s náměstkem

Od pondělního rána olomoučtí žalobci na policejním prezidiu vyslýchají policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Policejní špičky podávají vysvětlení kvůli údajnému plánu na odstranění šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Do pražského sídla prezidia dorazil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár a státní zástupce Petr Šereda.