Čeští parahokejisté před plnými tribunami ukázali, že i sport hendikepovaných má napětí a kvalitu. Tu bude chtít reprezentační výběr potvrdit i v dalších sezonách.
Hlavním gólmanem byl dva metry měřící parahokejista Vápenka, který v rozhovoru pro Radiožurnál Sport přiznal, že si na šampionát musel vzít dovolenou a že největší bolest zažívá v rukou.
Čeští parahokejisté porazili na domácím mistrovství světa v Ostravě v závěrečném utkání základní skupiny B Itálii 4:0, vyhráli tabulku bez ztráty bodu a ve středečním čtvrtfinále je čeká Norsko.
Čeští parahokejisté mají před sebou velkou výzvu. Na přelomu dubna a května je v Ostravě čeká světový šampionát, na kterém by rádi získali medaili. Na mistrovství světa se chystají v Nymburce.
Handicapování sportovci nejsou zvyklí nic vzdávat. Jedním takovým je i sledge hokejista Zdeněk Šafránek, který bojuje s proleženinami a nyní doufá, že mu pomůže operace.
Čeští sledge hokejisté startovali na třech paralympiádách. Po pátých místech ve Vancouveru a Soči si v Koreji o místo pohoršili. Tým i jeho kapitán Zdeněk Šafránek věřili, že mají na boj o medaile.
Čeští sledge hokejisté obsadili na paralympijských hrách v Pchjongčchangu šesté místo. V posledním utkání na turnaji prohrál tým trenéra Jiřího Břízy s Norskem 2:5.
Chodívali spolu na stejnou školu, prali se na stejné žíněnce a ve stejný moment přišli o nohy. Američané Nikko Landeros aTyler Carron se ale dali na sledge-hokej a v Pchjongčchangu bojují o zlato.
Čeští sledge hokejisté si na paralympiádě v Pchjongčchangu zahrají o páté místo. Se Švédy rychle prohrávali už 0:2, ale dokázali zápas vyrovnat a v samostatných nájezdech rozhodl Michal Geier.
Čeští sledge hokejisté porazili v závěrečném utkání základní skupiny B na paralympijských hrách 3:0 Japonsko a připsali si první vítězství v Pchjongčchangu.
Čeští hokejisté na paralympijských hrách prohráli i druhý zápas, po těsné porážce s domácí Koreou tentokrát jasně podlehli USA a je jasné, že do bojů o medaile nepostoupí
Česká sledge hokejová reprezentace zahájila vítězně kvalifikační turnaj ve švédském Östersundu, kdy porazili Slovensko 5:0. Hattrick si připsal Pavel Kubeš
Kauza se sportovními dotacemi ovlivnila i handicapované sportovce. Z neinvestičního programu jim ministerstvo školství sice peníze postupně vyplácí, i tak ale prostředky na zajištění činnosti chybí.
Liberecký hokejista Radim Šimek potěšil jedenáctiletého Filipa Veselého. Sledge hokejistovi a náruživému hráči na počítači poslal do Lomu u Litvínova herní stroj, který chlapce, jenž před dvěma lety přišel o obě nohy dojal k slzám.
Po loňském sestupu v Buffalu se čeští sledge hokejisté okamžitě vrátili do elitní skupiny mistrovství světa. Na mistrovství světa skupiny B je nezastavila ani neobvyklá nájezdová rampa na led, ani domácí Japonci. Ve finále je porazili 6:0 díky pěti gólům Michala Geiera. Gólmani Vápenka a Matoušek za celý turnaj nepustili jediný gól.
Na první pohled jedenáctiletý Filip Veselý vypadá jako každý jiný kluk. Od svých vrstevníků se ale výrazně liší. Musel se totiž naučit žít s protézami dolních končetin. Vůbec mu to ale nebrání v tom, aby sportoval. Vybral si sledge hokej.
Bývalému hokejistovi Tomášovi Zelenkovi se zcela zmenil život po jednom z hokejových utkání. V třebíčském dresu nastoupil proti Jihlavě a po střetu s Marianem Moravou zůstal na vozíku. Následkem zranění totiž ochrnul na dolní polovinu těla.
Osmnáct let po triumfu českých hokejistů na hrách v Naganu olympijská hala stále žije a funguje. Ve stopách Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Petra Svobody a dalších zlatých medailistů se vydali sledge hokejisté. Do Japonska se vrátili po šesti letech.
Vyměnit žárovku, pracovat v dílně, zacvičit si v domácí posilovně. To vše zvládne v Pátku u Poděbrad Zdeněk Šafránek. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby tento sportovně založený muž nebyl na vozíku.
Extraliga sledge hokejistů není pouze pro zkušené a ostřílené hráče. Fyzicky náročná soutěž má i svého benjamínka. V dresu Litvínova nastupuje teprve desetiletý Filip Veselý. Je po amputaci dolních končetin a v budoucnu by rád oblékl dres české reprezentace.
Usadit se pohodlně do saní, odrazit se za pomocí hokejek a pak už se jen prohánět po ledu. Taková by mohla být představa o sledge hokeji. Ovšem hodně vzdálená realitě. Už jen ovládání saní a udržení se na nich při prvním setkání představuje téměř nadlidský úkol. O tom se při exhibici v Ostrově, kterou karlovarští sledge hokejisté připravili pro třináctiletou handicapovanou Terezu Galáskovou, přesvědčili i hokejisté z extraligy.
I hendikepovaní jedinci mají neskutečné možnosti ke sportovnímu vyžití. Třeba trojici reprezentantů ve sledge hokeji nestačí boje na ledové ploše. Jan Matoušek, Zdeněk Šafránek a Zdeněk Krupička se věnují boxu na vozíku.
Omladit kádr a vrátit se do elitní skupiny mistrovství světa. S takovým přáním vstoupili do nové sezony sledge hokejisté. V uplynulých dnech absolvovali Turnaj čtyř zemí v Ostravě a chystají se na další prověrky v Rusku nebo Japonsku.
Bojovat o páté místo v extraligové soutěži a zapracovat do týmu nové hráče. Takové jsou dva základní cíle sledge hokejistů pražské Sparty pro nadcházející mistrovskou sezónu. Mezi desítkou týmů, které do bojů zasáhnou, se snadnější zdá být dosažení toho prvního. Daleko složitější je doplnění kádru.
Ani prodělaná dětská obrna nemusí znamenat stop sportovním aktivitám. Příkladem tohoto tvrzení může být Vojtěch Buhr. V Pardubicích se dokonce věnuje ne jednomu, ale hned dvěma sportům najednou. Vedle sledge hokeje brázdí na vozíku také basketbalové palubovky.