Slovanská epopej

| ČTK |Zprávy z domova

Slovanská epopej patří Praze, zamítl soud žádost Johna Muchy o určení vlastnictví

Vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej je Praha. V pátek to potvrdil soud, který nepravomocně zamítl žalobu příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdil, že kulturní památka se nikdy nestala majetkem hlavního města, protože Praha nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro epopej výstavní prostory. Nepodařilo se mu však prokázat, že vlastníkem vytvořeného díla byl jeho předek, nikoliv americký mecenáš Charles Crane.

Muchův vnuk: Epopej má propagovat zemi, ale dědeček nechtěl, aby cestovala po světě

|Petr Dudek |Zprávy z domova

PRO A PROTI. Když Alfons Mucha tvořil Slovanskou epopej, počítal s tím, že má být kulturním dědictvím a propagátorem Československa, domnívá se pražský radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Vnuk slavného malíře John Mucha s ním částečně souhlasí. Zároveň ale upozorňuje, že jeho dědeček nikdy nechtěl, aby epopej cestovala po světě.

| ČTK, Filip Titlbach |Regiony

Komu patří Slovanská epopej? Praha ji nikdy nevlastnila, uvedl Muchův příbuzný

Komu patří Slovanská epopej, není jasné ani po středečním jednání soudu. Kulturní památka nikdy nepřešla do vlastnictví Prahy, řekl u soudu právník malířova příbuzného Johna Muchy. Hlavní město se hájí mimo jiné tím, že malíř vlastníkem pláten vůbec nebyl, protože jejich vytvoření si u něj objednal americký mecenáš Charles Crane. Ten je později věnoval Praze.

|Hana Mazancová |Regiony

Sbírka Prahy 3 na Slovanskou epopej zatím neláká. A magistrát chce síň na Těšnově

Když nám finančně přispějete na stavbu, zvěčníme na ni vaše jméno. Takovou nabídkou se radnice Prahy 3 snaží přesvědčit občany, aby jí posílali peníze do nadačního fondu. Ten lobbuje za to, aby síň pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy stála v její lokalitě. Komise hlavního města přitom na začátku ledna doporučila Těšnov. Praha 3 tak bude muset rozhodnout, co se sbírkou, která zatím moc neláká, udělá.

| ČTK |nepouzivat - Kultura

Muchova epopej poputuje pouze do Japonska, Čínu vynechá. Umělcův vnuk je proti převozu

Muchova Slovanská epopej bude vystavena pouze v Japonsku. V Číně, kam měla zamířit poté, nebyly podle ministra kultury Daniela Hermana zajištěny potřebné standardy. Ministerstvo kultury vydalo povolení k vývozu epopeje do Japonska tento týden, řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu.

Muchova Slovanská epopej zamíří na asijské turné v únoru, do Prahy se vrátí v polovině roku 2018

|Zdeněk Přidal |Výtvarné umění

Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy vyrazí v příštím roce na dvouleté asijské turné. Od března bude vystavený v japonském Tokiu. Potom se má dvacítka obrazů přesunout do jednoho z největších čínských muzeí v Nan-ťingu. Do června 2018 ji pak uvidí návštěvníci ještě ve dvou čínských městech. Příští měsíc přijedou do Prahy zástupci tří čínských muzeí, aby vyjednali s vedením Galerie hlavního města Prahy konkrétní podmínky zápůjčky.

|Veronika Štefanová |Výtvarné umění

Slovanská epopej je zakrytá kvůli padající omítce. Možná se vrátí do Krumlova

Slovanská epopej, slavný obrazový cyklus od Alfonse Muchy, bude minimálně do 1. srpna preventivně zakrytá, aby nedošlo k jejímu poškození. Obrazy jsou umístěny ve Velké dvoraně Veletržního paláce, který spravuje Národní galerie v Praze. V tomto sále se odlomila omítka a vedení galerie musí nechat kompletně ošetřit celý prostor, aby se situace neopakovala.