Itálie zavedla kontroly na hranici se Slovinskem, které zpřísnilo dohled na hranici s Maďarskem a Chorvatskem. Kontroly budou trvat do konce října s tím, že je možné zpřísněný režim prodloužit.
Linky v Kvasinách stojí od pondělí, částečně omezená je také výroba v Mladé Boleslavi. Důvodem je výpadek subdodavatele ve Slovinsku, jehož výrobu zničily záplavy.
Povodně ve Slovinsku poničily výrobnu dílů do českých škodovek. „Původně se mluvilo o roční odstávce, teď by to mohlo trvat jen do října,“ soudí šéfredaktor časopisu Automakers Erich Handl.
Přerušení se projeví zejména v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Firma se snaží ve výrobě udržet co nejvíce zaměstnanců, zvýší například počet vyráběných elektroaut, kterých se výpadek netýká.
„Za současného stavu se musíme připravit na to, že tady v Hannoveru nebudeme moci od poloviny září několik týdnů vyrábět automobily se spalovacím motorem,“ uvedl mluvčí automobilky.
Systém platby za ujetý kilometr zůstane, o dálničních známkách jako má sousední Slovinsko se podle ministra pro moře, dopravu a infrastrukturu Olega Butkoviče neuvažuje.
„Musíte být v terénu, musíte pomáhat lidem, to je nejdůležitější. Je to o kamarádství, poznávání nových lidí a je to zajímavá práce. Nejde jen o hašení požárů,“ míní hasič Vlada.
Česká republika posílá Slovinsku pomoc, která má opravovat místní zničenou infrastrukturu. Ženisté budou stavět konstrukce, ze kterých můžou být až 250 metrů dlouhé mosty.
Druhou únikovou cestu z Prevalje – dlouhou silnici přes horské svahy – zablokovaly po povodních sesuvy půdy. Zhruba 2 tisíce lidí byly odkázány samy na sebe.
„Slovinsko je známé jako slunná strana Alp, ale za jediný den se vaše idylická krajina proměnila v peklo plné vody a bahna,“ řekla šéfka komise v projevu ke slovinským zákonodárcům.
Slovinské obce stále zůstávají poničené povodněmi. Lidé od pátku uklízejí a začínají pomáhat i dobrovolníci. Premiér se chce do budoucna více připravit na možné přírodní katastrofy.
Díky práci dobrovolných hasičů se Pomurský region u maďarských hranic zatím obešel téměř bez pomoci armády. Jejich rychlý zásah u protržené hráze v obci Dolnja Bistrica zachránil většinu domů.
Po NATO Slovinsko žádá pět těžkých vojenských vrtulníků. Těžkou techniku vysílají do Slovinska Francie a Německo. Česká republika nabídla tři těžké mostové soupravy.
V mnoha oblastech chybí pitná voda a elektřina. Poničené jsou silnice, mosty, domy i úroda. Český velvyslanec doporučuje turistům opatrnost. Oblíbené cesty vedou poblíž řek, které jsou teď rozvodněné.
Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti.
Za zrušením diplomatických misí obou mužů oficiálně stojí nová politika Černínského paláce, který do zahraničí na nejvyšší posty vysílá kariérní diplomaty, což Tuhý ani Slamečka nejsou.
„Byli jsme jako opaření. V kabině bylo trochu dusno,“ přiznává po výhře nad Slovinskem Jakub Flek. „Výsledek je hezký, ale naložili jsme si,“ konstatoval navrátilec do sestavy Filip Chlapík.
S deseti body ze čtyř utkání se posunuli na druhé místo tabulky slupiny B o bod před Švýcarsko, které má ještě zápas k dobru. Slovinci zůstávají bez zisku.
Hokejisté Francie porazili na mistrovství světa v Tampere Rakousko 2:1 v prodloužení. Švýcaři vyhráli ve svém prvním utkání na mistrovství světa nováčky mezi elitou Slovince 7:0.
Pokračování kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru je podle rakouského ministra vnitra Gerharda Karnera nutné kvůli boji proti nelegální migraci.
Heger přijel na Ukrajinu v den, kdy si země připomíná osvobození městečka Buča, ze kterého se před rokem stáhli ruští vojáci. Místní úřady po odchodu okupantů potvrdily 458 mrtvých.
Dvojice podezřelá ze špionáže měla v centru Lublaně pronajatou kancelář. Firma, která jim poskytovala krytí pro působení v zemi, se formálně zabývala obchodem s nemovitostmi a starožitnostmi.