Slováci

|Barbora Benešová |Ekonomika

Cizince do Čech láká hlavně práce. Zaměstnat ty mimo EU je ale obtížné

Administrativní zátěž nebo jazyková bariéra - právě to jsou nejčastější překážky v zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii v Česku. Přestože by tuzemské firmy rádi obsadily desítky tisíc volných pracovních pozic - nemají kým. V roce 2015 pobývalo v Česku rekordní množství cizinců - téměř 465 tisíc. Největší zastoupení cizinců tu měli Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

| ČTK |Zprávy ze světa

Češi a Slováci na východě Ukrajiny. Zavrhli svou vlast a bojují za proruské separatisty, píše Denník N

Několik desítek Čechů a Slováků odešlo bojovat na východ Ukrajiny. Přidali se ale k proruským separatistům v oblasti Donbasu. Riskují životy a připravili se i o možnost návratu do vlasti, kde jim hrozí postih. Stálo to za to? ptá se slovenský list Denník N. Jejich reportér Tomáš Forró strávil s československými žoldnéři více než dva týdny.

Pákistán potvrdil, že při útoku radikálů pod Nanga Parbatem zahynuli i dva Slováci

|Helena Berková, Břetislav Tureček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Při útoku radikálů na zahraniční turisty pod horou Nanga Parbat v Pákistánu zahynuli i dva slovenští horolezci. Potvrdily to pákistánské úřady. Základnu horolezců v oblasti Gilgit - Baltistán na hranicích s Čínou a Kašmírem napadli příslušníci pákistánské odnože radikálního hnutí Tálibán. Zabili 11 lidí včetně deseti cizích státních občanů.

|Aleš Procházka, Tereza Jelínková |Hokej

Slováci v dresu Pirátů příručku správné mluvy, jakou mají fotbalisté, neřeší

Slovenský fotbalový svaz před pár dny nachystal pro členy reprezentačního týmu pár dobrých rad, díky kterým by se při rozhovorech s novináři měli vyvarovat nic neříkajících frází a klišé. Netouží třeba i hokejisté mít po ruce podobný ‚tahák‘? A stačili si už vůbec povšimnout této zbrusu nové pomůcky? Zkusili jsme se zeptat slovenských hráčů, kteří toho času oblékají dres extraligového Chomutova.

|Vojtěch Berger, Eva Presová |Zprávy ze světa

Do maďarského pohraničí se stěhuje spousta Slováků

Média často informují o sporech mezi Slovenskem a Maďarskem. Hlavně za minulé slovenské vlády Roberta Fica byly politické přestřelky tak silné, že to vypadalo, že se na Dunaji snad bude válčit. Člověk potom snadno získá dojem, že Slováci a Maďaři se navzájem nesnášejí natolik, že by si spolu nestoupli ani do fronty na chleba. Pravda je ale mnohem méně dramatická. Slováci se vesele stěhují do maďarského pohraničí a svoje maďarské sousedy si nemůžou vynachválit.