Slovinsko

|Jakub Rerich |Zprávy ze světa

Slovinsko, nový hráč světové diplomacie? Pahor míří vysoko, pomoci má Melania Trumpová

Vysoká diplomacie není zrovna záležitost, se kterou by si lidé spojovali Slovinsko. To se teď ale možná podaří změnit slovinskému prezidentovi Borutu Pahorovi. K tomu, aby se z malé alpské země stal významnější hráč na světové scéně, mu má pomoci fakt, že první dáma Spojených států Melania Trumpová ze Slovinska pochází. A také to, že země má úzké vztahy jak s Moskvou, tak Berlínem, popisuje server Politico

| ČTK |Zprávy ze světa

Cesta na jih se protáhne. Kolony jsou v Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku

Na středoevropských dálnicích začal jeden z nejvypjatějších víkendů roku. Nejenže na prázdniny vyrazili lidé z nejlidnatější německé spolkové země Bavorsko, ale ve směru z Korutan je uzavřen dálniční tunel Karavanky na rakousko-slovinské hranici kvůli návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku, což komplikuje i českým dovolenkářům cestu na jih.

|Tomáš Bystrý |Zprávy ze světa

Policisté z Česka vyrazí střežit slovinsko-chorvatskou hranici

Cesta do Evropy po takzvané balkánské trase je pro uprchlíky v poslední době komplikovanější. Třeba Slovinsko od tohoto týdne nevpouští bez platných víz žádné migranty na své území. Se střežením hranic tam od listopadu pomáhají i čeští policisté. Dnes tam vyráží už čtvrtá skupina. O její vyslání požádaly tamní úřady po jednání prezidentů obou zemí. Policisté budou pomáhat se střežením hranic schengenského prostoru šest týdnů.

Evropské země si budou muset rozdělit uprchlíky, řekl v Praze slovinský prezident

|Vojtěch Berger |Zprávy z domova

Slovinský prezident Borut Pahor při návštěvě Prahy řekl, že si evropské země budou muset rozdělit uprchlíky. Se svým českým protějškem se v otázce migrace podle očekávání neshodl. Slovinsko prosazuje celoevropské řešení migrační krize, jaké bude hledat unijní summit v Bruselu. Česko v rámci Visegrádské čtyřky mluví také o takzvaném plánu ‚B‘. Ten počítá s utěsněním hranic Řecka s Makedonií a Bulharskem.

| ČTK |Zprávy ze světa

Slovinci v referendu jasně odmítli uzákonění sňatků homosexuálů

Slovinci dnes v referendu jednoznačně odmítli uzákonění sňatků homosexuálů. Po sečtení velké většiny hlasů bylo 63 procent voličů proti, zatímco normu podpořilo 37 procent hlasujících, informovaly zahraniční agentury. Zákon o manželství osob stejného pohlaví sice letos na jaře schválil parlament, jeho odpůrci ale vypsáním referenda chtěli zabránit tomu, aby vstoupil v platnost.