Slovanská epopej

| ČTK |Zprávy z domova

Slovanská epopej patří Praze, zamítl soud žádost Johna Muchy o určení vlastnictví

Vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej je Praha. V pátek to potvrdil soud, který nepravomocně zamítl žalobu příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdil, že kulturní památka se nikdy nestala majetkem hlavního města, protože Praha nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro epopej výstavní prostory. Nepodařilo se mu však prokázat, že vlastníkem vytvořeného díla byl jeho předek, nikoliv americký mecenáš Charles Crane.

|Petr Dudek |Zprávy z domova

Muchův vnuk: Epopej má propagovat zemi, ale dědeček nechtěl, aby cestovala po světě

PRO A PROTI. Když Alfons Mucha tvořil Slovanskou epopej, počítal s tím, že má být kulturním dědictvím a propagátorem Československa, domnívá se pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Vnuk slavného malíře John Mucha s ním částečně souhlasí. Zároveň ale upozorňuje, že jeho dědeček nikdy nechtěl, aby epopej cestovala po světě.

| ČTK, Filip Titlbach |Regiony

Komu patří Slovanská epopej? Praha ji nikdy nevlastnila, uvedl Muchův příbuzný

Komu patří Slovanská epopej, není jasné ani po středečním jednání soudu. Kulturní památka nikdy nepřešla do vlastnictví Prahy, řekl u soudu právník malířova příbuzného Johna Muchy. Hlavní město se hájí mimo jiné tím, že malíř vlastníkem pláten vůbec nebyl, protože jejich vytvoření si u něj objednal americký mecenáš Charles Crane. Ten je později věnoval Praze.

|Hana Mazancová |Regiony

Sbírka Prahy 3 na Slovanskou epopej zatím neláká. A magistrát chce síň na Těšnově

Když nám finančně přispějete na stavbu, zvěčníme na ni vaše jméno. Takovou nabídkou se radnice Prahy 3 snaží přesvědčit občany, aby jí posílali peníze do nadačního fondu. Ten lobbuje za to, aby síň pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy stála v její lokalitě. Komise hlavního města přitom na začátku ledna doporučila Těšnov. Praha 3 tak bude muset rozhodnout, co se sbírkou, která zatím moc neláká, udělá.